09 квітня 2014 р.м.ОдесаСправа № 1570/5988/2012
Категорія: 8.3.13 Головуючий в 1 інстанції: Соколенко О. М.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Джабурія О.В., Шляхтицького О.І.,
секретаря Жукової Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Одесі Межрегіонального головного управління Міндоходів на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25 червня 2013 року у справі за адміністративним позовом Державного підприємства "Одеський морський торговельний порт" до спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Одесі Межрегіонального головного управління Міндоходів про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, визнання протиправним нарахування пені та скасування повідомлення про нарахування пені, -
08.10.2012р. Державне підприємство "Одеський морський торговельний порт" (надалі -ДП «ОМТП») звернулося до суду з позовом до спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Одесі Межрегіонального головного управління Міндоходів про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення від 28.09.2012 року №0000362500 та повідомлення від 28.09.2012 року №11854/10/25-0/12 про нарахування пені у розмірі 173,08грн. /т.1 а.с.110-111/
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 25 червня 2013 року позов задоволений.
Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що 18.02.2012 року ДП «ОМТП» подало до СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС податкову декларацію з орендної плати за 2012 рік за земельні ділянки, в якій нараховано орендну плату за землі державної або комунальної власності на 2012 рік, у загальному розмірі 1660565,76грн. /т.1 а.с.10-13,130/ разом із додатком до неї «Відомості про наявні земельні ділянки» /т.1 а.с.40/, з якого вбачається, що позивач, в тому числі, користується земельною ділянкою, розташованою за адресою: м. Одеса, вул. Приморська, 40 на підставі договорів, укладених із виконавчим комітетом Одеської міської ради від 29.12.2001р. №543 та від 09.10.2001р. №492/3.
У зв'язку з тим, що частина земельної ділянки розташованої за адресою: м.Одеса, вул. Приморська, 40, у травні 2012 року на законних підставах перейшла у користування до іншої юридичної особи - ТОВ «Одеський портовий виробничо-перевалочний комплекс», ДП «ОМТП» 07.08.2012 року подано до СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС уточнену податкову декларацію з орендної плати за землю за 2012 рік у загальному розмірі 1518098,06грн. /т.1 а.с.16-19, 133/
Оскільки в уточненій податковій декларації з орендної плати за землю за 2012 рік, поданій 07.08.2012 року ДП «Одеський морський торговельний порт» допущено технічну помилку, 08.08.2012 року та 09.08.2012 року позивачем надано до відповідача уточнюючі податкові декларації з орендної плати за 2012 рік. /т.1 а.с.23-30, 131-132/
03.09.2012р. СДПІ по роботі з ВПП на підставі підпункту 20.1.6 пункту 20.1 статті 20, пунктів 73.1 та 73.3 статті 73 Податкового Кодексу України направила позивачу лист-запит №10003/10/25-0/12 з проханням надати інформацію щодо уточнюючих податкових декларацій з плати за землю по орендній платі за землі державної/комунальної власності від 07.08.2012 року, 08.08.2012 року та 09.08.2012 року, а саме пояснення в частині збільшення та зменшення податкових зобов'язань по орендній платі; копії документів, що засвідчують правомірність зменшення орендної плати із зазначенням загальної площі та площі, що підлягає оподаткуванню земель, які знаходяться у землекористуванні позивача, та площі земельних ділянок, які позивач орендує станом на 01.09.2012р. /т.1 а.с.64,93/
Вказаний запит підприємство отримало 10.09.2012 року та 11.09.2012 року позивачем надано відповідь разом із копіями документів. /т.1 а.с.64-66/
10.09.2012р. посадовою особою відповідача на підставі наказу від 03.09.2012 року № 234 та повідомлення від 03.09.2012 року № 42/25-0/10 /т.1 а.с.90-91/ проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ДП «ОМТП» з питання не сплати у встановлений законом термін самостійно узгодженого податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності, задекларованої в податковій декларації з плати за землю на 2012 рік (№ 9046652448 від 07.08.2012 р.), за результатами якої складений акт від 11.09.2012 року №122/25-0/01125666/14. /т.1 а.с.34-38/
Перевіркою встановлено порушення позивачем п.54.1. ст.54 Податкового кодексу України, а саме ДП «ОМТП» не сплачено до бюджету в установлений законом термін (з урахуванням переплат) самостійно узгоджене податкове зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності, задеклароване в податковій декларації з плати за землю за 2012 рік (№ 9046652448 від 07.08.2012 р.), яке проводиться по обліковій картці «Орендна плата з юридичних осіб» загальною сумою 759872,09грн.
На підставі вказаного акту перевірки СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС прийнято податкове повідомлення-рішення від 28.09.2012р. №0000362500 про порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб, а саме за затримку на 2 календарних дні сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 759872,09грн., зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% відсотків у сумі 75987,21грн. /т.1 а.с.39/
У зв'язку з визначенням заниження податкового зобов'язання по акту документальної невиїзної позапланової перевірки ДП «ОМТП» нараховано пеню на суму заниженням позивачем податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної та комунальної власності за податковим повідомленням-рішенням від 28.09.2012р. №0000362500 на суму 173,08грн. /т.1 а.с.41/
Разом з тим, судовим розглядом встановлено, що згідно наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 02.10.2006 року «Про реорганізацію державного підприємства «Одеський судноремонтний завод «Україна» реорганізовано державне підприємство «Одеський судноремонтний завод «Україна», що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. М. Гефта, 3, шляхом приєднання до державного підприємства «Одеський морський торговельний порт», розташованого за адресою: м. Одеса, пл. Митна, 1, на правах відокремленого структурного підрозділу, та встановлено, що ДП «Одеський морський торговельний порт» є правонаступником прав і обов'язків ДП «Одеський СРЗ «Україна». /т.1 а.с.117/
Матеріалами справи підтверджується, що позивач у 2012 році був землекористувачем земельної ділянки, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Приморська,40, на підставі: договорів оренди землі, за якими орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства, та на підставі фактичного користування частиною земельної ділянки за вказаною адресою.
При цьому, 31.05.2012 року на адресу позивача від ТОВ «Одеський портовий виробничо-перевалочний комплекс» надійшло повідомлення від 29.05.2012 року №313/05 про те, що 05.03.2012 року між ТОВ «Одеський портовий виробничо-перевалочний комплекс» та Одеською міською радою укладений договір оренди земельної ділянки площею 0,5929га (кадастровий номер що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Приморська,40, за використання якої здійснюється сплата у відповідному розмірі. /т.1 а.с.47/
05.03.2012 року між територіальною громадою міста Одеси в особі Одеської міської ради, як орендодавцем та ТОВ «Одеський портовий виробничо-перевалочний комплекс» як орендарем укладено договір оренди землі, який зареєстровано Управлінням Держкомзему у місті Одеса, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 30.05.2012 року за № 511010004000114, згідно п.п.1.1 п. 1 якого орендодавець надає, а орендар - ТОВ «Одеський портовий виробничо-перевалочний комплекс» приймає у строкове, платне користування земельну ділянку площею 0,5929га, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Приморська, 40. /т.1 а.с.50-54/
Крім того, Одеською міською радою листом від 07.06.2013р. вих. №1586 підтверджені вищезазначені обставини стосовно користування земельною ділянкою площею 0,5929га, за адресою: м. Одеса, вул. Приморська, 40 ТОВ «Одеський портовий виробничо-перевалочний комплекс» та зазначено, що 30 травня 2012 року в управлінні Держкомзему у місті Одеса було зареєстровано договір оренди землі за №511010004000114 про надання TOB «Одеський портовий виробничо-перевалочний комплекс» у строкове, платне користування земельну ділянку площею 0,5929га, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Приморська, 40, для експлуатації та обслуговування будівель та споруд портового виробничоперевалочного комплексу.
При цьому, ТОВ «Одеський портовий виробничо-перевалочний комплекс», як орендарем земельної ділянки площею 0,5929га, подавалась податкова звітність з орендної плати та сплачувалась орендна плата, що підтверджується наявними в матеріалах справи податковими деклараціями з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності із визначенням сум грошового зобов'язання, починаючи з березня 2012 року, платіжним дорученням №472 від 26.04.2012 року про сплату за оренду земельної ділянки за березень-квітень 2013 року згідно договору від 05.03.2012 року. /т.1 а.с.55-63/
Отже, факт сплати орендної плати за земельну ділянку загальною площею 0,5929га, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Приморська, 40, орендарем земельної ділянки - ТОВ «Одеський портовий виробничо-перевалочний комплекс», який є платком зазначеного податку на підставі договору оренди, виключає можливість сплати позивачем орендної плати за цю ж саму частину земельної ділянки, якою вже не користується згідно із ст.21 Закону України «Про оренду землі», що свідчить про припинення податкового обов'язку позивача зі сплати орендної плати, що і було ним відображено, починаючи з липня 2012 року в уточнених податкових деклараціях з орендної плати за земельні ділянки.
Згідно зі статтею 288 Податкового Кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Відповідно до п.287.1. ст.287 ПК України у разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність правових підстав для виникнення податкового зобов'язання у ДП «Одеський морський торговельний порт» по сплаті за земельну ділянку, яка знаходиться у користуванні іншого суб'єкта господарювання, та саме на якого безпосередньо покладається обов'язок по сплаті орендної плати за вказану частину земельної ділянки.
Відповідно до платіжних доручень від 28.02.2012 року, 28.03.2012 року, 26.04.2012 року, 29.05.2012 року, 26.06.2012 року, 25.07.2012 року, 28.08.2012 року, наявних в матеріалах справи (станом на момент проведення перевірки) вбачається, що позивачем сплачувалась оренда плата у строки, передбачені податковим законодавством України та згідно розмірів, визначених у податковій декларації з урахуванням уточнень до неї. /т.1 а.с.141-150/
Отже, застосування до позивача штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань, не ґрунтується на нормах податкового законодавства та на фактичних обставинах справи, тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно з п.5.2 Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 17.12.2010р. №953, пеня, нарахована на суму грошового зобов'язання (її частку), скасовану за результатами адміністративного чи судового оскарження, також підлягає скасуванню, а якщо така пеня була сплачена, вона підлягає зарахуванню в рахунок погашення податкового боргу, грошових зобов'язань або поверненню в порядку, встановленому статтею 43 цього Кодексу.
Оскільки лист щодо повідомлення про нарахування пені не є рішенням суб'єкта владних повноважень, суд першої інстанції обґрунтовано зобов'язав відповідача скасувати нараховану позивачу пеню у розмірі 173,08грн. на суму заниження податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності за податковим повідомленням-рішенням від 28.09.2012 року № 0000362500.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального закону та вирішив справу по суті правильно, тому постанова суду першої інстанції в порядку ст. 200 КАС України підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - залишенню без задоволення.
Керуючись, ст.ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Одесі Межрегіонального головного управління Міндоходів - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25 червня 2013 року - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі.
Головуючий:
Судді: