Постанова від 24.04.2014 по справі 825/1012/14

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2014 року Чернігів Справа № 825/1012/14

Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Скалозуб Ю.О., за участі секретаря Федоренка Я.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Малтюроп Юкрейн"

до 1. Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Міндоходів у Чернігівській області

2. Управління Державної казначейської служби України у м. Чернігові Чернігівської області

про визнання дій протиправними та стягнення коштів

за участю

представників сторін:

від позивача Іноземцева М.С., довіреність від 01.10.2013 № 59

Іващенко М.І., довіреність від 01.01.2014 № 71

від відповідача 1 Коляди І.В., довіреність від 11.07.2013 № 62/9/10-010

від відповідача 2 Регуш Н.В., довіреність від 08.01.2014 № 1, -

ВСТАНОВИВ:

До Чернігівського окружного адміністративного суду 25.03.2014 надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Малтюроп Юкрейн" (далі - ТОВ "Малтюроп Юкрейн") до 1. Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Міндоходів у Чернігівській області (далі - ДПІ у м. Чернігові), 2. Управління Державної казначейської служби України у м. Чернігові Чернігівської області про визнання дій протиправними та стягнення коштів. При цьому, в ході судового розгляду справи позивач зменшив розмір позовних вимог адміністративного позову та просив:

- дії Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Міндоходів у Чернігівській області по відмові Чернігівській філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Малтюроп Юкрейн" у поверненні надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 16300000,00 грн. - визнати протиправними.

- стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Малтюроп Юкрейн" надміру сплачені грошові зобов'язання з Авансового внеску з податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів, код класифікації доходів бюджету 11023300, в сумі 15470000,00 (п'ятнадцять мільйонів чотириста сімдесят тисяч гривень 00 коп.) шляхом перерахування цієї суми на поточний рахунок у банку: ЧФ ТОВ "Малтюроп Юкрейн", Код ЄДРПОУ 26179841, п/р № 260013041 в ЧОД АТ «Райффайзен Банк Аваль» в м. Чернігові, МФО 353348.

- стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Малтюроп Юкрейн" надміру сплачені грошові зобов'язання з Податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів, код класифікації доходів бюджету 11020300, в сумі 830000, 00 (вісімсот тридцять тисяч гривень 00 коп.) шляхом перерахування цієї суми на поточний рахунок у банку: ЧФ ТОВ "Малтюроп Юкрейн", Код ЄДРПОУ 26179841, п/р № 260013041 в ЧОД АТ «Райффайзен Банк Аваль» в м. Чернігові, МФО 353348.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що ТОВ "Малтюроп Юкрейн" має надміру сплачені грошові зобов'язання у вигляді переплати податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів, в сумі 16300000,00 грн. При цьому, вважає, що оскільки позивач не має податкового боргу та позивачем своєчасно була направлена відповідна заява про повернення надміру сплачені суми грошового зобов'язання (з визначенням напряму перерахування коштів), то має беззаперечне право на повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань відповідно до вимог ст. 43 Податкового кодексу України, Порядку № 882/1188, а тому вважає дії ДПІ у м. Чернігові по відмові у поверненні таких коштів незаконними та такими, що спричиняють порушення майнових прав позивача і що зазначені суми підлягають поверненню з Державного бюджету на його користь.

Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги, посилаючись на обставини, зазначені у позові з наданням додаткових пояснень.

Представник відповідача 1 проти позову заперечила та просила у його задоволенні відмовити, пояснивши, що причиною залишення заяви без виконання слугує недостатність коштів на перерахування та зазначила, що відмова у поверненні надміру сплачених коштів, оформлена листом від 12.03.2014 року № 2991/10-25-26-20-02-25, не позбавила позивача можливості у майбутньому перекинути переплату по податку на прибуток на розрахунковий рахунок позивача.

Представник відповідача 2 також проти позову заперечила та просила у його задоволенні відмовити, пояснивши, що орган казначейства не вирішує самостійно питання щодо перерахування сум грошових зобов'язань, а лише виконує висновки надані органами Міндоходів та додала, що в разі надходження висновків від органу Міндоходів органами Казначейства буде перераховано відповідну суму коштів згідно з чинним законодавством.

Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ТОВ "Малтюроп Юкрейн" зареєстроване в якості юридичної особи, включене до ЄДРПОУ та перебуває на відповідному податковому обліку. При цьому, відповідно до Положення про Чернігівську філію ТОВ "Малтюроп Юкрейн" (далі - ЧФ ТОВ "Малтюроп Юкрейн") затвердженого Зборами учасників ТОВ "Малтюроп Юкрейн" (Протокол зборів учасників № 2 від 10.03.2003) Філія створена за рішенням Засновника - дочірнього підприємства "Малтюроп Юкрейн" від 17 січня 2002 року, погоджено розміщення розпорядженням Чернігівського міського голови від 20 лютого 2002 року №50-р. Нова редакція положення прийнята в зв'язку з реорганізацією дочірнього підприємства "Малтюроп Юкрейн" в товариство з обмеженою відповідальністю "Малтюроп Юкрейн" (перереєстровано Шевченкіською районною у м. Києві державною адміністрацією 16 грудня 2002 року реєстраційний №10886).

Відповідно до п. 3.1 Розділу 3 цього Положення, Філія є відокремленим підрозділом Товариства, який не має статусу юридичної особи і здійснює від імені Товариства частину його господарської та іншої діяльності, а також функції представництва в межах повноважень, наданих згідно з цим Положенням.

Згідно Довідки АА № 774030 (а.с. 13) ЧФ ТОВ "Малтюроп Юкрейн" включена до ЄДРПОУ видами діяльності якої (за КВЕД-2010) є:

11.06 Виробництво солоду

01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур

46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту

46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин

При вирішенні даного спору суд враховує, що відповідно до п.п. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, надміру сплачені грошові зобов'язання - це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Відповідно до пп. 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 Податкового кодексу, платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів,пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

При цьому, відповідно до п. 43.1 ст. 43 Податкового кодексу України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Згідно п. 43.3 ст. 43 Кодексу, обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Пунктом 43.4 ст. 43 передбачено, що платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету (п. 43.5 ст. 43 Податкового кодексу).

Так, судом встановлено, що ЧФ ТОВ "Малтюроп Юкрейн" станом на момент звернення до суду, мало надміру сплачені грошові зобов'язання у вигляді переплати податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів, в сумі 17038000,00 грн. та у Філії відсутня заборгованість по авансовим внескам з податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів і по податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів, що підтверджується карткою обліку платника податків (приєднано до матеріалів справи).

У зв'язку з тим, що заборгованість за вказаними платежами відсутня ЧФ ТОВ "Малтюроп Юкрейн" та були надміру сплачені суми грошового зобов'язання по відповідному податку, 04 березня 2014 року ЧФ ТОВ "Малтюроп Юкрейн" на підставі ст. 43 Податкового кодексу України, направило на адресу ДПІ у м. Чернігові заяву № 065-14, у якій просило переплату по податку на прибуток повернути на особистий рахунок позивача (а.с. 14).

Листом від 12.03.2014 року ДПІ у м. Чернігові повідомила позивача, що лист ЧФ ТОВ "Малтюроп Юкрейн" залишається без виконання в зв'язку з недостатністю коштів для перерахування (а.с. 15).

Судом встановлено, що частина суми заборгованості Державного бюджету України перед ТОВ "Малтюроп Юкрейн" була частково повернута позивачу шляхом погашення його грошового зобов'язання з інших платежів та складає 16766885,60 грн. (з яких 15547632,00 грн. авансових внесків з податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів, та 1219253,6 грн. податок на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів), що підтверджується Актом № 1627-20/474 від 08.04.2014 та Актом № 1625-20/475 від 08.04.2014 (а.с. 29,30).

У зв'язку зі зменшенням суми надміру сплачених грошових зобов'язань, що підлягають поверненню ЧФ ТОВ "Малтюроп Юкрейн" 10.04.2014 за вих. № 105-14 та за вих. № 104-14 на підставі ст. 43 Податкового кодексу України, повторно звернулось до ДПІ у м. Чернігові з відповідними заявами, у яких просило переплату по авансовим внескам з податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів у розмірі 15470000,00 грн. і по податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів у розмірі 830000,00 грн. повернути на відповідний розрахунковий рахунок (приєднано до матеріалів справи).

ДПІ у м. Чернігові, листом від 24.04.2014 року № 5580/10/25-26-20-02-25 повідомила позивача, що листи ЧФ ТОВ "Малтюроп Юкрейн" залишаються без виконання у зв'язку з недостатністю коштів для перерахування.

Суд наголошує, що відповідачами не заперечується відсутність у ЧФ ТОВ "Малтюроп Юкрейн" заборгованості за вказаними платежами та сторони дійшли згоди щодо розміру спірної суми переплати по надміру сплачених грошових зобов'язаннях, яка складає 16300000,00 грн.

Розв'язуючи даний спір судом враховано, що ст. 43 Податкового кодексу України чітко розмежовано повноваження податкового органу та органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів щодо повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.

Так, розглядаючи спірні правовідносини та заявлені вимоги з огляду на норми Податкового кодексу України, суд вважає, що ЧФ ТОВ "Малтюроп Юкрейн" подало заяву про повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання протягом 1095 днів від дня надміру сплаченої суми, у якій зазначило напрям перерахування коштів на поточний рахунок платника податків в установі банку, що відповідає вимогам п. 43.3, 43.4 ст. 43 Податкового кодексу України та власне, що не заперечується відповідачами.

При цьому, судом встановлено, що ДПІ у м. Чернігові, як контролюючий орган, не виконала покладеного на неї обов'язку п. 43.4 ст. 43 Податкового кодексу України, оскільки не виготовила висновок про повернення помилково сплачених грошових зобов'язань у розмірі 16300000,00 грн. з відповідного бюджету не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви, у зв'язку з чим, не подала його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (Управлінню Державної казначейської служби України у м. Чернігові Чернігівської області).

Натомість, ДПІ у м. Чернігові, листом від 24.04.2014 року № 5580/10/25-26-20-02-25 повідомила позивача, що листи ЧФ ТОВ "Малтюроп Юкрейн" залишаються без виконання у зв'язку з недостатністю коштів для перерахування.

Зазначене, дає підстави констатувати, що дії ДПІ у м. Чернігові по відмові ЧФ ТОВ "Малтюроп Юкрейн" у поверненні надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 16300000,00 грн. є протиправними, оскільки законодавець чітко встановив порядок дій контролюючого органу (процедуру) по поверненню помилково або надміру сплачених грошових зобов'язань платнику податків та зобов'язав його у відповідні строки виготовити висновок про повернення таких грошових зобов'язань та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Норма закріплена ст. 43 Податкового кодексу України носить імперативний характер де чітко встановлений порядок вчинення платником податків, контролюючим органом та органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів обов'язкових дій щодо повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошового зобов'язання платнику, що саме по собі виключає будь-яку можливість для обрання будь-ким з них (у тому числі ДПІ у м. Чернігові) іншого способу і порядку по поверненню таких коштів, як-то повідомлення платника листом про недостатність коштів для перерахування.

Таким чином, суд визнає, що дії ДПІ у м. Чернігові знаходяться поза межами правового поля, оскільки контролюючий орган діяв не у межах та не у спосіб покладених на нього податковим законодавством обов'язків.

Щодо стягнення з Державного бюджету України на користь ТОВ "Малтюроп Юкрейн" надміру сплачені грошові зобов'язання з авансового внеску з податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів в сумі 15470000,00 грн. та з податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів, в сумі 830000,00 грн. суд звертає увагу, що як встановлено вище, ДПІ у м. Чернігові зобов'язана була не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви виготовити висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подати його для виконання Управлінню Державної казначейської служби України у м. Чернігові Чернігівської області (відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів).

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику (п. 43.4 ст. 43 Податкового кодексу України).

Суд наголошує, що в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань Управління Державної казначейської служби України у м. Чернігові Чернігівської області керується Порядком взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженим спільним наказом Міндоходів та Мінфіну від 30.12.2013 № 882/1188 (далі - Порядок).

Згідно п. 7 Порядку, Орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи Міндоходів, місцеві фінансові органи, органи Казначейства проводять шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1242.

За платежами, належними державному бюджету, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.

Згідно п. 8 Порядку орган Міндоходів несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання.

Згідно п. 10 Порядку на підставі отриманих висновків орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку.

Поряд з цим, суд звертає увагу, що саме контролюючий орган (ДПІ у м. Чернігові) несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету (п. 43.5 ст. 43 Податкового кодексу).

З аналізу зазначених норм права вбачається, що законодавець не лише розмежував повноваження податкового органу та органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів щодо повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків, але і встановив відповідальність контролюючого органу (ДПІ у м. Чернігові) згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

За таких обставин стає очевидним, що орган казначейства не вирішує самостійно питання щодо перерахування сум грошових зобов'язань, а лише виконує висновки, надані податковими органами, а тому суд не вбачає будь-яких порушень чинного законодавства з боку Управління Державної казначейської служби України у м. Чернігові Чернігівської області, оскільки ДПІ у м. Чернігові було грубо порушено вимоги ст. 43 Податкового кодексу України та не було виготовлено висновку про повернення надміру сплачених коштів платнику податків (ЧФ ТОВ "Малтюроп Юкрейн"), у зв'язку з чим суд приходить до висновку про неможливість задоволення позовних вимог в частині стягнення з Державного бюджету України на користь ТОВ "Малтюроп Юкрейн" надміру сплачених грошових зобов'язань з авансового внеску з податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів в сумі 15470000,00 грн. та з податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів, в сумі 830000,00 грн.

Суд наголошує, що у разі задоволення позовних вимог в цій частині, буде порушено визначений Податковим кодексом порядок повернення з відповідного бюджету надміру сплачених грошових зобов'язань, оскільки Управління Державної казначейської служби України у м. Чернігові Чернігівської області має право згідно вимог чинного законодавства перераховувати на розрахункові рахунки платника податків відповідну суму коштів лише в разі надходження висновків від органу Міндоходів, в даному випадку ДПІ у м. Чернігові.

Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень.

Таким чином, встановивши, на підставі досліджених доказів та їх правової оцінки, згідно вимог Податкового кодексу України, враховуючи ст. 19 Конституції України та ч. 1 ст. 11, ст.ст. 71, 72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що позовні вимоги ТОВ "Малтюроп Юкрейн" підлягають задоволенню частково, а саме в частині визнання протиправними дій ДПІ у м. Чернігові по відмові ЧФ ТОВ "Малтюроп Юкрейн" у поверненні надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 16300000,00 грн.

В іншій частині позову суд вважає за необхідне відмовити.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 69-71, 94, 158-163, 167 КАС України, Чернігівський окружний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Міндоходів у Чернігівській області по відмові Чернігівській філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Малтюроп Юкрейн» у поверненні надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 16 300 000, 00 грн.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Малтюроп Юкрейн" (код 30861821, 04050, м. Київ, вул. Пимоненка, будинок 13, корпус 5) на користь Державного бюджету України (р/р 31216206784002, отримувач: УДКСУ у м. Чернігові Державний бюджет, код ЄДРПОУ 38054398, банк ГУ ДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592) суму судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 4311,72 грн. (чотири тисячі триста одинадцять гривень сімдесят дві коп.).

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя Ю.О.Скалозуб