Постанова від 07.05.2014 по справі 821/1380/14

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/1380/14

15 год. 24 хв.

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Горшкова В.М.,

при секретарі: Кальченко-Буланова М.С.

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Заверюхи К.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_3 (надалі - позивач) звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області (надалі - відповідач, УМВС України в Херсонській області), в якому просить:

- визнати дії суб'єкта владних повноважень - УМВС України в Херсонській області по відмові йому у визнанні ветераном служби органів внутрішніх справ (надалі по тексту - ОВС), право на яке він має відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" та видачі відповідного посвідчення - протиправними;

- зобов'язати УМВС України в Херсонській області видати йому посвідчення та нагрудний знак ветерана служби органів внутрішніх справ.

Позов обґрунтовано тим, що з 1992 року позивач бездоганно проходив службу в органах внутрішніх справ України. Наказом УМВС України в Херсонській області № 876 о/с від 30.12.2010 його було звільнено з органів внутрішніх справ з посади заступника начальника УМВС - начальника управління кадрового забезпечення. На момент звільнення з органів внутрішніх справ його вислуга років складала: у календарному обчисленні: 22 роки 06 місяців 20 днів; у пільговому обчисленні: 30 років 08 місяців 20 днів. Не зважаючи на вимоги чинного законодавства, та покладений на УМВС України в Херсонській області обов'язок щодо видачі посвідчення ветерана органів внутрішніх справ та відповідного нагрудного знака, відповідач протягом тривалого часу не видає позивачу відповідне посвідчення та нагрудний знак. В квітні 2014 року позивач звернувся до керівництва УМВС України в Херсонській області з вимогою про видачу йому посвідчення ветерана органів внутрішніх справ. УМВС України в Херсонській області було відмовлено в задоволенні вимог позивача, про що ним отримано відповідь за вих. 1/1085 від 22.04.2014 року. Вважає, що з вини відповідача він позбавлений гарантій передбачених ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" щодо реалізації своїх прав на отримання пільг.

Представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити з підстав, вказаних в ньому.

Представник УМВС України в Херсонській області в судовому засіданні, проти задоволення адміністративного позову заперечував, вважаючи позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

Дослідивши матеріали справи, надані докази, заслухавши представників сторін, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" ветеранами військової служби, ветеранами органів внутрішніх справ, ветеранами податкової міліції, ветеранами державної пожежної охорони, ветеранами Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранами служби цивільного захисту, ветеранами Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України визнаються громадяни України які бездоганно прослужили на військовій службі, в органах внутрішніх справ, податковій міліції, державній пожежній охороні, Державній кримінально-виконавчій службі України, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України 25 і більше років у календарному або 30 та більше років у пільговому обчисленні (з яких не менше 20 років становить вислуга у календарному обчисленні) і звільнені в запас або у відставку відповідно до законодавства України або колишнього Союзу РСР чи держав СНД.

Судом встановлено, що з 1992 року по 2010 року позивач проходив службу в ОВС України. Наказом УМВС України в Херсонській області № 876 о/с від 30.12.2010 позивача було звільнено з ОВС в запас з посади заступника начальника УМВС - начальника управління кадрового забезпечення.

Відповідно до п. 3.1.5 Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення пенсій та отримання пільг військовослужбовцям внутрішніх військ, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, та членам їх сімей, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2013 № 611 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18 липня 2013 р. за № 1213/23745 обчислена вислуга років (у календарному порядку і окремо на пільгових умовах) вказується в наказі про звільнення.

Судом встановлено, що відповідно до наказу УМВС України в Херсонській області № 876 о/с від 30.12.2010 року позивача звільнено з ОВС України в запас, та на момент звільнення з ОВС вислуга років позивача складала: у календарному обчисленні: 22 роки 06 місяців 20 днів; у пільговому обчисленні: 30 років 08 місяців 20 днів. Вказана обставина підтверджується витягом з наказу УМВС України в Херсонській області № 876 о/с від 30.12.2010 року дослідженому в судовому засіданні та сторонами по справі не заперечується.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 року "Про порядок видачі посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран військової служби", підставою для видачі посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран військової служби" є один з таких документів, а саме наказ про звільнення з військової служби в запас або відставку.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що при звільненні з органів внутрішніх справ України позивач набув статус ветерана органів внутрішніх справ, відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" забезпечення виконання цього Закону, інших нормативно-правових актів щодо соціального захисту ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранів служби цивільного захисту, ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та членів їх сімей покладається на органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам податкової міліції, ветеранам державної пожежної охорони, ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранам служби цивільного захисту, ветеранам Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України вручаються посвідчення та нагрудні знаки.

Виходячи з наведених положень законодавства та досліджених доказів, суд дійшов до висновку про те, що позивач має право на одержання посвідчення та вручення йому нагрудного знаку ветерана органів внутрішніх справ, оскільки судом встановлено, що позивач набув статус ветерана органів внутрішніх справ. Оскільки бездоганно прослужив в органах внутрішніх справ, у календарному обчисленні - 22 роки 06 місяців 20 днів, в пільговому обчисленні - 30 років 08 місяців 20 днів та звільнений відповідно до наказу УМВС України в Херсонській області № 876 о/с від 30.12.2010 року в запас.

Судом встановлено, що незважаючи на обов'язок відповідача по видачі посвідчень ветерана органів внутрішніх справ та вручення відповідного нагрудного знака, визначених ст. 4 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист", УМВС України в Херсонській області протягом тривалого часу без достатніх правових підстав, не видавало позивачу відповідне посвідчення та нагрудний знак. При зверненні позивача у квітні 2014 року до керівництва УМВС України в Херсонській області з вимогою про видачу йому відповідного посвідчення ветерана органів внутрішніх справ йому було безпідставно відмовлено.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В судовому засіданні представником відповідача, в обґрунтування правової позиції щодо невизнання позовних вимог, не надано доказів правомірності дій по не визнанню позивача ветераном служби органів внутрішніх справ та не видачі йому відповідного посвідчення та нагрудного знака.

За таких обставин суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо не визнання позивача ветераном служби ОВС, не видачі відповідного посвідчення та нагрудного знаку. Вказані дії порушують право позивача на соціальний захист, гарантований чинним законодавством, а тому порушене право позивача підлягає судовому захисту та поновленню.

Встановлені судом обставини підтверджуються поясненнями представників сторін та дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме витягом з наказу УМВС України в Херсонській області № 876 о/с від 30.12.2010 року, копією звернення позивача до керівництва УМВС України в Херсонській області та листом УМВС України в Херсонській області від 22.04.2014 року за вих.1/1085.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_3 та їх задоволення.

Керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Визнати дії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області по відмові у визнанні ОСОБА_3 ветераном служби органів внутрішніх справ та видачі відповідного посвідчення протиправними.

Зобов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області видати ОСОБА_3 посвідчення та нагрудний знак ветерана служби органів внутрішніх справ

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 08 травня 2014 р.

Суддя Горшков В.М.

кат. 10.3