10 квітня 2014 року м. Київ К/800/4608/13
Колегія суддів
Вищого адміністративного суду України в складі:
суддів: Васильченко Н.В., Калашнікової О.В., Леонтович К.Г.,
провівши попередній розгляд справи за касаційною скаргою Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 15 березня 2011 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13 жовтня 2011 року у справі № 2а-2470/341/11 за позовом Контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області до Сторожянецької міської ради про виконання вимог, -
В лютому 2011 року Контрольно-ревізійне управління в Чернівецькій області звернулось до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до Сторожницької міської ради про зобов'язання забезпечити відшкодування (поновлення) підрядними організаціями зайво виплачених коштів Сторожинецькому РЕМу в сумі 8912,20 грн. та зменшення в обліку кредиторської заборгованості перед Сторожинецьким РЕМом в сумі 2228,07 грн.
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 15.03.2011 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.10.2011 року, в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеними судовими рішеннями, Державна фінансова інспекція в Чернівецькій області звернулася з касаційною скаргою, у якій просить судові рішення скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову. Касаційна скарга мотивована невірним застосуванням судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши за наявними у справі матеріалами викладені у касаційній скарзі доводи, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.
Судами встановлено, що відповідно до п. 1.1.1. Плану контрольно-ревізійної роботи Контрольно-ревізійного відділу в Сторожинецькому районі на 1-й квартал 2010 року та на підставі направлення на проведення ревізії від 22.03.20010 року № 46,47,48,49 працівниками КРВ в Сторожинецькому районі КРУ в Чернівецькій області проведено ревізію з питань формування та виконання міського бюджету, фінансово - господарської діяльності установ, що утримуються з цього бюджету в Сторожинецькій міській раді за період з 01.01.2008 року по 31.05.2010 року, за результатами якої складено акт ревізії від 30.06.2010 року № 24-30-45/94.
За результатами ревізії вимоги КРВ в Сторожинецькому районі Чернівецької області вимоги про усунення виявлених ревізією порушень від 19.07.2010 року № 24-30-13/740 направлено Сторожинецькому міському голові.
Відповідно до сторінки 10 акту перевірки встановлено, що на розрахунки з РЕМом станом на 01.04.2009 року було віднесено вартість електроенергії, яка була спожита виконавцями робіт по капітальному ремонту міської лазні після стихійного лиха у 2008 році ПП ОСОБА_2, МПП "Сільгазбуд", ТОВ "Будторгінвест" на загальну суму 13368, 32 грн.
Проведеною в Сторожинецькому РЕМі зустрічною звіркою щодо стану розрахунків за спожиту електроенергію з Сторожнецькою міською радою встановлено, що станом на 01.01.20010 року у Відповідача існувала дебіторська заборгованість в сумі 13368, 32 грн.
Відповідно до договору № 18 від 08.02.2010 року, укладеного між РЕМом та Сторожинецькою міською радою, досягнуто згоди щодо реструктуризації загальної суми боргу. Погашення боргу визначено на умовах розстрочення платежів на 6 місяців з оплатою помісячно у розмірі 2228,05 грн. по 31.07.2010 року. Відповідно до платіжних доручень Сторожинецькою міською радою, на момент проведення ревізії, погашено заборгованість на загальну суму 8912, 20 грн. Згідно з квитанцією № 4030 від 16.02.2010 року - 2220,05 грн. відшкодовано в касу РЕМу орендарем міської лазні ОСОБА_2 Таким чином, на момент складення акту ревізії заборгованість у сумі 2220,07 грн. Відповідачем не погашена. Крім того, в акті перевірки зазначено, що внаслідок відшкодування вартості спожитої електроенергії виконавцями робіт по ремонту міської лазні за рахунок бюджету, міській раді завдано матеріальної шкоди в сумі 8912, 20 грн.
Також, у відомостях ресурсів до актів виконаних робіт, наданих підрядними організаціями не внесено витрати на електроенергію, а отже ці витрати повинен сплачувати замовник, на балансі якого знаходиться лазня. Сторожинецька міська рада була замовником виконання робіт у міській лазні і повинна була сплачувати за використану електроенергію до вступу в дію договору оренди від 23.03.2009 року, після підписання якого обов'язок сплати, згідно з умовами договору, належав ПП ОСОБА_2
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що під час перевірки ревізорами КРВ в Сторожинецькому районі не встановлено, що вартість електроенергії включена до акту виконаних робіт підрядними організаціями, а тому вимоги щодо відшкодування зайво виплачених Сторожинецькому РЕМу коштів за спожиту електроенергію підрядними організаціями під час проведення ремонтних робіт міської лазні не ґрунтуються на вимогах закону і є безпідставними. Також, згідно з актом звірки взаємних розрахунків між Сторожинецькою міською радою та РЕМ м. Сторожинця від 03.03.2011 року у Відповідача немає кредиторської заборгованості, тому дана вимога, на думку судів, є теж безпідставною. При цьому, Відповідачем не перевищено розміру бюджетних асигнувань за спожиту електроенергію.
Колегія суддів погоджується з такими висновками судів попередніх інстанцій, виходячи з наступного.
Згідно з ч. 2, 5, 6 статті 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування. Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально ( ) відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті. Порядок проведення державною контрольно-ревізійною службою державного фінансового аудиту та інспектування встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія.
Згідно з актом ревізії формування та виконання міського бюджету, фінансово-господарської діяльності установ, що утримуються з цього бюджету в Сторожинецькій міській раді, за період з 01.01.2008 року по 31.05.2010 року №24-30-45/94 від 30.06.2010 року проведеною ревізією встановлено, що на розрахунки з РЕМом станом на 01.04.2009 року було віднесено вартість електроенергії, яка була спожита виконавцями робіт по капітальному ремонту (відновленню) міської лазні після стихійного лиха у 2008 році в загальній сумі 13368,32 грн.
Відповідно до п.п. 4.1.1. п. 4.1 Правил визначення вартості будівництва ДБН Д. 1.1-1-, 2000, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 27.08.2000 року № 174 загальновиробничі витрати - це витрати будівельно-монтажної організації, які включаються до виробничої собівартості будівельно-монтажних робіт.
Згідно з п.п. 4.2.1.6 п. 4.1 Правил визначення вартості будівництва ДБН Д.1.1-1-2000 на підставі розрахунків підрядної організації, виконаних на стадії визначення ціни пропозиції, усереднені показники для визначення загальновиробничих витрат, надані Держбудом можуть уточнюватися на стадії узгодження договірної ціни в порядку, встановленому контрактом.
Так, судами обґрунтовано зазначено, що під час проведення ревізії не було встановлено, що вартість електроенергії включена до акту виконаних робіт підрядними організаціями. Крім того, в акті ревізії не зазначено, яким чином ревізорами виокремлено кількість, а відповідно і вартість, спожитої електроенергії саме підрядними організаціями під час здійснення капітального ремонту (відновлення).
Також судами встановлено, що відповідно до укладеного договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності від 23 березня 2009 року, Сторожинецька міська рада передала в строкове платне користування частину приміщення міської лазні приватному підприємцю ОСОБА_2. Згідно з п. 11.1 вказаного договору його укладено строком на 2 роки 11 місяців, тобто він діє з 23 березня 2009 року до 23 лютого 2012 року. Отже, до періоду, за який утворилась заборгованість міської ради перед Сторожинецьким РЕМом, період користування приміщенням міської лазні приватним підприємцем ОСОБА_2 включений частково. Відповідно до п. 5.2 договору оренди до обов'язків орендаря входить сплата комунальних платежів.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що вимоги КРВ в Сторожинецькому районі Чернівецької області про відшкодування зайво виплачених Сторожинецькому РЕМу коштів за спожиту електроенергію підрядними організаціями під час проведення ремонтних робіт міської лазні не знайшли підтвердження обставинами, викладеними в акті ревізії.
Крім того судами встановлено, що згідно з актом звірки взаємних розрахунків між Сторожинецькою міською радою та РЕМ м. Сторожинця від 03.03.2011 року, у відповідача немає кредиторської заборгованості, у зв'язку з чим судами обґрунтовано визнано безпідставною дану вимогу.
Таким чином, рішення судів про відмову в задоволенні позову ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні усіх обставин справи в їх сукупності. Судами вірно встановлено характер спірних взаємовідносин та обґрунтовано застосовано норми матеріального права до їх вирішення. Порушень норм процесуального закону, які б могли призвести до прийняття невірного рішення, не встановлено. Твердження касаційної скарги зазначені висновки суду не спростовують.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 220, 220-1, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів, -
Касаційну скаргу Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області відхилити.
Постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 15 березня 2011 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13 жовтня 2011 року у справі № 2а-2470/341/11 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, в порядку та у строки, визначені ст.ст. 236 - 238, 239-1 КАС України.
Судді: