29.04.2014 Суддя: Попова В. О.
Справа № 253/1847/14-а
29 квітня 2014 року Центрально-Міський районний суд міста Горлівка Донецької області у складі: головуючого судді - Попової В.О., при секретарі - Лисенко В.В.
розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в місті Горлівці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрально-Міського Управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради, третя особа - Управління Державної казначейської служби України у м. Горлівці Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернулася до суду з позовом до відповідача, мотивуючи тим, що перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення у зв'язку з народженням дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та відповідно має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не меншому ніж розмір прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років на відповідний період. Однак відповідач виплачував їй зазначений вид допомоги у сумі, меншій, ніж це передбачено законодавством України. Просила суд визнати неправомірними дії відповідача щодо призначення, нарахування і виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому ніж встановленому Законом; зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на відповідний період з липня 2013 року по день винесення постанови з урахуванням проведених виплат.
Ухвалою Центрально-Міського районного суду міста Горлівка Донецької області позовні вимоги за період з 01.07.2013 року по 13.08 .2013 року залишено без розгляду .
Позивач в судове засідання не з'явилася, надавши заяву, де просить розглянути справу за її відсутність, позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представник відповідача, що діє на підставі довіреності, надав клопотання про розгляд справи без участі представника управління; позов не визнав з підстав, викладених в запереченні.
Представник Управління Державної казначейської служби України у м. Горлівці Донецької області і в судове засідання не з'явився, надавши клопотання про розгляд справи за його відсутність.
Відповідно до ч.4 ст. 122 КАС України у зв'язку із тим, що всі особи, які беруть участь у справі заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд оголосивши заяви та заперечення сторін, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та відповідні ним правовідносини
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Позивач є матір'ю дитини - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Центрально-Міському Управлінні праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради, щомісячно отримує допомогу по догляду за дитиною, що підтверджується довідкою управління від 24.12.2013 року, (арк. справи 9).
Листом Управління за № 8869/27.07 від 24.12.2013 р. позивачці було відмовлено у проведенні перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років (а.с.6-8).
Позивач з таким розміром допомоги не погоджується і вважає, що остання повинна виплачуватись в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Спірним у справі є розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку отримувала позивач.
Спірні правовідносини регулюються Законом України від 21.11.1992 № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"(далі -Закон № 2811-ХІІ).
Відповідно до пункту 23 Розділу ІІ Закону України від 28.12.2008 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України"(далі -Закон № 107-VI), частина перша статті 15 Закону № 2811-ХІІ викладена в такій редакції:
"Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень";
Пункт 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" викладений у такій редакції:
"Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців".
Згідно частини другої статті 45 Закону України від 27.04.2010 N 2154-VI "Про Державний Бюджет України на 2013 рік" було встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751був затверджений Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, за яким допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується в розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2010 року -100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
При цьому стаття 15 Закону № 2811-ХІІ діє в редакції Закону № 107-VI.
Всі ці норми до теперішнього часу не визнані неконституційними Конституційним Судом України, що доводить правомірність застосування зазначених норм відповідачем при виплаті спірної допомоги.
Підставою для позовних вимог позивачем визначено невідповідність розміру спірної допомоги прожитковому мінімуму, тобто правовій нормі, яка на час спірних правовідносин не підлягає застосуванню.
Таким чином, відповідач, виплачуючи позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми", діяв неправомірно та з порушенням вимог законодавства, проте враховуючи, що частина позовних вимог залишена без розгляду ухвалою суду , яка набрала законної сили, вимоги позивача щодо нарахування та виплати спірної допомоги підлягають задоволенню з 14.08.2013 року по день ухвалення процесуального рішення з урахуванням фактично здійснених за цей час виплат.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Позивачкою судовий збір було сплачено до місцевого бюджету Ц-Міського району міста Горлівки (а.с.1), тому і відшкодувати судові витрати необхідно за рахунок коштів зазначеного місцевого бюджету.
Керуючись ст. 8-12,71,159-163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрально-Міського Управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради, третя особа - Управління Державної казначейської служби України у м. Горлівці Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити.
Визнати неправомірними дії Центрально-Міського Управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради щодо призначення, нарахування та виплати ОСОБА_1 сум допомоги по догляду дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 14.08.2013 року по 29.04.2014 року включно в розмірі нижчому ніж прожитковий мінімум, встановлений для дітей віком до шести років.
Зобов'язати Центрально-Міське Управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на відповідний рік за період з 14.08.2013 року по 29.04.2014 року включно, з урахуванням фактично здійснених за цей час виплат.
Стягнути з місцевого бюджету Ц-Міського району міста Горлівки Донецької області на користь ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір в розмірі 73 ( сімдесят три ) грн. 08 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Донецького апеляційного адміністративного суду через Центрально-Міський районний суд міста Горлівки Донецької області. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: В. О. Попова