Ухвала від 24.04.2014 по справі К/9991/6319/12-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2014 року м. Київ К/9991/6319/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючої: Гончар Л.Я.,

Суддів: Конюшка К.В.,

Чалого С.Я.

розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2011 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, Військового комісаріату Автономної Республіки Крим про перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства оборони України, Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, Військового комісаріату Автономної Республіки Крим про визнання незаконною бездіяльності, зобов'язання провести перерахунок пенсії.

Позовні вимоги мотивовано тим, що позивач є військовим пенсіонером, отримує пенсію у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і деяких інших осіб". Вказує, що наказом Міністра оборони України № 576 від 05.11.2010 військовослужбовцям офіцерського складу з 01.11.2010 встановлена премія у розмірі 55% від посадового окраду, замість 10%. Тому, на думку позивача, пенсія підлягає перерахунку в зв'язку із фактичним збільшенням розміру грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців, які проходять службу, за рахунок збільшення премій, яка є щомісячним видом грошового забезпечення.

Постановою Феодосійського міського суду Автономної Республіки Крим від 25 серпня 2011 року в задоволенні позову відмовлено.

Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2011 року скасовано постанову суду першої інстанції з підстав порушення судом норм процесуального права, та ухвалено нове рішення, яким в задоволенні позову відмовлено.

У поданій касаційній скарзі ОСОБА_1 із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення та направити справу на новий судовий розгляд.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим і отримує пенсію за вислугою років у відповідності до Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і деяких інших осіб”.

Позивач вважає, що на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 „Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців», на підставі якої Міністром Оборони України видано наказ від 05.11.2010 №576, він має право на перерахунок пенсії, з урахуванням премії 55% посадового окладу замість 10%, яку він отримує в складі пенсії.

Відмовляючи в задоволенні позову, суди виходили з того, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства для грошового забезпечення військовослужбовців.

Колегія суддів, виходячи з меж касаційного перегляду, встановлених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України погоджується із зазначеними висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.

Відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу” від 07.11.2007 №1294 визначені нові види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до підпунктів 1 та 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу” від 07.11.2007 №1294, керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Наказом Міністра оборони України “Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2010 рік” від 22 липня 2010 року № 80 зі змінами, внесеними наказом Міністра оборони України від 5 листопада 2010 року №576, встановлено премію військовослужбовцям у розмірі 55 відсотків посадового окладу.

Аналіз положень наказу Міністра оборони України від 5 листопада 2010 року №576 свідчить про те, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства для грошового забезпечення військовослужбовців у 2010 році.

Зазначена позиція суду узгоджується із позицією Верховного Суду України, викладеною у постанові від 22 жовтня 2013 року (справа №353а13).

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками судів про те, що наказ Міністра оборони України від 5 листопада 2010 року №576, яким встановлювались конкретні розміри премій військовослужбовців, не може бути підставою для перерахунку пенсії.

Доводи касаційної скарги висновків судів попередніх інстанцій не спростовують.

Правова оцінка встановлених обставин справи судами першої та апеляційної інстанцій дана вірно, порушень норм матеріального чи процесуального права при ухваленні рішення, зокрема, апеляційним судом не допущено.

Відповідно до частини третьої статті 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Керуючись статтями 160, 167, 220, 220-1, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ,-

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 відхилити, а постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2011 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута в порядку ст.ст.235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: