Справа № 344/19107/13-ц
Провадження № 2/344/1225/14
11 квітня 2014 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Ковалюк І.П.
секретаря Гречун Т.Б.
за участі: позивача ОСОБА_1, представника відповідача Шібель В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Обласного комунального підприємства "Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації", третя особа ОСОБА_3 про скасування витягу із реєстру прав власності на нерухоме майно, -
Позивач звернувся в суд із позовом до відповідача про скасування витягу із реєстру на нерухоме майно №30387899, виданий Обласним комунальним підприємством "Івано-Франківське ОБТІ" 22.06.211року ОСОБА_4 та ОСОБА_1.
Позов обґрунтований тим, що 22.06.2011року ОКП "ОБТІ" було видано витяг із реєстру прав власності на нерухоме майно №30387899 щодо домоволодіння, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1, однак даний будинок на той час не був зданий в експлуатацію, а тому відповідач не мав права видавати документацію на право власності.
В судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали із мотивів, наведених в позовній заяві. Просить позов задоволити.
Представник відповідача позову не визнала, суду надала письмове заперечення. Просить в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, докази, надані сторонами на обґрунтування своїм вимог та позицій, з'ясувавши таким чином всі фактичні обставини справи суд приходить до переконання, що позов не підлягає до задоволення із наступних підстав.
Так, судом встановлено, що 22.06.2011року обласним комунальним підприємством "ОБТІ " видано витяг із реєстру прав власності на нерухоме майно №30387899 щодо домоволодіння, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1.
Порядок оформлення витягу з Реєстру прав регламентований Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації прав власності та інших речових прав нерухоме майно, затвердженим наказом Мін'юсту України від 07.02.2002р. №7/5, Положенням про порядок ведення Реєстру прав власності нерухоме майно, затвердженого наказом Мін'юсту від 28.01.2003р. №7/5.
Відповідно до Роз'яснення Міністерства юстиції України від 06.09.2011р. «Витяг Реєстру прав власності на нерухоме майно». Витяг - це одна з форм надання інформації з Реєстру прав.
Порядок надання інформації з Реєстру прав регламентований розділом VI Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речові прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 N7/5.
Згідно з пунктом 4.6 Порядку ведення Реєстру прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.01.2003 N 7/5, витяг з Реєстру прав формується на основі записів у Реєстрі прав. Витяг видається на відповідному бланку та скріплюється печаткою БТІ.
З урахуванням того, що витяг має містити актуальну інформацію про об'єкт нерухомого майна, а опис об'єкта, формується за даними технічної інвентаризації цього об'єкта, у пункті 7.6 Положення передбачено, що наданню витягу з Реєстру прав передує проведення технічної інвентаризації об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, окрім випадку надання витягу з Реєстру прав у разі відмови від права власності чи іншого речового права на нерухоме майно.
При цьому за правилами Положення технічна інвентаризація об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, має бути проведена тим БТІ, що здійснює свою діяльність на території, у межах якої розташований такий об'єкт.
Якщо в результаті проведення технічної інвентаризації об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, змінилися відомості про об'єкт, або його частини, реєстратор БТІ редагує запис про цей об'єкт (п.4.6. Порядку ).
Тобто, в спірному випадку формуючи витяг з Реєстру прав власності на нерухоме майно реєстратором ОБТІ в графі «Опис об'єкта» зазначена актуальна інформація щодо технічних характеристик домоволодіння по АДРЕСА_1 Реєстратором відредаговано запис в Реєстрі прав про даний об'єкт, а саме зазначено, що на території домоволодіння зведено ще один житловий будинок літ. Б, який не зданий в експлуатацію та власником здійснено самовільну прибудову прим. 1-12 житловою площею 7,6 кв.м..
Позивач у своєму позові зазначає, що відобразивши актуальний стан об'єкта у витязі з Реєстру ОБТІ фактично зареєструвало (узаконило) право власності на новостворені об'єкти. Однак, дана думка позивача є хибною та безпідставною. Станом на момент формування витягу ОСОБА_4 та ОСОБА_1 були власниками домоволодіння згідно переліку майна, що зазначено в правовстановлюючих документах - свідоцтві про право власності на частку в спільному майні подружжя від 17.02.2003р. та свідоцтві про право на спадщину від 17.02.2003р.
Окрім вказаного, згідно п. 1.6. Тимчасового положення (в редакції станом на момент звернення) державній реєстрації підлягає право власності на закінчене будівництвом нерухоме майно, яке прийняте в експлуатацію у встановленому законодавством порядку.
Тобто, навіть після оформлення нотаріусом свідоцтва про право на спадщину, де було б зазначено, що до складу домоволодіння входять об'єкти, які не здані в експлуатацію реєстратор ОБТІ право власності на них б не зареєстрував.
Окрім вказаного, у позові позивач посилається на положення ст.21, 393 ЦК У-країни, згідно яких правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади може бути визнаний незаконним та бути скасованим. Однак витяг Реєстру прав не є правовим актом індивідуальної дії, а є однією із форм надання інформації з Реєстру прав та не містить жодної розпорядчої дії, яка стосується цивільних прав та обов'язків позивача.
Витяг з Реєстру прав - документ, у якому вказано тип (призначення) об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації (житловий будинок, квартира, приміщення, об'єкт незавершеного будівництва тощо); адреса (місцезнаходження) об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації; відомості про власника (власників); підстави виникнення, переходу чи припинення права власності; форма власності; вид спільної власності та розмір часток, якщо майно належить на праві спільної часткової власності; відомості про правонабувача (правонабувачів); підстави виникнення, переходу чи припинення речового права; зміст і характеристику речового права; час дії речового права
За таких обставин витяг з Реєстру прав власності на нерухоме майно є документом, який лише фіксує певні факти і не є правовим актом індивідуальної дії суб'єкта владних повноважень (ОБТІ виконувало владні управлінські функції) у розумінні ст.21, 393 ЦК України.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 213-215, ЦПК України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Обласного комунального підприємства "Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації", третя особа ОСОБА_3 про скасування витягу із реєстру прав власності на нерухоме майно - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, установлених статтею 294 ЦПК України, залишається без розгляду, якщо апеляційний суд за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Суддя: Ковалюк І.П.