ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
29 квітня 2014 року № 2а-8176/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравчука В.М., Розглянувши в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області до ОСОБА_1, третя особа на стороні відповідача Управління Державної автомобільної інспекції Головного Управління МВС України у Львівській області, КБ «Приватбанк» про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин в сумі 24610,00 грн., -
21.07.2011 р. Державна податкова інспекція у Галицькому районі м.Львова, правонаступником якої є Державна податкова інспекція у Галицькому районі м.Львова Головного Управління Міндоходів у Львівській області, звернулась до суду з позовом про стягнення з ОСОБА_1 податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 24610,00 грн.
Позовні вимоги мотивує тим, що ОСОБА_1 є власником автомобіля Volkswagen Transporter, д.н.з. НОМЕР_1, 2000 р.в., який зареєстровано 29.09.2009 р. вперше в Україні на його ім'я. Однак відповідно до Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" при першій реєстрації податок до місцевого бюджету в розмірі 24610,00 грн. не було сплачено.
Представник позивача вимоги підтримав, подав клопотання про розгляд справи без його участі.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, хоча суд належним чином повідомляв його про розгляд справи.
На підставі ст. ст. 122, 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в письмовому провадженні.
Дослідивши надані докази, Суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Львівський відділ реєстраційно - екземенаційної роботи Управління ДАІ Головного УМВС України у Львівській області надав інформацію ДПА у Львівській області про фізичних осіб, якими протягом 2008 р. - 2010 р. здійснювалась перша реєстрація вантажних автомобілів в Україні та інформація про сплату податку по яких підлягає перевірці органами державної податкової служби. Серед зазначених фізичних осіб вказано і ОСОБА_1.
Згідно з даними Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області на ім'я ОСОБА_1 зареєстровано 29 вересня 2009 р. т.з. Volkswagen Transporter, д.н.з. НОМЕР_1, 2000 р.в., № кузова НОМЕР_2, фурнон сірий вантажний, об'єм двигуна 2461 см.куб.
Львівський ВРЕР УДАІ ГУ МВСУ у Львівській області надав протокол виїмки реєстраційних справ про державну реєстрацію ТЗ, серед яких і реєстраційні справи про реєстрацію ТЗ, зареєстрований на ОСОБА_1
В реєстраційній справі про реєстрацію т.з. Volkswagen Transporter, д.н.з. НОМЕР_1, 2000 р.в., № кузова НОМЕР_2 наявні заява № 6140 від 29.09.2009 р. про видачу тимчасового талону, накладна № 132230 від 29.09.09 р., ВМД № 101010004/9/008268 від 24.09.09 р., бриф № 2 002971232, довідка-рахунок КІМ № 076180, сертифікат відповідності ВВ№ 176727, висновок спеціаліста № 10/19419, посвідчення митниці НОМЕР_3 про реєстрацію ТЗ, квитанція від 29.09.09 р. № 9474.2084.8 про сплату коштів за реєстраційні послуги та № 9474.2084.8 від 29.09.2009 р. про сплату податку з власників ТЗ на суму 24610,00 грн.
Згідно з даними ДПІ у Галицькому районі м. Львова сума податку з власників транспортних засобів, що підлягала сплаті при реєстрації зазначеного ТЗ становить 24610,00 грн., однак до місцевого бюджету Галицькому району м. Львова ці кошти не надійшли.
З метою встановлення обставин, які підтверджують або спростовують чи посвідчувались нотаріально довіреності на право придбання, будь-якого відчуження транспортних засобів та право представлення інтересів в органах нотаріату, відповідних органах Державтоінспекції, або в будь-яких інших підприємствах, установах, організаціях з усіх питань, пов'язаних з експлуатацією та продажем транспортних засобів, його страхуванням, переобладнанням, ремонтом, проходженням технічного огляду, визначенням місця стоянки, зняттям з обліку, одержанням транзитних номерів, продажем, отриманням необхідних довідок, документів, підписувати договір щодо продажу транспортних засобів та вчиняти всі інші дії, пов'язані з виконанням довіреності, від імені наступних фізичних осіб, Суд звертався до Львівської філії ДП "Інформаційний центр" Мін'юсту України.
Згідно з інформацією, отриманою з Єдиного реєстру довіреностей, нотаріально посвідчено від імені ОСОБА_1 ряд довіреностей на ім'я інших осіб, предметом яких є різні ТЗ, крім розпорядження т.з. Volkswagen Transporter, д.н.з. НОМЕР_1, 2000 р.в., № кузова НОМЕР_2, а також не видається за можливе з Витягу встановити, що було предметом довіреності, посвідченої 15.02.2009 р.
Судом встановлено, що слідчим відділом прокуратури Львівської області порушено кримінальну справу № 181-0311та № 181-0290 щодо службових осіб Львівського ВРЕР УДАІ ГУМВС України у Львівській області за ознаками злочинів, передбачених ч. 3 ст. 364, ч.1,3 ст. 358 КК України (зловживання службовим становищем та перевищення службових повноважень, використання невстановленими особами підроблених документів). З цієї підстави провадження у справі зупинялось.
Вироком Шевченківського районного суду м. Львова від 01.07.2013 р. (справа № 1-233/11) по обвинуваченню ОСОБА_4, начальника Львівського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи УДАІ ГУ МВС України у Львівській області встановлено що, «…. протягом січня 2009 - березня 2010 років у Львівському ВРЕР УДАІ ГУ МВСУ у Львівській області проведено реєстрацію транспортних засобів без сплати та із частковою сплатою податку з власників транспортних засобів на наступних фізичних осіб…, серед них і т.з.VOLKSWAGEN TRANSPORTER, 2000 р.в., зареєстровано 09.09.2009р., ОСОБА_1, несплата податку 24610,00 грн.».
Вироком Личаківського районного суду м. Львова від 13.11.2013 р. (справа № 1/463/51/13) по обвинуваченню ОСОБА_3, заступника начальника Львівського відділу реєстраційно - екзаменаційної роботи ДАІ ГУМВС України у Львівській області встановлено, що "…неналежно виконуючи свої службові обов'язки, через несумлінне ставлення до них, упродовж грудня 2009 - березня 2010 років провів первинну реєстрацію т.з. без сплати податку (або з частковою сплатою)".
ОСОБА_4 та ОСОБА_3 визнано винними у вчиненні злочинів, передбачених ч.2 ст. 367 КК України.
На даний час в провадженні Залізничного РВ ГУМВС України у Львівській області перебуває кримінальна справа № 181-0062 порушена за фактом шахрайства, вчиненого невстановленими особами в особливо великих розмірах, підроблення документів та використання невстановленими особами завідомо підроблених документів за ознаками злочинів, передбачених ст. 190 ч.4, ст. 358 ч.1, 3 КК України. Досудове слідство в кримінальній справі не завершено.
Не надано інформації про визнання ОСОБА_1 потерпілим у зазначених кримінальних справах.
Таким чином, спір виник щодо сплати фізичною особою податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів. У зв'язку з цим доказуванню у даній справі підлягає доведеність факту сплати податку.
Вирішуючи спір, Суд виходить з наступного. Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Закон України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" від 11.12.1991 р. порушення якого встановлено податковим органом, та Закон України від 25.06.1991, № 1251-XII "Про систему оподаткування", Закон України від 21.12.2000 р. № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" втратили чинність з 01 січня 2011 року, згідно з Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Спірні правовідносини виникли до 01.01.2011 року, а саме в 2009 р., тому положення Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" та "Про систему оподаткування", "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" застосовуються Судом при вирішенні спору.
Стаття 14 Закон України "Про систему оподаткування" передбачала, що до загальнодержавних належать, зокрема, такі податки і збори (обов'язкові платежі), як податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів. Порядок сплати даного податку до 01.01.2011 р. було врегульовано Законом України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів".
Чинний Податковий кодекс України (ст. 9) також передбачає сплату даного податку, як загальнодержавного, який тепер називається збір за першу реєстрацію транспортного засобу. Порядок сплати збору за першу реєстрацію транспортного засобу врегульовано розділом 7 ПК України.
Відповідно до Закону "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" (чинного в 2009) та до чинного Податкового кодексу України платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (тобто, збору за першу реєстрацію транспортного засобу) є юридичні особи, та фізичні особи, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які є об'єктами оподаткування.
Згідно з базою даних Львівського ВРЕР ДАІ на ім'я ОСОБА_1 вперше в Україні зареєстровано 29 вересня 2009 р. т.з. Volkswagen Transporter, д.н.з. НОМЕР_1, 2000 р.в., № кузова НОМЕР_2, фурнон сірий вантажний, об'єм двигуна 2461 см.куб., державна реєстрація якого є дійсною.
Доказів які б свідчили, що зазначений автомобіль ввезений на територію України нелегально чи на основі підроблених документів немає.
Оскільки дії щодо придбання, розмитнення та реєстрації зазначеного транспортного засобу на ім'я ОСОБА_1 підтверджуються, незалежно від того ким був ввезений автомобіль на територію України та хто був уповноважений на його реєстрацію, це породжує сплату встановленого законом податку з власників транспортних засобів.
Відповідно до Закону "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" (чинного в 2009) та до чинного Податкового кодексу України перша реєстрація в Україні - це реєстрація транспортного засобу в Україні, яка здійснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу, а фізичні особи-платники податку зобов'язані пред'явити органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки.
Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними та юридичними особами перед проведенням першої реєстрації в Україні транспортних засобів за місцем реєстрації транспортних засобів за ставками, що діють на день сплати. У разі відсутності документів про сплату податку, перша реєстрація в Україні транспортних засобів не проводиться.
Відповідно до Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них", затвердженої наказом МВС № 379, після завершення приймання готівки клієнту видається квитанція (другий примірник прибуткового касового документа) або інший документ, що є підтвердженням про внесення готівки у відповідній платіжній системі. Квитанція або інший документ, що є підтвердженням про внесення готівки у відповідній платіжній системі, має містити найменування банку, який здійснив касову операцію, дату, час здійснення касової операції, а також підпис банку, який прийняв готівку, відбиток печатки (штампа) або електронний підпис працівника банку, засвідчений електронним підписом САБ.
З наведених норм вбачається, що безумовною підставою для першої реєстрації транспортного засобу є сплата відповідного податку, і такий податок сплачується до реєстрації, а не після. Суд погоджується, що вчинення державної реєстрації транспортного засобу повинно відбуватись тільки при вчиненні іншої дії (тобто, сплата податку). Разом з тим, суд не може надавати правової оцінки правомірності реєстраційних дій, оскільки це не є предметом спору.
Оцінюючи доводи державної податкової інспекції в частині сплати та ненадходження до бюджету податку в сумі 24610,00 грн. Суд встановив, що підстав для стягнення податку немає з огляду на таке.
В матеріалах реєстраційної справи про реєстрацію т.з. Volkswagen Transporter, д.н.з. НОМЕР_1, 2000 р.в., № кузова НОМЕР_2 наявна квитанція про сплату податку квитанція від 29.09.2009 р., дата валютування 30.09.2009 р. № 9474.155.5 про сплату податку на суму 24610,00 грн.
Суд не вбачає підстав не брати таку до розгляду як належний та допустимий доказ сплати податку. Суд враховує також і позицію ДПІ про фактичне ненадходження до бюджету 24610,00 грн. та надаючи оцінку такій, вважає, що в діях платника податку, тобто ОСОБА_1, немає вини, яка б полягала в ненадходженні цих коштів до бюджету.
Крім того, не встановлено, що квитанція від 29.09.2009 р. № 9474.155.5 про сплату податку на суму 24610,00 грн. є підроблено. Встановлено лише факт ненадходження коштів, які сплачені згідно з цим платіжним документом.
У зв'язку з цим слідчим відділом прокуратури Львівської області порушено кримінальну справу щодо службових осіб Львівського ВРЕР УДАІ ГУМВС України у Львівській області ОСОБА_4, ОСОБА_3, за ознаками злочинів, передбачених ч. 3 ст. 364, ч.1, 3 ст. 358 КК України (зловживання службовим становищем та перевищення службових повноважень, використання невстановленими особами підроблених документів).
В межах розгляду кримінальної справи № 1-233/11, що розглядалась Шевченківським районним судом м. Львова вироком від 01.07.2013 р. ОСОБА_4, начальника Львівського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи УДАІ ГУ МВС України у Львівській області, визнано винним у вчинені злочинів, передбачених ч.2 ст. 367, ч.1 ст. 365 КК України і було підтверджено факт реєстрації на ім'я ОСОБА_1 т.з. Volkswagen Transporter, д.н.з. НОМЕР_1, 2000 р.в., № кузова НОМЕР_2, однак без сплати 24610,00 грн.
Це свідчить про те, що реєстрацію транспортних засобів здійснювали певні службові особи Львівського ВРЕР УДАІ ГУМВС України у Львівській області і неналежно виконуючи свої службові обов'язки, через несумлінне ставлення до них проводили реєстрацію без сплати податку (або з частковою сплатою). Суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 був одним із тих платників податку, які його сплатили, однак з вини службових осіб Львівського ВРЕР УДАІ ГУМВС України у Львівській області кошти до відповідного бюджету не надійшли.
Відповідно до вимог п. 3.4 Положення про Державну автомобільну інспекцію Міністерства внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.97 N 341 (із змінами), працівниками Центру здійснюється контроль за внесенням обов'язкових платежів власниками ТЗ, у тому числі збору за першу реєстрацію ТЗ, збору на обов'язкове пенсійне страхування. З наведених положень вбачається, що органи Державтоінспекції повинні контролювати внесення коштів при реєстрації автомобіля. Однак, оскільки кошти сплачуються через банківські установи, а не через органи Державтоінспекції, то відповідно визначити факт надходження чи ненадходження коштів до бюджету орган реєстрації позбавлений можливості. Відтак, спосіб його контролю за сплатою податку полягає в прийнятті платіжного документа з усіма необхідними реквізитами.
Як вбачається, квитанція про сплату податку квитанція від 29.09.2009 р. № 9474.155.5 про сплату податку на суму 24610,00 грн. була прийнята, що стало підставою для реєстрації транспортних засобів. Обставини за яких ці кошти не надходили до бюджету і хто з службових осіб сприяв цьому не в ходить до предмету доказування в межах цієї справи.
Таким чином, з огляду на встановлені фактичні обставини справи та положення чинного законодавства України, Суд прийшов до переконання, що позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення.
Керуючись ст. ст. 17-19, 94, 122, 128, 160-163, 167 КАС України, суд -
У задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя В.М. Кравчук