05 травня 2014 року Справа № 876/3588/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
головуючого судді Шинкар Т.І.,
суддів Ільчишин Н.В., Пліша М.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Миколаївському районі Львівської області на ухвалу Миколаївського районного суду Львівської області від 18 лютого 2014 року про зміну способу та порядку виконання судового рішення за заявою державного виконавця ВДВС Миколаївського РУЮ Львівської області у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Миколаївському районі Львівської області про визнання дій неправомірними та стягнення невиплаченої допомоги дитині війни, -
13.02.2014р. державний виконавець ВДВС Миколаївського РУЮ Львівської області звернувся в суд з заявою про зміну способу і порядку виконання рішення у справі, просить змінити спосіб та порядок виконання рішення суду у справі №2а-426/11, а саме: із зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Миколаївському районі Львівської області (далі-Управління) здійснити виплату присуджених сум на Управління здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячного підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 03.02.2011р. по 19.06.2011р. на підставі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» із урахуванням проведених виплат як дитині війни, на стягнути з Управління здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячного підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 03.02.2011 року по 19.06.2011 року на підставі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» із урахуванням проведених виплат як дитині війни, у сумі 804,33 грн.
Ухвалою Миколаївського районного суду Львівської області від 18 лютого 2014 року заяву про зміну способу та порядку виконання рішення задоволено, змінено спосіб та порядок виконання постанови Миколаївського районного суду Львівської області від 07.09.2011р. по справі №2а-426/11 про зобов'язання Управління здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 03.02.2011р. по 19.06.2011р. включно на підставі положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» із врахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та фактично проведених виплат на стягнення з Управління на користь ОСОБА_1 нараховане на підставі положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» підвищення до пенсії за період з 03.02.2011р. по 19.06.2011р. в сумі 804,33 грн., з урахуванням виплачених сум.
Не погоджуючись з ухвалою суду першої інстанції від 18 лютого 2014 року Управління подало апеляційну скаргу зазначивши, що оскаржувана ухвала винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, неповністю досліджені обставини справи, просить зазначену ухвалу скасувати та постановити нову, якою відмовити в задоволенні заяви про зміну способу і порядку виконання рішення суду.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином повідомленні про місце та час розгляду справи, а тому колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу згідно з п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.
Колегія суддів, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апелянта в їх сукупності, приходить до переконання, що апеляційну скаргу слід задовольнити з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 25.04.2013р. Миколаївським районним судом Львівської області на виконання постанови суду видано виконавчий лист у справі №2а-426/11, відповідно до якого зобов'язано Управління нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, передбаченого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 03.02.2011р. по 19.06.2011р., право на яке надане ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» із врахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та фактично проведених виплат.
05.06.2013р. державним виконавцем ВДВС Миколаївського РУЮ Львівської області Марутяком О.І. відкрито виконавче провадження за виконавчим листом №2а-426/11 та боржнику надано термін для добровільного виконання до 12.06.2013р.
Згідно довідки Управління зазначено, що ОСОБА_1 за період з 03.02.2011р. по 19.06.2011р. є нарахована заборгованість по виплаті пенсії в сумі 804,33 грн. та вказано про неможливість виплати недоплачених згідно рішення сум у зв'язку з відсутністю фінансування на даний вид виплат.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваної ухвали суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України) встановлено, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За приписами п. 2 ч. 4 ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії (п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України).
З матеріалів справи вбачається, що Миколаївським районним судом Львівської області постановою від 07 вересня 2011 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Зобов'язано Управління нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії, отриманої в період з 03.02.2011р. по 19.06.2011р. у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, передбаченого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» із врахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та фактично проведених виплат.
Аналіз резолютивної частини постанови Миколаївського районного суду Львівської області від 07 вересня 2011 року та наведених процесуальних норм дають підстави колегії суддів зробити висновок про те, що позовні вимогами про зобов'язання відповідача вчинити дії про перерахунок та виплату спірних сум пенсії є нічим іншим як обраним позивачем видом захисту порушених прав.
Даючи оцінку заяві державного виконавця ВДВС Миколаївського РУЮ Львівської області, колегія суддів приходить до переконання, що останній просив змінити не спосіб виконання постанови суду, а фактично резолютивну частину судового рішення, прийнятого по суті позовних вимог та вирішити позовну вимогу про стягнення коштів, яка не була предметом розгляду та дослідження адміністративного суду під час постановлення рішення у справі.
Слід зауважити, що в адміністративному судочинстві повноваження щодо зміни постанови суду в частині задоволення позовних вимог мають тільки адміністративні суди апеляційної та касаційної інстанцій (ст. 198, ст.223 КАС України).
Згідно вимог ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із заявою, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для застосування цієї норми є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим. Для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення такою обставиною може бути недостатність коштів на рахунку, стихійне лихо; для зміни способу чи порядку виконання судового рішення - неможливість виконання судового рішення внаслідок відсутності, пошкодження або знищення об'єкта стягнення або з інших причин.
З матеріалів справи вбачається, що виконання постанови суду першої інстанції неможливе через відсутність коштів, виплата яких буде здійснена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України. Виконання постанови суду фактично можливе, хоча й за певних умов відповідного фінансування, тому відсутні підстави для зміни способу виконання рішення суду першої інстанції.
Також колегія суддів наголошує, що «захист порушеного права у судовому рішенні» і «спосіб виконання судового рішення» не є тотожними поняттями.
Колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції, задовольняючи заяву про зміну способу виконання рішення, не звернув увагу та не врахував відмінності між позовною вимогою, яка є видом захисту порушених прав позивача, від способу виконання судового рішення, як одного з його заходів, змінивши постанову суду по суті за відсутності на це процесуальних повноважень.
Так, у справі «Кечко проти України» Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань, підтверджених судом, однак дане твердження не може бути підставою для зміни способу і порядку виконання судового рішення.
Вищий адміністративний суд у справі №К/800/598/14 за касаційною скаргою територіального управління Пенсійного Фонду України на рішення судів щодо вирішення питання про зміну способу виконання постанови суду в частині зобов'язання виплатити спірні суми на їх стягнення в Ухвалі від 12.02.2014р. зазначив, що вирішення питання про стягнення коштів як заборгованості невиплаченої пенсії, яка нарахована у разі виконання рішення адміністративного суду, відноситься до юрисдикції цивільних судів.
Окрім того колегія суддів зауважує, що 11.02.2014р. Інформаційним листом №173/11/14-14 Вищого адміністративного суду України, у зв'язку зі змінами в чинному законодавстві відкликано Інформаційний лист Вищого адміністративного суду України від 13.06.2013р. №846/12/13-13, яким надавалось судам роз'яснення щодо зміни способу виконання судових рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, та які не належать до зазначених у ст.2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» видів рішень.
Відповідно до ст.199 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати ухвалу і постановити нову ухвалу.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до переконання, що судом першої інстанції обставини у справі встановлено повно та правильно, але не правильно застосовано норми процесуального права, що призвело до незаконного судового рішення, що є наслідком скасування судового рішення та ухвалення нового про відмову у задоволенні заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 197, 199, 202, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Миколаївському районі Львівської області задовольнити.
Ухвалу Миколаївського районного суду Львівської області від 18 лютого 2014 року про зміну способу та порядку виконання постанови у справі №2-а-426/11 - скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні заяви державного виконавця ВДВС Миколаївського РУЮ Львівської області про зміну способу і порядку виконання рішення суду.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.І. Шинкар
Судді Н.В. Ільчишин
М.А. Пліш