23 квітня 2014 р.м.ОдесаСправа № 821/3804/13-а
Категорія: 8.2.3 Головуючий в 1 інстанції: Гомельчук С.В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Кравець О.О.
судді -Домусчі С.Д.
судді -Шеметенко Л.П.
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 03.12.2013 р. по справі за адміністративним позовом Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області до ОСОБА_4 про стягнення заборгованості,-
Каховська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Херсонській області звернулася до суду з позовом до ОСОБА_4 та просила стягнути заборгованість по орендній платі за землю з фізичних осіб в сумі 17 386,74 коп.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2013 року позов був задоволений.
Не погоджуючись з постановою суду представник відповідача подав апеляційну скаргу, в якій вважає вказану постанову прийнятою з порушенням норм процесуального та матеріального права, просив її скасувати та прийняти нову , якою відмовити у задоволенні позову.
Особи, що беруть участь у справі, про час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст.34 -39 КАС України, але до судового засідання не з'явилися , тому суд відповідно до п.1, 2 ч.1 ст.197 КАС України розглядає справу в порядку письмового провадження.
Апеляційний суд, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скаргу, вважає, що вона не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування зобов'язані діяти тільки на підставі ,в межах повноважень та у спосіб ,що передбачені Конституцією й законами України.
Згідно з п.п. 41.1.1. п. 41.1. ст.41 Податкового кодексу України (далі- ПКУ) контролюючими органами є: органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Підпунктом 14.1.147. п.14.1 ст.14 ПКУ встановлено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Частиною 3 ст. 22 Закону України "Про оренду землі" від 06 жовтня 1998 року № 161-ХIV визначено, що орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, справляється виключно у грошовій формі.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом(п.288.1. - п.п. 288.5.1. пункту 288.5. ст. 288 ПКУ).
Судом 1-ої інстанції було встановлено, що ОСОБА_4 згідно договору оренди землі, зареєстрованому у Державному реєстрі земель 02 грудня 2009 року № 4АА002370-040973100051 прийнято від орендодавця - Каховської міської ради в строкове платне користування на п'ять років з переважним правом на поновлення строку - ділянку, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 0,0300 га на підставі Рішення 41 сесії V скликання від 24 грудня 2008 року № 649/41. Цільове призначення землі - для будівництва автобусного павільйону з торговельним об'єктом (магазином промислових та продовольчих товарів). Договором визначено суму щорічної орендної плати в розмірі семи відсотків від нормативної грошової оцінки землі з урахуванням індексації. Згідно з повідомленням відділу Держкомзему у місті Каховці Херсонської області від 13 листопада 2012 року № 01-06/729 нормативно-грошова оцінка орендованої земельної ділянки становить 145258 грн. 92 коп. Таким чином, грошове зобов'язання ОСОБА_4 за землекористування нараховує 10168 грн. 12 коп. (145258,92*7% = 10168,12).
З урахуванням порядку , визначеного статтею 288 ПКУ, у зв'язку з порушенням з боку орендаря умов договору щодо внесення до бюджету плати за землекористування, 05 вересня 2011 року ДПІ винесено податкове повідомлення форми "Ф" № 0079901701 в сумі 10168 грн. 12 коп., яке отримане відповідачем 05 вересня 2011 року під розписку. Граничний строк внесення платежу, встановлений орендарю - 04 листопада 2011 року. 23 серпня 2012 року ОСОБА_4 вручено податкове повідомлення - рішення форми "Ф" від 03 серпня 2012 року № 2745607170 в розмірі 10168 грн. 12 коп., в якому встановлено граничний строк сплати - 24 жовтня 2012 року.
19 жовтня 2012 року позивачем виставлено боржнику податкову вимогу № 31 про сплату податкового боргу за узгодженими грошовими зобов'язаннями на суму 7218 грн. 62 коп., яка вручена ОСОБА_4 під розписку 07 лютого 2013 року. 22 жовтня 2012 року заступником начальника Каховської ОДПІ Херсонської області ДПС прийнято рішення про опис майна у податкову заставу. Крім того, ДПІ складено лист-повідомлення відповідачу про виникнення права податкової застави від 07 лютого 2013 року № 578/10/190 з пропозицією орендареві протягом трьох робочих днів надати до податкового органу перелік майна для складення акту опису майна платника податків. Вказані рішення та лист отримані ОСОБА_4 07 лютого 2013 року.
У визначений законом строк грошове зобов'язання на загальну суму 20336 грн. 24 коп. не погашено відповідачем в повному обсязі. Згідно з даними зворотнього боку облікової картки платника станом на 31 грудня 2012 року податковий борг ОСОБА_4 з урахуванням переплати на особовому рахунку складає 17386 грн. 74 коп.
За приписами п. 56.1. ст.56 ПКУ рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2011 року у справі № 2а- 4574/11/2170 адміністративний позов ОСОБА_4 до Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення - рішення в частині - був задоволений частково: податкове повідомлення - рішення від 05 вересня 2011 року № 0079901701 в частині визначення податкового зобов'язання з орендної плати фізичних осіб в розмірі 7989 грн. 24 коп. було скасовано.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2012 року було скасована Постанова Херсонського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2011 року у справі № 2а- 4574/11/2170 та прийнята нова постанову, якою у задоволенні позову було відмовлено .
Відповідно до п. 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень.
Згідно п.59.1 ст.59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно п.56.18 ст.56 ПК України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання су довим рішенням законної сили.
Згідно п.57.3 ст.57 ПК України у оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Апеляційний суд погоджується із висновком суду 1-оїх інстанції, щодо відсутності підстав для задоволення позову , так як податкове повідомлення - рішення від 05 вересня 2011 року № 0079901701 є чинним ,податкове зобов'язання є узгодженим та підлягає стягненню .
Апеляційний суд вважає, що судом першої інстанції правильно застосовані норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та дана правова оцінка, постановлене рішення суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми законів України та відповідає чинному законодавству.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні позивачем фактичних обставин і норм матеріального права.
Згідно з ч.2 ст.200 КАС України (в редакції на момент вчинення процесуальної дії) не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Таким чином , апеляційний суд доходить до висновку, що не має підстав в межах доводів апеляційної скарги для скасування чи зміни постанови суду 1-ої інстанції .
Керуючись ч.1 ст. 195, ст.197, п.1 ч.1. ст.198, 200, п.1 ч.1 ст. 205,ст. 206,210, 211, 212 , ч. 5 ст. 254 КАС України, апеляційний суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 03.12.2013 р. - без змін.
Ухвала апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого Адміністративного Суду України шляхом подання касаційної скарги протягом 20 днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Кравець О.О.
Суддя Домусчі С.Д.
Суддя Шеметенко Л.П.