Ружинський районний суд Житомирської області
Справа № 291/290/14-а
2-а/291/16/14
Україна
Ружинський районний суд Житомирської області
30 квітня 2014 року
Ружинський районний суд Житомирської області у складі :
головуючого - судді Нейло В. М.
при секретарі - Геворковій Д.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Ружині справу за адміністративним по-зовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Ружинсь-кому районі Житомирської області, управління з питань соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Департаменту праці соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії
Встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області, управління з питань соціального захисту грома-дян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Департаменту праці соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, оскарживши рішення управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі про відмову у призначенні йому пенсії за законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-12.
Позивач посилається на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, категорія 2, а тому відповідно до ст.ст.49,55 закону України «Про статус і соціаль-ний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796 - 12 має право на державну пенсію та додаткову пенсію за шкоду здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію, як особа, віднесена до категорії 2, зі зниженням пен-сійного віку на 10 років як учасник ліквідації аварії на ЧАЕС, який працював у зоні відчуд-ження з моменту аварії до 1 липня - 1986 року незалежно від кількості робочих днів.
Просить зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі при-значити та виплачувати щомісячно згадану вище пенсію.
У суді позивач підтримав позовні вимоги з вищезазначених підстав.
У судовому засіданні представник управління Пенсійного фонду України в Житомир-ській області не визнала позовні вимоги, пояснивши, що позивач не надав первинних доку-ментів, які підтверджують час, місце роботи у зоні відчудження.
У судовому засіданні представник Департаменту праці соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації підтвердила, що ОСОБА_1 дійсно є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, категорія 2.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню зі слідуючих підстав.
З паспорта серії НОМЕР_1 , виданого Ружинським РВ УМВС України 14.01.2002 року позивачу, видно, що позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто, на час звернення з заявою про призначення пенсії позивач досяг 50 років (а.с. 21-24).
З посвідчення Серії НОМЕР_2 учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, категорія 2, виданого 16.04.1997 року на підставі "Порядку видачі посвід-чень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ," затвердженим постановою КМУ від 20 січня 1997 року №51 і перереєстрованого 16.05.1997 року вбачається, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, категорія 2.
З трудової книжки серії НОМЕР_3 (а.с.38-40) витікає, що на день звернення ОСОБА_2 з заявою про призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років як учасник ліквідації аварії на ЧАЕС, який працював у зоні відчудження з моменту аварії до 1 липня - 1986 року незалежно від кількості робочих днів перший мав більше 33 років загаль-ного трудового стажу.
Як вбачається з заяви ОСОБА_1 на ім'я начальника управління Пенсійного фонду України в Ружинському району в Житомирській області від 14.10.2013 року (а.с.21-22) він звернувся з вимогою про призначення йому пенсії за вислугу років згідно зі ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобиль-ської катастрофи» №796 - 12.
Відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які по-страждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсій-не страхування" ( 1058-15 ): учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - 10 років.
Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року (№ 1058-15) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
З листа управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області від 23.01.2014 № 346/02 вбачається, що рішенням комісії з питань пенсійного за без-печення від 22.01.2014 року ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, категорія 2 в зв'язку з ненаданням першим первинних документів, які підтверджують час, місце роботи у зоні відчудження.
Згідно з п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахун-ку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне стра-хування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 N 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за N1566/11846 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника лікві-дації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в лікві-дації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Дер-жавного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків
аварії на ЧАЕС.
З досліджених в судовому засіданні оригіналів довідок:
- від 01.02.1993 року, виданої Поліським райШРБУ Київського облавтошляху вбача-ється, що згідно з пропусками Ф-2, № 040167 від 23.06.1986 року, дозволяючим в'їзд в закри-ту зону через КПП Діброва, водії Ружинського АТП 11840, зокрема ОСОБА_1 , дійсно приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 23червня 1986 року;
- від 19.02.1993 року, виданої Житомирським територіально-виробничим об'єднанням автомобільного транспорту, згідно з якою ОСОБА_1 був відряджений 20 червня 1986 ро-ку в розпорядження Поліського райШРУ і здійснював перевозення асфальту з с.Вільча в Чорнобиль, Товстий Ліс та був знятий начальником Житомирським територіально-виробни-чим об'єднанням автомобільного транспорту з вказаного об'єкту 28.06.1986 року по закін-ченню строку відрядження.
Проаналізувавши вказані вище докази, суд прийшов до висновку, що ОСОБА_1 при-ймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в червні 1986 року, він дійс-но виконував роботи у зоні відчудження, про що свідчить перереєстроване посвідчення учас-ників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році, підтверджене рішенням тимчасової ко-місії з перевірки правильності видачі посвідчень'Учасник ліквідації наслідків аварії на Чор-нобильській АЕС при Житомирській облдержадміністрації від 16.05.1997 року № 6 (а.с.32), вказані вище оглянуті судом оригінали довідок, які у суду не викликають сумніву та на під-ставі яких ОСОБА_1 було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Враховуючи вимоги ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пен-сійне страхування» від 09.07.2003 року, ст.55 Закону України «Про статус і соціальний за-хист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд вважає, що ви-моги позивача є обгрунтованими і він має право на пенсію на підставі ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської ката-строфи», а тому задовольняє позовні вимоги в повному обсязі.
Враховуючи, що управління з питань соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Департаменту праці соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації є неналежним відповідачем, суд відмовляє у задоволенні позову до нього.
Оскільки сторони звільнені від сплати судового збору, то судові витрати відносяться на рахунок Державного бюджету.
Керуючись ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які по-страждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.94,158-163 Кодексу адміністратив-ного судочинства України, суд, -
Постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Ружинському ра-йоні Житомирської області щодо відмови у призначенні пенсії ОСОБА_1 за законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внас-лідок Чорнобильської катастрофи» № 796-12.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомир-ської області призначити та виплачувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастро-фи».
В задоволенні позовних вимог до управління з питань соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Департаменту праці соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністратив-ного суду через Ружинський районний суд Житомирської області, шляхом подання апеля-ційної скарги протягом 10 днів з дня отримання сторонами копії постанови суду.
Суддя: В. М. Нейло