28 квітня 2014 року м. Ужгород№ 807/729/14
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дору Ю.Ю.
при секретарі Пирожук Н.П.,
за участю:
позивача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 представник - ОСОБА_2;
відповідача: Хустської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області представник -Олас Т.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Хустської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Хустської об'єднаної державної податкової інспекції в Закарпатській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 07.11.2013 р. №0000522203.
Позивач мотивує свій позов тим, що висновки податкового органу про допущене порушення ФОП ОСОБА_1, а саме п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» щодо не ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації є невірними, оскільки на даний час чинним законодавством не встановлений порядок обліку товарних запасів.
Представник позивача позов підтримав із вищевказаних підстав.
Відповідач проти позову заперечив, надавши письмові заперечення. Представник відповідача вказав, що актом фактичної перевірки від 17.10.2013 р. № 000034 було встановлено наявність товарних запасів на місці проведення розрахунків, а саме за барною стійкою та біля сходів, в холодильних вітринах на загальну вартість по ціні реалізації 5505,00 грн. (відомості товарно-матеріальних цінностей додаються). Книга доходів та витрат до закінчення перевірки не представлена. Накладні на закупівлю товарно-матеріальних цінностей, до завершення перевірки не представлено. За результатами розгляду акта перевірки заступником начальника Хустської ОДПІ прийнято податкове повідомлення - рішення від 07.11.2013 р. № 0000522203, яким до платника податків були застосовні штрафні санкції в розмірі 11010.00 грн. (5505,00 грн. х 2 = 11010,00 грн.) на підставі ст. 20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 p. N 265/95-ВР, відповідно до якої до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх належними та допустимими доказами суд дійшов до наступних висновків.
17.10.2013 року Хустською ОДПІ було проведено фактичну перевірку ФОП ОСОБА_1 (яка перебуває на загальній системі оподаткування), як наслідок було складено акт перевірки від 17.10.2013р. №000034 (а.с.34-35). В ході перевірки Хустською ОДПІ було встановлено, наявність товарних запасів на місці проведення розрахунків, а саме за барною стійкою та біля сходів, в холодильних вітринах на загальну вартість по ціні реалізації 5505,00 грн. (відомості товарно-матеріальних цінностей додаються). Книга доходів та витрат до закінчення перевірки не представлена. Згідно підпису ОСОБА_1 така вказала про відсутність зауважень до акту перевірки та подала пояснення згідно якого вказала, що книгу обліку доходів і витрат не веде через те, що не була знайома із податковим законодавством (а.с.36). Накладні на закупівлю товарно-матеріальних цінностей, до завершення перевірки не представлено. За результатами розгляду акта перевірки заступником начальника Хустської ОДПІ прийнято податкове повідомлення - рішення від 07.11.2013 р. № 0000522203, яким до платника податків були застосовні штрафні санкції в розмірі 11010.00 грн. (5505,00 грн. х 2 = 11010,00 грн.) на підставі ст. 20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 p. N 265/95-ВР, відповідно до якої до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. (а.с.43).
Відповідно до п. 12 ст. З Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 p. № N 265/95-ВР суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг). Відповідно до статті 6 даного Закону передбачено, що облік товарних запасів фізичною особою - підприємцем ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів
Фізичні особи - підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування, відповідно до вимог п. 12 ст. З та ст. 6 Закону України № 265/95-ВР зобов'язані вести облік товарних запасів у порядку, визначеному чинним законодавством. До документів, що є підставою для оприбуткування товару, зокрема, належать накладні, податкові накладні та товарно-транспортні накладні. Такі документи є підставою для внесення запасів до облікових бухгалтерських реєстрів.
Фізичні ж особи - суб'єкти підприємницької діяльності відповідно до п. 177.10 ст.177 Податкового кодексу України зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Форма Книги обліку доходів і витрат та порядок її ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику. Фізичні особи - підприємці застосовують реєстратори розрахункових операцій відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відтак, враховуючи відсутність обліку товарних запасів фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1, податковий орган правомірно виніс оскаржуване податкове повідомлення-рішення, а відтак, позовні вимоги до задоволення не підлягають.
Під час звернення до суду позивачем ОСОБА_1 було сплачено судовий збір у розмірі 172,05 грн., та згідно ухвали від 12.03.2014 року доплачено судовий збір у розмірі 10,65 грн.
Згідно ст..94 КАС України та відповідно до ч.3 ст.4 Закону України "Про судовий збір", з позивача слід стягнути, з врахуванням ставки збору (встановленої пп.1 п.3. ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір") та суми сплаченого позивачем при зверненні до суду судового збору (згідно квитанцій від 13.02.2014 року № k4/D/67 та № 133 від 27.02.2014 року) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1644,30 грн.
Керуючись статтями 9, 11, 70, 71, 86, 94, 160-163 КАС України, суд,-
1.У задоволенні позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Хустської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області про скасування податкового повідомлення рішення - відмовити повністю.
2.Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1(АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_2) на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 1644,30 грн. (одну тисячу шістсот сорок чотири гривні 30 копійок )на наступні реквізити : банк одержувача - ГУ ДКСУ у Закарпастькій області; МФО - 812016; рахунок отримувача - 31210206784002; отримувач коштів - УК у м. Ужгороді, (м. Ужгород) 22030001; код отримувача (код ЄДРПОУ) - 38015610; призначення платежу - судовий збір за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача) Закарпатський окружний адміністративний суд код ЄДРПОУ 5231455.
3. Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
СуддяЮ.Ю. Дору