29 квітня 2014 р. № 9104/107458/12
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гінди О.М.
суддів: Качмара В.Я., Ніколіна В.В.
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Асоціації «Ринки Тернопільщини» на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 10 травня 2012 року у справі за адміністративним позовом Асоціації «Ринки Тернопільщини» до Тернопільської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Громадська рада з питань діяльності ринків Тернопільської міської ради про визнання нечинним та часткового скасування рішення, -
встановив:
16.01.2012 позивач - Асоціація «Ринки Тернопільщини» звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідача - Тернопільської міської ради в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просив визнати нечинними п. 2, абзаци 2-4 п. 8, п. 11, п. 12 абз. 3 п. 18, абз. 5 п. 20 (в частині обов'язку продавців, на які введено державне регулювання цін, мати при собі книгу обліку доходів і витрат, книгу розрахункових операцій та розрахункову книжку), абз. 2 п. 32 Правил торгівлі на ринках м. Тернополя, затверджених рішенням Тернопільської міської ради від 15.11.2011 № 6/15/12.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що окремі пункти оскаржуваних Правил торгівлі на ринках міста Тернополя, затверджених рішенням Тернопільської міської ради від 15 листопада 2011 року № 6/15/12 (далі - Правила торгівлі на ринках), не узгоджуються та суперечать діючим регуляторним актам, а також дублюють положення останніх. Вказує, що за змістом ст. 5 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» 11 вересня 2003 року N 1160-ІV (далі - Закон), не допускається прийняття регуляторних актів, які є непослідовними або не узгоджуються чи дублюють діючі регуляторні акти. Зазначає, що дублюючи в Правилах торгівлі на ринках положення норм законодавства України та інших чинних нормативно-правових актів, орган місцевого самоврядування, відповідач у справі вийшов за межі повноважень, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР, який не наділяє органи місцевого самоврядування правом врегульовувати відносини, які є предметом правового регулювання повноважених органів державної влади. А тому вищезазначені пункти Правил торгівлі на ринках вважає протиправними. Також, окремі пункти Правил торгівлі на ринках покладають на учасників торгівлі обов'язки, виконання яких не передбачене чинним законодавством, суперечать чинному законодавству.
Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 10.05.2012 у задоволенні позову відмовлено.
Із цією постановою суду першої інстанції не погодився позивач та оскаржив її в апеляційному прядку. Вважає, що така прийнята з неправильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Апеляційні обґрунтування апелянт наводить ті ж, що і у поданому ним уточненому адміністративному позові.
Враховуючи те, що цю справу може бути вирішено на підставі наявних в ній доказів, а усі особи, які беруть участь у справі в судове засідання не прибули, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України, апеляційний розгляд справи проведено у порядку письмового провадження.
Суд апеляційної інстанції, заслухав доповідь судді-доповідача, перевірив матеріали справи та обговорив доводи апеляційної скарги, вважає, що така задоволеною бути не може.
Суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позову, виходив з того, що Правила торгівлі на ринках міста Тернополя, відповідачем затверджено рішенням від 15.11.2011 № 6/15/12 на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому відсутні підстави для скасування його окремих, оскаржуваних позивачем, положень.
З такими висновками суду першої інстанції погоджується і суд апеляційної інстанції, з огляду на таке.
Статтею 143 Конституції України визначено, що територіальні громади міста безпосередньо або через утворювані ними органи місцевого самоврядування, вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» закріплено основні принципи здійснення місцевого самоврядування, серед яких, зокрема, принцип правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених Законом та іншими законами (стаття 4). Частиною п'ятою статті 16 Закону передбачено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
У відповідності до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міські ради є органами місцевого самоврядування що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування визначені Конституцією України цим Законом та іншими Законами України.
Пункт 11 статті 30 вказаного Закону наділяє виконавчі органи сільських селищних міських рад, повноваженнями встановлення за погодженням з власниками зручного для населення режиму роботи розташованих на відповідній території підприємств.
Відповідно до п. 44 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень міської ради належить вирішення питань щодо встановлення правил торгівлі на ринках. Ці питання вирішуються виключно на пленарних засіданнях міської ради.
Як правильно встановлено судом першої інстанції, на виконання зазначених вище повноважень, Тернопільська міська рада на своєму пленарному засіданні рішенням 15 сесії 6 скликання від 15.11.2011 №6/15/12 затвердила Правила торгівлі на ринках міста Тернополя.
Так, пунктом 2 наказу Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації України в редакції від 03.07.2003 за № 172/702/332/108 (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 22.03.2002 за № 288/6576) визначено, що Правила, затверджені цим наказом, носять рекомендаційний характер для затвердження правил торгівлі на ринках органами місцевого самоврядування.
Згідно п. 7 Правил торгівлі на ринках, адміністрація ринку узгоджує з місцевим органом самоврядування режим роботи ринку; з територіальними установами державної санітарно-епідеміологічної служби, ветеринарної медицини, пожежного нагляду, архітектурно-будівельної комісії, державтоінспекції - проектну документацію щодо функціонального планування території ринку, розміщення приміщень, торговельних місць і об'єктів, їх кількості і розміру, забезпечення їх торговельно-технологічним обладнанням та забезпечує утримання території ринку й організацію продажу товарів відповідно до затвердженого плану,
У відповідності до п. 2. ст. 22 Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів», оператори потужностей (об'єктів), що здійснюють діяльність з виробництва харчових продуктів, підконтрольних ветеринарній службі, та оператори агропродовольчих ринків повинні отримати експлуатаційний дозвіл відповідного головного державного інспектора ветеринарної медицини для кожної з таких потужностей (об'єктів). Стаття 9 даного Закону передбачає, що випробування та/або дослідження харчових продуктів з метою оцінки їх безпечності та якості можуть проводитися такими акредитованими лабораторіями.
Як передбачає п. 9 Правил торгівлі на ринках, у разі планового закриття ринку, окремих його приміщень або частин території (для проведення санітарних заходів, ремонту, технічного переобладнання) суб'єкт господарювання повинен не пізніше як за чотирнадцять днів повідомити про це громадян, розмістивши біля входу до ринку інформацію про порядок роботи ринку, дату та період закриття, й оповістити про це через радіовузол ринку, засоби масової інформації.
Необхідність надання покупцям відомостей про товар та обов'язок працівників, які безпосередньо продають або надають послуги з продажу продовольчих товарів на проходження медичного обстеження (до якого зокрема включається флюорографія), відображені в п.п. 26, 29 Правил торгівлі на ринках.
Також, судом першої інстанції вірно досліджено обґрунтування необхідності включення відповідачем до Правил торгівлі на ринках міста Тернополя абзацу 3 п. 18 та абзацу 5 п.20, як наслідком розгляду пропозицій ДЗ «Тернопільської міської СЕС» (лист від 07.11.2011 за №2057/02-3), управління у справах захисту прав споживачів в Тернопільській області (лист від 07.11.2011 за № 1774) та управління ветеринарної медицини в м. Тернополі (лист від 04.11.2011 за № 83).
Твердження позивача про невідповідність п. 12 Правил торгівлі на ринках міста Тернополя вимогам закону, суд не приймає до уваги з огляду на необґрунтованість та недоведеність порушенням при цьому прав останнього, відображені підстави ліквідації ринку не є вичерпними та по своїй суті можуть слугувати припиненню діяльності ринку.
Отже, відповідач приймаючи оспорюване рішення, діяв в межах наданих законом повноважень. Положення Правил торгівлі на ринках міста Тернополя стосовно визначення поняття «ринок», необхідності узгодження роботи з територіальними установами державної санітарно-епідеміологічної служби, ветеринарної медицини, порядку планового закриття та ліквідації ринку, необхідності проходження медичного обстеження, до якого віднесено флюорографічне обстеження та необхідності дотримання вимог законів України «Про захист прав споживачів», «Про безпечність та якість харчових продуктів», «Про метрологію та метрологічну діяльність» не суперечать вищенаведеним нормам чинного законодавства.
Закон України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» визначає певну процедуру прийняття регуляторного акта, зокрема - відповідно до ст. 9 цього Закону проект регуляторного акта оприлюднюється з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону. Відповідно до ч. 2 ст.13 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової Інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет.
Повідомлення про оприлюднення проекту рішення Тернопільської міської ради «Про затвердження Правил торгівлі на ринках міста Тернополя» опубліковано в газеті «Тернопіль вечірній» № 42 від 19.10.2011, №47 від 23.11.2011 та на офіційному веб-порталі Тернопільської міської ради: повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта (в розділі «Новини» від 17.10.2011), проекту рішення та аналізу регуляторного впливу (в розділі «Новини» від 18.10.2011 та розділі «Доступ до публічної інформації»/«Проекти рішень та порядки денних засідань сесій міської ради» (Проекти рішень міської ради (архів) та рішення «Про затвердження Правил торгівлі на ринках міста Тернополя» (в розділі «Нормативні документи»/«Рішення міської ради» (05.11.2011) в розділі новини від 21.11.2011). Крім того, було зазначено про строк, протягом якого приймаються зауваження і пропозиції від фізичних та юридичних осіб управлінням торгівлі, побуту та захисту прав споживачів. Будь-яких доказів з приводу наявності пропозицій чи зауважень з боку позивача в період, визначений для обговорення проекту рішення, судом не здобуто та позивачем не представлено.
Судом встановлено, що в порядку, визначеному ст. 34 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламентом Тернопільської міської ради шостого скликання, затвердженого рішенням ради від 04.12.2010 №6/1/19, проект рішення «Про затвердження Правил торгівлі на ринках міста Тернополя» розглянутий та погоджений постійною комісією міської ради з питань економіки, зовнішніх зв'язків, підприємницької діяльності, захисту прав споживачів.
З врахуванням вимог ст. 36 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», за якою регуляторний акт не може бути прийнятий або схвалений уповноваженим на це органом чи посадовою особою місцевого самоврядування, якщо відсутній аналіз регуляторного впливу та відсутнє оприлюднення проекту регуляторного акта, підстави для неприйняття або несхвалення Тернопільською міською радою, були відсутні.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність підстав для задоволення позову. Доводи апеляційної скарги не спростовують правильних висновків суду першої інстанції, а тому така апеляційна скарга не може бути задоволеною.
З огляду на викладене, суд першої інстанції обґрунтовано відмовив у задоволенні адміністративного позову, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд -
ухвалив:
апеляційну скаргу Асоціації «Ринки Тернопільщини» - залишити без задоволення, а постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 10 травня 2012 року у справі № 2а-1915/699/2012 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
На ухвалу протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: О.М. Гінда
Судді: В.Я. Качмар
В.В. Ніколін