Справа № 610/1775/14-к
5/610/206/2014
07.05.2014 року Суддя Балаклійського районного суду Харківської області ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Балаклія подання т.в.о. начальника Балаклійського РВ ГУМВС України в Харківській області ОСОБА_2 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Вільховатка Балаклійського району Харківської області, мешканця АДРЕСА_1 , не працюючого, раніше судимого: Балаклійським районним судом Харківської області 22.07.2010 року за ст..185 ч.3, ст.70 КК України до 4 років позбавлення волі. Звільнений після відбуття строку покарання 08.02.2014 р.
07.05.2014 року т.в.о. начальника Балаклійського РВ ГУМВС України в Харківській області ОСОБА_2 звернувся до суду із поданням, в якому просить встановити адміністративний нагляд відносно ОСОБА_3 , посилаючись на те, що останній після звільненя з місць позбавлення волі систематично порушує громадський порядок, за що неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності.
В судовому засіданні представник Балаклійського РВ ГУМВС України в Харківській області підтримав подання та просив його задовольнити.
ОСОБА_3 підтвердив факти неодноразового притягнення до адміністративної відповідальності після звільнення з місць позбавлення волі та не заперечував проти встановлення адміністративного нагляду.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, перевіривши матеріали справи, приходжу до наступного.
Відповідно до п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
В силу ч.1 ст.6 вищезазначеного Закону адміністративний нагляд встановлюється строком від одного до двох років.
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 неоднаразово засуджувався до позбавлення волі, а після звільнення з місць позбавлення волі неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за порушення громадського порядку, за місцем проживання характеризується негативно, зловживає спиртними напоями. Останній неодноразово попереджався про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду, однак свою поведінку не змінив, що свідчить про його небажання стати на шлях виправлення.
З урахуванням викладеного, приходжу до висновку, що подання про встановлення відносно ОСОБА_3 адміністративного нагляду та обмежень щодо його поведінки є обгрунтованим та підлягає задоволенню.
В силу ч. 7 ст. 6 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" за результатами розгляду справи суддя виносить постанову про встановлення адміністративного нагляду та обмежень, які встановлюються щодо поведінки піднаглядного.
Керуючись пунктом „в" ч.1 ст.3, ст.ст. 6, 10 Закону України „ Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі ", ст.158 КВК України, судя-
Встановити відносно ОСОБА_3 адміністративний нагляд строком на один рік.
Заборонити ОСОБА_3 перебувати у місцях, де реалізуються спиртні напої на розлив.
Заборонити ОСОБА_3 виїзджати за межі Балаклійського району без дозволу Балаклійського РВ ГУМВСУ в Харківській області.
Заборонити ОСОБА_3 залишати своє помешкання з 23 до 05 год. без відповідного на те дозволу ОВС.
Зобов'язати ОСОБА_3 з"являтись на реєстрацію за місцем проживання у відділення Балаклійського РВ 1 раз на місяць, в часи встановлені місцевим органом міліції.
Постанова остаточна, оскарженню не підлягає.