Справа № 819/454/14-a
"18" квітня 2014 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
Головуючого судді Жука А.В.
при секретарі судового засідання: Порплиці Т.В.
за участю:
представників позивача: Кухаришин Г.В., Переймибіди О.П.
представників відповідача: Прокоп'юк О.О., Гнідої Н.О.
третя особа - не з'явилась
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу
за адміністративним позовом Відділу культури і туризму Зборівської районної державної адміністрації Тернопільської області
до Зборівського відділення Козівської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Тернопільській області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - управління Державної казначейської служби України у Зборівському районі Тернопільської області
про скасування рішення №0000051907 від 19.02.2014
Відділ культури і туризму Зборівської районної державної адміністрації Тернопільської області (надалі -позивач, відділ КТ Зборівської РДА) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Зборівського відділення Козівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області (надалі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення №0000051907 від 19.02.2014 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що Зборівським відділенням Козівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів у Тернопільській області винесено оскаржуване рішення, яким до позивача за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування застосовано штрафні санкції в сумі 2274,64 грн. та нараховано пеню за період з 23.01.2014 по 27.01.2014 у розмірі 113,74 грн.
Позивач вважає вказане рішення протиправним, оскільки 17 січня 2014 року централізованою бухгалтерією відділу культури і туризму подано до органів Державної казначейської служби платіжні доручення на сплату єдиного внеску за січень 2014 року, та зареєстровано відповідні фінансові зобов'язання.
Проте, з незалежних від позивача причин, вказані кошти на оплату єдиного внеску були перераховані органами державної казначейської служби лише 27 січня 2014 року.
Також зазначає, що заборгованості зі сплати єдиного внеску за грудень 2013 року, станом на 01.01.2014 у позивача не було.
Позивач вважає, що ним виконано вимоги чинного законодавства щодо сплати єдиного внеску у встановлений строк.
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали в повному обсязі з мотивів викладених у позовній заяві.
Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали, надавши суду письмові заперечення. Вказали, що оскаржуване рішення відповідача №0000051907 від 19.02.2014 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені прийняте на підставі відомостей особової картки платника відповідно до вимог закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Також зазначили, що заборгованість позивача зі сплати страхових внесків за грудень 2013 року виникла внаслідок перерахування в жовтні 2013 року єдиного внеску на рахунки, адміністрування яких здійснювалось органами пенсійного фонду України, і сплачені на ці рахунки кошти не відображені у обліку органів доходів і зборів. Просили в задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, оцінивши представлені у справі докази у їх сукупності, на підставі чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з наступного.
Посадовими особами Зборівського відділення Козівської ОДПІ було проведено камеральну перевірку податкової звітності по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відділу культури і туризму Зборівської РДА, результати якої оформлено актом №31/17-00/02230477 від 18.02.2014 (а.с. 50).
За результатами перевірки було зроблено висновок про несвоєчасну сплату позивачем єдиного соціального внеску за грудень 2013 року по строку сплати 20.01.2014, визначених ст. ст. 9,8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
За наслідками акту перевірки №31/17-00/02230477 від 18.02.2014 було прийнято рішення Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внесу №0000051907 від 19.02.2014, яким до позивача застосовано штрафні санкції в сумі 2274,64 грн. та нараховано пеню за період з 23.01.2014 по 27.01.2014 у розмірі 113,74 грн.
Не погодившись із вказаним рішенням Відділ КТ Зборівської РДА оскаржив його у судовому порядку.
Відповідно до п. ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Частиною 8 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та пп. 4.3.6 п. 4 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України №21-5 від 27.09.2010 (в редакції чинній, станом на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що нараховані за відповідний календарний місяць суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця, незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок.
Як встановлено під час розгляду справи, централізованою бухгалтерією позивача зареєстровано фінансові та юридичні зобов'язання по виплаті авансу за січень 2014 року, а відповідно і єдиного внеску з авансу за січень 2014 року, шляхом подання відповідних документів до органів Державної казначейської служби 17.01.2014 року.
У зв'язку із тим, що вказані виплати були профінансовані із запізненням лише 24.01.2014 року, платіжні доручення позивача про сплату єдиного внеску за січень 2014 року було проведено органами Державної казначейської служби лише 27.01.2014 року.
Крім того, суд звертає увагу на ту обставину, що наявними у справі доказами підтверджується та обставина, що всі нараховані суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування із заробітної плати виплаченої працівникам позивача, були сплачені останнім ще в грудні 2013 року.
Вказані обставини підтверджуються платіжними дорученнями з відміткою органів Державної казначейської служби №1796 від 10.12.2013, №1795 від 10.12.2013, №1804 від 10.12.201, №1803 від 10.12.2013, №1809 від 10.12.2013, №1808 від 10.12.2013, №1792 від 10.12.2013, № 1791 від 10.12.2013, №1787 від 10.12.2013, № 1786 від 10.12.2013, № 1854 від 24.12.2013, №1853 від 24.12.2013, №1888 від 24.12.2013, №1887 від 24.12.2013, № 1873 від 24.12.2013, №1872 від 24.12.2013, №1848 від 24.12.2013, №1845 від 24.12.203, № 1863 від 4.12.2013, №1860 від 24.12.2013 (а.с. 66 - 85).
За наведених обставин, суд приходить до переконання, що висновки відповідача, викладені в акті перевірки №31/17-00/02230477 від 18.02.2014 про несвоєчасну сплату позивачем сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за грудень 013 року не відповідають дійсним обставинам справи.
На вимогу суду 02.04.2014 між сторонами складено акт звірки розрахунків станом на 31.12.2013.
Відповідно до вказаного акту, за даними обліку Зборівського відділення Козівської ОДПІ, заборгованість позивача перед органом доходів і зборів зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, станом на 31.12.2013 становила 24452,55 гривень.
З пояснень представника відповідача слідує, що саме існування вказаної заборгованості і стало підставою для нарахування штрафних санкцій та пені, оскільки суми єдиного внеску, сплачені в грудні 2013 року були зараховані на погашення поточної заборгованості, а на погашення заборгованості за грудень 2013 року були зараховані суми сплачені в січні 2014 року.
Однак, як вбачається з пояснень представників позивача, що в свою чергу не заперечувалось в судовому засіданні відповідачем, вказана розбіжність в акті звірки розрахунків, як і сума заборгованості станом на 31.12.2013 виникла внаслідок сплати відділом КТ Зборівської РДА в жовтні 2013 року сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на рахунки, відкриті в органах Державної казначейської служби, адміністрування яких здійснювалось органами Пенсійного фонду України. Вказані обставини підтверджуються виписками з рахунків Державної казначейської служби (а.с. 112 - 113, 116 - 117) та довідкою управління Державної казначейської служби України у Зборівському районі Тернопільської області №207 від 02.04.2014 (а.с. 111).
Таким чином суд приходить до висновку, що наявними у справі доказами підтверджено своєчасність сплати відділом культури і туризму Зборівської РДА єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за грудень 2013 рок по терміну сплати - 20.01.2014, в зв'язку з чим висновки контролюючого органу, викладені в акті камеральної перевірки №31/17-00/02230477 від 18.02.2014 не відповідають дійсним обставинам справи, а отже і прийняте на підставі цього акту рішення є неправомірним та підлягає до скасування.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При розгляді справи, суд перевіряє відповідність оскаржуваного рішення принципам, визначеним ч.3 ст.2 КАС України.
Частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 КАС України.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проаналізувавши наявні матеріали та обставини справи, подані сторонами докази, а також норми що діяли на час правовідносин, що були предметом розгляду у даній справі суд прийшов до внутрішнього переконання, що контролюючим органом не доведено правомірність висновків, викладених в акті перевірки, а також правомірність винесеного рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внесу №0000051907 від 19.02.2014, а отже суд дійшов висновку про безпідставність, необґрунтованість та протиправність оскаржуваного рішення, в зв'язку з чим позов слід задовольнити, а оскаржуване рішення - скасувати.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст.ст. 35,70,71,79,86,128,153,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Зборівського відділення Козівської обєднаної державної податкової інспекції головного управління Міндоходів у Тернопільській області "Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0000051907 від 19 лютого 2014 року.
3. Повернути Кухаришин Галині Василівні (ідентифікаційний номер 2644617005, вул. Б.Хмельницького, 63/60, м. Зборів, Зборівський район Тернопільської області) з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 182,70 гривні (сто вісімдесят дві гривні 70 копійок) сплачений згідно квитанції №1122.893.1 від 28 лютого 2014 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
(постанова виготовлена в повному обсязі 23.04.2014)
Головуючий суддя Жук А.В.
копія вірна
Суддя Жук А.В.