Постанова від 05.05.2014 по справі 490/4154/14-а

Справа № 490/4154/14-а

нп 2-а/490/1236/2014

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2014 року

Центральний районний суд м. Миколаєва в складі:

головуючого судді - Подзігун Г.В.

при секретарі - Голубашенко Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Центрального районного суду м. Миколаєва матеріали справи за адміністративним позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів, -

ВСТАНОВИВ :

Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міськради звернулося до суду із позовом до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених коштів по державній соціальній допомозі отримувача державної допомоги на дітей одиноким матерям, мотивуючи свої вимоги тим, що ОСОБА_1 звернулася до позивача із заявою про призначення їй державної допомоги на дитину по державній соціальній допомозі отримувача допомоги на дітей одиноким матерям, вказавши, що вона та є одинокою матір'ю. Рішенням від 05.12.1997 року ОСОБА_1 було призначено допомогу на дітей одиноким матерям. При цьому на прийомі, при подачі заяви про призначеннявищевказаної допомоги ОСОБА_1 була попередженна, що у разі змін всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги, вона зобов'язана була повідомити управління соціальних виплат і компенсацій. проте свідомо приховала відомості про перебування з моменту народження дитини у фактично шлюбних відносинах із батьком дитини ОСОБА_2, а саме факт спільного спільного проживання, ведення спільного господарства та наявність спільної дитини. Факт проживання однією сім'єю з травня 1997 року та встановлення батьківства на дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, підтверджується рішенням Центрального районного суду м.Миколаєва від 20.08.2013 року. Оскільки відповідачка свідомо надала неправдиву інформацію виникла переплата державних коштівпо виплаті допомоги одиноким матерям за період з 01.05.1997 року по 31.10.2013 року в сумі 24613,96 грн.При цьому позивачкою заборгованість частково була погашена та на даний час залишок становить 413,96 грн.

В судове засіданні представник позивача подала заяву про розгляд справи за його відсутності, вимоги позову підтримав.

Відповідач в судове засідання не з'явилвся, про причини неявки до суду не повідомив.

Ухвалою суду справу розглянуто за відсутністю учасників процессу, оскільки у справі достатньо даних про права та взаємини сторін.

Вивчивши доводи позову, дослідивши письмові докази, судом встановлені наступні факти та відповідні ним правовідносини.

Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 перебувала на обліку в управління соціальних виплат і компенсації Центрального району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як отримувач допомоги на дітей одиноким матерям з листопада 1997 року.

Згідно з рішенням від 05.12.1997 року ОСОБА_1 було призначено зазначену допомогу .

Разом з тим в постанові КМ України від 27.12.2001 року N 1751 " Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми" в абзацах шостому, сьомому пункту 33 зазначено: "Допомога на дітей одиноким матерям не призначається у разі перебування дитини на повному державному утриманні. Якщо дитина, яка перебуває на утриманні в інтернатному закладі за рахунок держави під час літніх канікул перебуває вдома, зазначена допомога призначається за повні місяці перебування дитини вдома на підставі довідки навчального закладу про те, що дитина в цей час не перебувала на повному державному утриманні. Допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги."

Відповідно до п. 33 Порядку, згідно до статті 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12), право на допомогу на дітей мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі, якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька (матір) або запис про батька проведено в установленому порядку державним органом реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері дитини.

Право на допомогу на дітей одиноким матерям мають вдова та вдівець з дітьми, мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, шлюб між якими було розірвано до дня смерті, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію.

Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, право на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має.. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, яка є батьком її дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.

Допомога на дітей одиноким матерям не призначається у разі перебування дитини на повному державному утриманні.

Допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги.

Відповідно до п.34 Порядку допомога на дітей одиноким матерям, надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 10 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Абзац перший пункту 34 в редакції Постанов KM N 315 (315-2005-п ) від 21.04.2005, N 1060 (1060-2006-п) від 01.08.2006: допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам (вдовам, вдівцям), матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, шлюб між якими було розірвано до дня смерті, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації та професійно-технічних навчальних закладах, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До складу сім'ї особи, що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації та професійнотехнічних навчальних закладах і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства І та II групи або інвалідами І групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей.

При цьому оскільки ОСОБА_1 свідомо надала неправдиву інформацію, що підтверджується рішенням Центарального районного суду м.Миколаєва від 20.08.2013 року, склалася переплата державних коштів по виплаті допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.05.1997 року по 31.10.2013 року в сумі 24613,96 грн.

27.01.2014 року управлінням соціальних виплат і компенсацій Центрального району до банку АТ "Ощадний банк", на рахунок якого перерахувалися кошти вищевказаної соціальної допомоги ОСОБА_1 було направлено лист, згідно з яким з рахунку відповідачки було утримано кошти в сумі 24200 грн..

Та станом на 23.03.2014 року залишок заборгованості становить 413,96 грн.

Згідно ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» особа яка отримує державну допомогу зобов»язана повідомляти орган, що призначає і здійснює виплату допомоги, про зміну всіх обставин, що впливали б на виплату даної допомоги (наприклад, у разі працевлаштування або реєстрації у центрі зайнятості, податковій інспекції; подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміну у складі сім»ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім», приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, стягуються згідно з законом, в судовому порядку. У разі неповернення надміру виплачених коштів по державній допомозі малозабезпеченим сім»ям добровільно в установлені строки Управління вирішує питання про їх стягнення у судовому порядку - п.28 Постанови КМУ від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім»ям».

Відповідно до Постанови КМУ №832 від 26.07.1996 року «Про підвищення розмірів державної допомоги окремим категоріям громадян"суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян, в тому числі в результаті приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, стягуються згідно із законом.

Повідомлення про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення було надіслано відповідачу листом. Даним повідомлення, ОСОБА_1 було запропоновано повернути залишок заборгованості за надміру виплачені кошти у розмірі 413,96 грн. та попереджено, що у випадку несплати питання про їх стягнення буде вирішуватися у судовому порядку.

На сьогодні сума надміру виплачених бюджетних коштів у розмірі 413,96 грн. на рахунок Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради не надходила, тому вказані кошти підлягають стягненню з відповідача.

Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.88 ЗУ «Про судовий збір» з відповідачки на користь держави слід стягнути судовий збір в розмірі 243,60 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 70, 71, 136, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України , суд,-

ПОСТАНОВИВ :

Позов Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (інн НОМЕР_1) на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради 413,96 грн. надміру виплачених бюджетних коштів.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 243,60 грн.

Апеляційну скаргу може бути подано до Одеського апеляційного адміністративного суду через Центральний районний суд м.Миколаєва протягом десяти днів з дня проголошення постанови..

Суддя Подзігун Г.В.