Справа № 2-а-3280/2010
Провадження № 2-а/526/11/2014
Копія
25 квітня 2014 року Гадяцький районний суд Полтавської області в складі
головуючої судді Тищенко Л.І.
при секретарі Лопушняк Т.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Гадяч заяву ОСОБА_1 про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду,
у листопаді 2010 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Гадяцькому районі Полтавської області про поновлення пропущеного строку та зобов'язання суб'єкта владних повноважень нарахувати і виплатити надбавку до пенсії, як дитині війни з 1 січня 2006 року по 30.11.2010 року.
Окрім цього, ОСОБА_1 подала до суду заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду, зазначивши, що вона пропустила строк звернення до суду за захистом своїх прав, так як є особою похилого віку, має поганий стан здоров'я, а також враховуючи постійні зміни у діючому законодавстві. Оскільки він не має юридичної освіти, не є фахівцем в галузі права, є особою похилого віку, тому прохає визнати вищезазначені причини пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними та поновити строк звернення до адміністративного суду.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, надала суду заяву з проханням розглядати її заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду без її участі, вимоги заяви підтримує.
Представник управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі в судове засідання не з'явився.
Суд, ознайомившись з матеріалами, долученими до адміністративного позову, вважає, що заява підлягає частковому задоволенню.
ОСОБА_1 прохає суд визнати неправомірними дії Управління ПФУ в Гадяцькому районі та здійснити нарахування та виплату їй недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги за період з 1 січня 2006 року по 30.11.2010 року. В заяві про поновлення строку позивач теж просить поновити строки звернення до суду з 1 січня 2006 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В той же час, ч. 1 ст. 102 КАС України передбачено, що пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений.
З долучених до адміністративного позову матеріалів вбачається, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є особою похилого віку, має поганий стан здоров'я.
Згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами" від 18 лютого 2010 року № 1691- УГ розгляд спорів з приводу призначення, обчислення, перерахування, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, речового майна, пайків або грошової компенсації замість них, мав здійснюватися в порядку цивільного судочинства.
На підставі ст. 257 ЦК України строк звернення до суду в порядку цивільного судочинства встановлений у 3 роки.
Законом України «Про соціальний захист дітей війни», а також іншими законами, які регулюють порядок проведення нарахування та виплати щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни спеціальні строки звернення за захистом своїх порушених прав до суду встановлені не були.
Законом України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 року № 2453-УІ розгляд справ з приводу обчислення пенсійних виплат був віднесений до компетенції адміністративних судів.
Вказаним законом були внесені зміни до ч. 2 ст. 99 КАС України та встановлено шестимісячний строк для звернення за захистом порушених прав до адміністративного суду.
В той же час, відповідно до розділу ХП «Прикінцевих положень ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» положення щодо передачі до юрисдикції адміністративних судів та вилучення із цивільної юрисдикції спорів з приводу призначення, обчислення, перерахунку, здійснення, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, речового майна, пайків або грошової компенсації замість них мали вводитись в дію з 1 січня 2011 року.
Тобто до 1 січня 2011 року розгляд справ за позовами осіб про перерахунок та нарахування соціальних виплат мав здійснюватись в порядку цивільного судочинства з дотриманням строків позовної давності, встановлених ЦК України.
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 9 вересня 2010 року визнано неконституційними положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами» від 18 лютого 2010 року, а саме п. 2 ч. 1 ст. 15 ЦПК України, згідно якого спори з приводу призначення, обчислення, перерахунку, здійснення, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, речового майна, пайків або грошової компенсації замість них, повинні були розглядатись в порядку цивільного судочинства. Визнано також неконституційними і положення про виключення п. 3 ч. 1 ст. 18 КАС, який виключав вказані спори із компетенції адміністративного судочинства.
Відповідно до ст. 73 Закону України «Про конституційний суд України» у разі визнання неконституційними відповідних норм законів, вони втрачають чинність від дня прийняття Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, з 9 вересня 2010 року відбулася зміна підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами дітям війни.
При розгляді заяви про поновлення строку звернення до суду, суд також враховує, що відповідно до ч. 1 ст. 24 Конституції України громадяни мають різні конституційні права та є рівними перед законом, тому на думку суду, зміни в діючому законодавстві щодо підвідомчості справ, пов'язаних з соціальними виплатами та щодо строків звернення до суду не можуть обмежувати права осіб, які звернулися до суду за захистом своїх порушених прав після 9 вересня 2010 року в порядку адміністративного судочинства.
Так як до 30 липня 2010 року встановлено річний строк звернення до суду і позивач не міг бути обізнаним про його скорочення до 6 місяців, тому суд вважає, що до даних спірних правовідносин слід застосувати положення ст. 99 КАС України, в редакції, яка діяла до 30 липня 2010 року.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду 25 листопада 2010 року, тому саме з вказаної дати слід відраховувати річний строк позовної давності і її права підлягають захисту з 25.11.2009 року.
Керуючись ст.ст. 99, 100, 102 КАС України, суд,
Визнати ОСОБА_1 поважною причиною пропуску строку звернення до адміністративного суду зміну підвідомчості соціальних спорів.
Поновити ОСОБА_1 строк звернення з позовом до адміністративного суду з 25 листопада 2009 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: підпис
Копія: вірно
Суддя Гадяцького
районного суду Л. І. Тищенко