Постанова від 07.05.2014 по справі 286/2027/14-а

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/2027/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2014 року

Овруцький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Невмержицького С. С.

з секретарем Аврамчук Л. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу ОСОБА_1 до управління Державної казначейської служби України в Овруцькому районі Житомирської області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду та просить визнати протиправною відмову управління Державної казначейської служби України в Овруцькому районі Житомирської області від 21.03.2014 року за № 05-08-1/1033 у прийнятті до виконання виконавчого листа, виданого Овруцьким районним судом 17.06.2013 року, по справі № 2-а-20791/11 про стягнення з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі на її користь коштів у сумі 11613,19 грн. та зобов'язати управління Державної казначейської служби України в Овруцькому районі Житомирської області прийняти на виконання від нього виконавчий лист, виданий Овруцьким районним судом 17.06.2013 року, по справі № 2-а-20791/11 про стягнення з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі на її користь коштів в сумі 11613,19 грн., мотивуючи тим, що відмова відповідача не ґрунтується на вимогах Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Позивач в судове засідання не з'явився, але надав заяву, в якій просить справу розглядати без його участі. Свої позовні вимоги підтримав.

Відповідач в судове засідання не з'явився, але надав заперечення на позов, в якому просить в задоволенні позову відмовити за безпідставністю, справу слухати без представника управління.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

Постановою Овруцького районного суду від 13.02.2012 року по справі №2а-20791/11 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про донарахування та виплату коштів відповідно до ст.ст.39,50,51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було задоволено повністю позовні вимоги позивача.

17.06.2013 року по вказаній постанові було видано виконавчий лист, який позивач направив на виконання в відділ примусового виконання рішень УДВС ГУЮ в Житомирській області. Вказані обставини підтверджуються копіями вказаних постанови, виконавчого листа.

18.11.2013 року ухвалою Овруцького районного суду Житомирської області змінено спосіб виконання постанови Овруцького районного суду від 13.02.2012 року у справі №2а-20791/11 шляхом стягнення з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі на користь ОСОБА_1 нараховані та невиплачені кошти у сумі 11613,19 грн.

Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 30 січня 2014 року апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі залишено без задоволення, а ухвалу Овруцького районного суду Житомирської області від 18 листопада 2013 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення без змін.

Листом № 05-08-1/1033 від 21.03.2014 року управління Державної казначейської служби України в Овруцькому районі Житомирської області відмовило позивачу у прийнятті виконавчого документа для виконання, посилаючись на те, що чинним законодавством не передбачено повноважень органу Казначейства на здійснення списання коштів з рахунків боржника відкритих в банківських установах, натомість дані права мають органи Державної виконавчої служби відповідно до положень Закону України «Про виконавче провадження».

Згідно ч.5 статті 124 Конституції України - судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

У відповідності до ч.1 ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Пунктом 33 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою КМ України від 03.08.2011 року №845 передбачено, що у разі коли судове рішення стосується спорів фізичних осіб із суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг або судове рішення неможливо виконати протягом двох місяців з дня надходження документів, зазначених у пункті 6 цього Порядку, орган Казначейства для виконання рішення про стягнення передає до Казначейства документи та відомості згідно з підпунктом 1 пункту 47 цього Порядку. При цьому органом Казначейства відновлюється проведення платежів боржника.

В п.п.1 п.47 Порядку зазначається, що безспірне списання коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів, здійснюється Казначейством на підставі поданих:

1) органом Казначейства:

документів та відомостей, надісланих стягувачами та боржником;

інформації про неможливість виконання безспірного списання коштів з рахунків боржника.

Пунктом 48 Порядку передбачено, що для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 47 цього Порядку в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок.

Перерахування коштів стягувачу здійснюється Казначейством у тримісячний строк з дня надходження необхідних документів та відомостей.

У разі відсутності таких документів та відомостей, якщо боржником є державні підприємство, установа, організація або юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства, перерахування коштів здійснюється на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби.

Згідно п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року за №384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністерство соціальної політики України.

Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Отже, Пенсійний фонд України є органом виконавчої влади, тобто державним органом, і стягнення коштів повинно проводитися згідно із Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та іншими нормативними актами, виданими на його виконання.

Враховуючи наведене, суд вважає, що відповідачем недотримано вимоги вищевказаного закону та нормативних актів, виданих на його виконання, і як наслідок протиправно повернуто позивачу виконавчий лист, виданий Овруцьким районним судом 17.06.2013 року, по справі № 2-а-20791/11 про стягнення з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі на користь позивача коштів у сумі 11613,19 грн.

Таким чином, є всі підстави вважати протиправною відмову управління Державної казначейської служби України в Овруцькому районі Житомирської області від 21.03.2014 року за № 05-08-1/1033 у прийнятті до виконання виконавчого листа, виданого Овруцьким районним судом 17.06.2013 року, по справі № 2-а-20791/11, а вимоги позивача є такими, що підлягають до задоволення, оскільки ґрунтуються на вимогах чинного законодавства.

Відповідно до ст.6 КАС України до адміністративного суду має право звернутись з адміністративним позовом особа, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушено її права, свободи чи інтереси.

Інформаційним листом ВАС України №959/12/13-13 від 11.07.2013 року справи даної категорії розглядаються місцевими загальними судами як адміністративними судами, які видали виконавчий лист.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.10 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Відповідач звільнений від сплати судового збору на підставі п.20 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст.ст.71, 86, 94, 158-163, 181, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову управління Державної казначейської служби України в Овруцькому районі Житомирської області від 21.03.2014 року за № 05-08-1/1033 у прийнятті до виконання виконавчого листа, виданого Овруцьким районним судом 17.06.2013 року, по справі № 2-а-20791/11 про стягнення з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі на користь ОСОБА_1 коштів у сумі 11613,19 грн..

Зобов'язати управління Державної казначейської служби України в Овруцькому районі Житомирської області прийняти на виконання від ОСОБА_1 виконавчий лист, виданий Овруцьким районним судом 17.06.2013 року, по справі № 2-а-20791/11 про стягнення з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі на його користь коштів в сумі 11613,19 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

Особи, які беруть участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні мають право подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: С. С. Невмержицький