Справа № 2-а-8104/11/2218 Головуючий у 1-й інстанції: Приступа Д.І.
Суддя-доповідач: Загороднюк А.Г.
30 квітня 2014 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Загороднюка А.Г.
суддів: Драчук Т. О. Полотнянка Ю.П. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 03 жовтня 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому Хмельницької області про перерахунок пенсії , -
до Хмельницького міськрайонного суду суду звернувся ОСОБА_2 з позовом про визнання дій управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому неправомірними щодо відмови у перерахунку пенсії, зобов'язання відповідача з 22 травня 2008 року здійснити перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідності до вимог ч. 1 ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з урахуванням раніше виплачених сум.
03 жовтня 2011 року Хмельницький міськрайонний суд позов задовольнив.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу у якій просить скасувати рішення суду І інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову.
Сторони у судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені вчасно та належним чином. Від відповідача надійшла заява вх. № 9737/14 про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 4 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
За таких підстав колегія суддів, керуючись положеннями статті 197 КАС України, вважає, що справу можливо розглянути в порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказів, без фіксування судового засідання (частина 1 статті 41 КАС України).
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах апеляційної скарги у відповідності до частини 1 статті 195 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено судом І інстанції, ОСОБА_2 являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесений до другої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Як передбачено статтею 53 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Судом встановлено, що позивач знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому та отримує додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю згідно статті 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що не оспорюється відповідачем.
Позивач звертався до управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому із заявою про перерахунок його додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", проте в перерахунку пенсії йому було відмовлено.
Законом України "Про державний бюджет України на 2008 р. та внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені зміни до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в частині розміру щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю. Рішенням Конституційного Суду України № 10-рн/2008р. від 22 травня 2008 року зазначені зміни визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України № 10-рн/2008р. від 22 травня 2008 року має преюдиційне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів, у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про державний бюджет України на 2008 р. та внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними. Проте, відповідач у своїй діяльності керується постановою КМУ № 530 від 28 травня 2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", якою особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Колегія суду погоджується з висновком суду І інстанції про те, що додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю позивачу згідно статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян", які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" повинна розраховуватися виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка визначається в порядку, встановленому частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, розмір якого встановлюється законами про Державний бюджет на відповідні роки.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, вирішуючи даний спір суд І інстанції прийшов до обґрунтованого висновку, що при розрахунку додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбаченої статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Відповідно до частини 3 статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії встановлюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Отже, мінімальний розмір додаткової пенсії залежить від нового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Тому судом І інстанції обґрунтовано задоволено позовні вимоги з 30 вересня 2010 року.
За таких обставин суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції було повно встановлені обставини справи та надана правильна юридична оцінка, у зв'язку з чим підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому залишити без задоволення, а постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 03 жовтня 2011 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України та підлягає касаційному оскарженню.
Ухвала суду складена в повному обсязі 06 травня 2014 року .
Головуючий Загороднюк А.Г.
Судді Драчук Т. О.
Полотнянко Ю.П.