Постанова від 29.04.2014 по справі 2а-8174/11/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2014 року № 2а-8174/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравчука В.М., розглянувши в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області до ОСОБА_1, третя особа на стороні відповідача Управління Державної автомобільної інспекції Головного Управління МВС України у Львівській області, КБ «Приватбанк» про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин в сумі 45342,00 грн., -

ВСТАНОВИВ:

21.07.2011 р. Державна податкова інспекція у Галицькому районі м.Львова, правонаступником якої є Державна податкова інспекція у Галицькому районі м.Львова Головного Управління Міндоходів у Львівській області, звернулась до суду з позовом про стягнення з ОСОБА_1 податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 45342,00 грн.

Позовні вимоги мотивує тим, що ОСОБА_1 є власником автомобіля MAN 8.163, д.н.з. НОМЕР_1, 1999 р.в., а 16.12.2009 р. на її ім'я здійснено першу державну реєстрацію автомобіля в Україні. Однак відповідно до Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" при першій реєстрації податок до місцевого бюджету сплачено лише частково в сумі 458.00 грн., а тому підлягає стягненню в примусовому порядку решта несплаченого податку, що становить 45342,00 грн.

Представник позивача вимоги підтримав, подав клопотання про розгляд справи без його участі.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'являлась, хоча суд належним чином повідомлялась про розгляд справи.

На підставі ст. ст. 122, 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в письмовому провадженні.

Львівський відділ реєстраційно - екземенаційної роботи Управління ДАІ Головного УМВС України у Львівській області надав інформацію ДПА у Львівській області про фізичних осіб, якими протягом 2008 р. - 2010 р. здійснювалась перша реєстрація вантажних автомобілів в Україні та інформація про сплату податку по яких підлягає перевірці органами державної податкової служби. Серед зазначених фізичних осіб вказано і ОСОБА_1.

Згідно з даними Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області на ім'я відповідачки зареєстровано 16 грудня 2009 р. т.з. MAN 8.163, д.н.з. НОМЕР_1, 1999 р.в., № кузова НОМЕР_2, фургон білий, вантажний, об'єм двигуна 4580 куб.см.

УДАІ ГУ МВС України у Львівській області надало копію протоколу виїмки реєстраційнихї справ про реєстрацію ТЗ, в т.ч і на ТЗ, зареєстрований на ОСОБА_1

З протоколу виїмки вбачається, що в реєстраційні справі про реєстрацію т.з. MAN 8.163, д.н.з. НОМЕР_1, 1999 р.в., № кузова НОМЕР_2, наявні заява № 8328 від 15.12.2009 р. на видачу тимчасового талону, накладна № 167890 від 16.12.2009 р., посвідчення митниці про реєстрацію ТЗ, видане Львівською митницею 29.10.2009 р., результат пошуку по базі «Посвідчення», купча, сертифікат відповідності № Е 563, сертифікат відповідності ВВ № 194442, копія паспорта, . висновок спеціаліста від 15.12.2009 р., оригінал квитанції № 10478.780.1 від 16.12.2009 р. на суму 346,00 грн., сплачених за надані реєстраційні послуги.

Згідно з даними ДПІ у Галицькому районі м. Львова до бюджету та ГУ КРУ у Львівській області до місцевого бюджету надійшли кошти в сумі 458,00 грн., як такі, що сплачені від імені ОСОБА_1 при реєстрації ТЗ (податок з власників ТЗ та інших самохідних машин).

Однак згідно з розрахунком, сума податку при реєстрації .з. MAN 8.163, 1999 р.в., № об»єм двигуна 4580 куб.см., становить 45342,00 грн. (4580 куб.см.х1000 грн. за 100 куб.см.).

Відповідно до місцевого бюджету Галицькому району м. Львова сума податку з власників транспортних засобів 45342,00 грн., як така, що сплачена від ОСОБА_1 не надходила, що підтверджується довідкою ДПІ.

З метою встановлення обставин, які підтверджують або спростовують чи посвідчувались нотаріально довіреності на право придбання, будь-якого відчуження транспортних засобів та право представлення інтересів в органах нотаріату, відповідних органах Державтоінспекції, або в будь-яких інших підприємствах, установах, організаціях з усіх питань, пов'язаних з експлуатацією та продажем транспортних засобів, його страхуванням, переобладнанням, ремонтом, проходженням технічного огляду, визначенням місця стоянки, зняттям з обліку, одержанням транзитних номерів, продажем, отриманням необхідних довідок, документів, підписувати договір щодо продажу транспортних засобів та вчиняти всі інші дії, пов'язані з виконанням довіреності, від імені наступних фізичних осіб, Суд звертався до Львівської філії ДП "Інформаційний центр" Мін'юсту України.

Згідно з інформацією, отриманою з Єдиного реєстру довіреностей, 25.10.2007 р. нотаріально посвідчено від імені ОСОБА_1 довіреність на ім'я ОСОБА_3, ОСОБА_4 на придбання, розмитнення транспортних засобів та реєстрацію автомобіля.

Також Судом встановлено, що слідчим відділом прокуратури Львівської області порушено кримінальну справу № 181-0311та № 181-0290 щодо службових осіб Львівського ВРЕР УДАІ ГУМВС України у Львівській області за ознаками злочинів, передбачених ч. 3 ст. 364, ч.1,3 ст. 358 КК України (зловживання службовим становищем та перевищення службових повноважень, використання невстановленими особами підроблених документів). З цієї підстави провадження у справі зупинялось.

Вироком Шевченківського районного суду м. Львова від 01.07.2013 р. (справа № 1-233/11) по обвинуваченню ОСОБА_5, начальника Львівського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи УДАІ ГУ МВС України у Львівській області встановлено що, "…. протягом січня 2009 - березня 2010 років у Львівському ВРЕР УДАІ ГУ МВСУ у Львівській області проведено реєстрацію транспортних засобів без сплати та із частковою сплатою податку з власників транспортних засобів на наступних фізичних осіб…, серед них і т.з.MAN 8.163, 1999 р.в., зареєстровано 16.12.2009р., ОСОБА_1, несплата податку 45342,00 грн.".

Вироком Личаківського районного суду м. Львова від 13.11.2013 р. (справа № 1/463/51/13) по обвинуваченню ОСОБА_6, заступника начальника Львівського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи ДАІ ГУМВС України у Львівській області встановлено, що "…неналежно виконуючи свої службові обов'язки, через несумлінне ставлення до них, упродовж грудня 2009 - березня 2010 років провів первинну реєстрацію т.з. без сплати податку (або з частковою сплатою)".

ОСОБА_5 та ОСОБА_6 визнано винними у вчиненні злочинів, передбачених ч.2 ст. 367 КК України.

На даний час в провадженні Залізничного РВ ГУМВС України у Львівській області перебуває кримінальна справа № 181-0062 порушена за фактом шахрайства, вчиненого невстановленими особами в особливо великих розмірах, підроблення документів та використання невстановленими особами завідомо підроблених документів за ознаками злочинів, передбачених ст. 190 ч.4, ст. 358 ч.1, 3 КК України. Досудове слідство в кримінальній справі не завершено.

Не надано інформації про визнання ОСОБА_1 потерпілою у зазначених кримінальних справах.

Таким чином, спір виник щодо сплати фізичною особою податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів. У зв'язку з цим доказуванню у даній справі підлягає доведеність факту сплати податку.

Вирішуючи спір, Суд виходить з наступного. Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Закон України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" від 11.12.1991 р. порушення якого встановлено податковим органом, та Закон України від 25.06.1991, № 1251-XII "Про систему оподаткування", Закон України від 21.12.2000 р. № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" втратили чинність з 01 січня 2011 року, згідно з Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. .

Спірні правовідносини виникли до 01.01.2011 року, а саме в 2009 р., тому положення Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" та "Про систему оподаткування", "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" застосовуються Судом при вирішенні спору.

Стаття 14 Закон України "Про систему оподаткування" передбачала, що до загальнодержавних належать, зокрема, такі податки і збори (обов'язкові платежі), як податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів. Порядок сплати даного податку до 01.01.2011 р. було врегульовано Законом України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів".

Чинний Податковий кодекс України (ст. 9) також передбачає сплату даного податку, як загальнодержавного, який тепер називається збір за першу реєстрацію транспортного засобу. Порядок сплати збору за першу реєстрацію транспортного засобу врегульовано розділом 7 ПК України.

Відповідно до Закону "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" (чинного в 2009) та до чинного Податкового кодексу України платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (тобто, збору за першу реєстрацію транспортного засобу) є юридичні особи, та фізичні особи, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які є об'єктами оподаткування.

Згідно з базою даних Львівського відділу реєстраційно-екземенаційної роботи УДАІ ГУ МВСУ у львівській області на ім'я ОСОБА_1 вперше в Україні зареєстровано 16 грудня 2009 р. транспортний засіб т.з. MAN 8.163, д.н.з. НОМЕР_1, 1999 р.в., № кузова НОМЕР_2, державна реєстрація якого не скасована.

Як вбачається з матеріалів справи, від імені ОСОБА_1 нотаріально посвідчено довіреність 25.10.2007 р., якою уповноважено ОСОБА_3, ОСОБА_4 купувати, розмитнювати та реєструвати транспортний засіб. З посвідчення про реєстрацію т.з. MAN 8.163, 1999 р.в., № кузова НОМЕР_2 вбачається, що цей ТЗ ввезений на територію України ОСОБА_3 через Львівську митницю із сплатою митних платежів.

Таким чином, факт реєстрації ТЗ на ім'я ОСОБА_1 підтверджуються і це не звільняє її від відповідальності за несплату податку.

Немає доказів визнання недійсною виданої довіреності чи доказів визнання в судовому порядку дій представника такими, що вчинені з перевищенням повноважень чи скасування в судовому порядку проведеної першої реєстрації транспортного засобу, чи доказів визнання у судовому порядку недійсними договорів купівлі-продажу автомобілів (тобто, не спростовано факту придбання автомобілів), чи доказів оскарження протиправних дій працівників ДАІ щодо проведення реєстрації автомобілів (тобто, не спростовано факт оформлення права власності на вказані автомобілі) тощо.

Суд також зазначає, що неправомірні дії представника, якому видана довіреність і кошти на придбання автомобіля та третіх осіб, які для ухилення від сплати податків ймовірно були залучені представником при реєстрації на ім.»я ОСОБА_1 придбаного для неї транспортного засобу, не звільняють ОСОБА_1 від відповідальності за несплату податку, оскільки вона є власником транспортного засобу придбаного по дорученню для неї.

Відповідно до Закону "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" (чинного в 2009) та до чинного Податкового кодексу України перша реєстрація в Україні - це реєстрація транспортного засобу в Україні, яка здійснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу, а фізичні особи-платники податку зобов'язані пред'явити органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки.

Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними та юридичними особами перед проведенням першої реєстрації в Україні транспортних засобів за місцем реєстрації транспортних засобів за ставками, що діють на день сплати. У разі відсутності документів про сплату податку, перша реєстрація в Україні транспортних засобів не проводиться.

Відповідно до Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них", затвердженої наказом МВС № 379, після завершення приймання готівки клієнту видається квитанція (другий примірник прибуткового касового документа) або інший документ, що є підтвердженням про внесення готівки у відповідній платіжній системі. Квитанція або інший документ, що є підтвердженням про внесення готівки у відповідній платіжній системі, має містити найменування банку, який здійснив касову операцію, дату, час здійснення касової операції, а також підпис банку, який прийняв готівку, відбиток печатки (штампа) або електронний підпис працівника банку, засвідчений електронним підписом САБ.

З наведених норм вбачається, що безумовною підставою для першої реєстрації транспортного засобу є сплата відповідного податку, і такий податок сплачується до реєстрації, а не після. Суд погоджується, що вчинення державної реєстрації транспортного засобу повинно відбуватись тільки при вчиненні іншої дії (тобто, сплата податку). Разом з тим, суд не може надавати правової оцінки правомірності реєстраційних дій, оскільки це не є предметом спору. Крім того, ввезений, а згодом і зареєстрований на ім'я ОСОБА_1 зазначений транспортний засіб, ввезений законно з доказами його митного оформлення та із сплатою митних платежів.

Тому презюмується правомірність державної реєстрації 16.12.2009 р. т.з. MAN 8.163, 1999 р.в., № кузова НОМЕР_2.

Сам факт наявності реєстраційної дії на ім'я ОСОБА_1 не може бути беззаперечним доказом вчинення такої реєстрації при сплаті податку, враховуючи, що платіжний документ не знайдено, а кошти до бюджету фактично не надійшли.

Суд враховує також і ту обставину, що ОСОБА_1 не визнана потерпілою у кримінальній справі по обвинуваченню службових осіб Львівського ВРЕВ УДАІ, що розглядалась Личаківським та Шевченківським районним судом м. Львова.

Разом з тим, вироком Шевченківського районного суду м. Львова від 01.07.2013 р., який набрав законної сили, навпаки достовірно встановлено реєстрацію т.з. MAN 8.163, 1999 р.в., № кузова НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 однак без сплати податку в розмірі 45342,00 грн.

Вину службових осіб Львівського ВРЕР УДАІ ГУМВС України у Львівській області в первинній реєстрації т.з. MAN 8.163, 1999 р.в., № кузова НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 встановлено вироком Шевченківського районного суду м. Львова від 01.07.2013 р. і притягнуто винних до відповідальності. Однак на даний час державна реєстрація зазначеного транспортного засобу є чинною, що не звільняє ОСОБА_1 як платника з власників транспортних засобів та інших самохідних машин в сумі сплати такий, що становить в даному випадку 45342,00 грн.

Відповідно до вимог п. 3.4 Положення про Державну автомобільну інспекцію Міністерства внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.97 N 341 (із змінами), працівниками Центру здійснюється контроль за внесенням обов'язкових платежів власниками ТЗ, у тому числі збору за першу реєстрацію ТЗ, збору на обов'язкове пенсійне страхування.

З наведених положень вбачається, що органи Державтоінспекції повинні контролювати внесення коштів при реєстрації автомобіля. Однак, оскільки кошти сплачуються через банківські установи, а не через органи Державтоінспекції, то відповідно визначити факт надходження чи ненадходження коштів до бюджету орган реєстрації позбавлений можливості. Відтак, спосіб його контролю за сплатою податку полягає в прийнятті платіжного документа з усіма необхідними реквізитами.

Однак, даними Львівського ВРЕВ УДАІ та ДПІ у Галицькому районі м. Львова підтверджується, що податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 45342,00 грн., зареєстрований на ім'я ОСОБА_1, не надійшов до місцевого бюджету Галицькому району. Відповідно до ч. 5 ст. 50 Бюджетного кодексу України податки, збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими в доход державного бюджету з моменту зарахування на єдиний казначейський рахунок державного бюджету. Оскільки сума податку з власників транспортних засобів, яка мала б бути сплачена відповідачем під час первинної реєстрації не зарахована на єдиний казначейський рахунок державного бюджету, що підтверджується інформацією органу Державного казначейства, Суд вважає, що відповідач не виконала обов'язку із сплати податку. При цьому та обставина, що транспортний засіб було зареєстровано, є лише припущенням про сплату такого податку, яке не може бути взяте Судом до уваги, якщо є дані, які це спростовують.

Враховуючи наведене, позов слід задовольнити повністю.

Керуючись ст. ст. 17-19, 94, 122, 128, 160-163 КАС України, Суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3) до державного бюджету податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин в розмірі 45342 (сорок п'ять тисяч триста сорок дві) гривні.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя В.М.Кравчук