Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
09 квітня 2014 року Справа № 805/4416/14
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Михайлик А.С., за адресою суду: м. Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17, ознайомившись з адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька про визнання незаконними та скасування рішень про застосування фінансових санкцій, -
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька про визнання незаконними та скасування рішень №№ 38, 39, 40 від 31 березня 2014 року про застосування фінансових санкцій за подання недостовірних відомостей.
Дослідивши подані матеріали, суд дійшов висновку, що дана позовна заява не відповідає вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно частини 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Правові засади справляння судового збору, платники, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, умови звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір».
Згідно статті 4 цього Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлені ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову, розмір яких залежить від характеру наданого позову. За подання позову майнового характеру ставка судового збору встановлена у розмірі 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальних заробітних плат, за подання адміністративного позову немайнового характеру - у розмірі 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
Частиною 3 статті 4 цього ж Закону зазначено, що під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Предметом наданого позову позивач визначив визнання незаконними та скасування сформованих пенсійним органом рішень про застосування фінансових санкцій в загальній сумі 10 440,05 грн.
Виконання зазначених рішень матиме своїм наслідком зміну майнового стану позивача, зокрема, їх реалізація призведе до зменшення майна позивача. Отже, оскарження позивачем наведених рішень спрямовано на захист порушеного права у публічно-правових відносинах з метою збереження належного майна, а тому позовна вимога про визнання їх незаконними та скасування, що впливає на склад майна позивача, є майновою.
З огляду на зазначене, судовий збір має бути сплаченим, виходячи із ставок судового збору встановлених за подання до адміністративного суду позову майнового характеру.
Згідно Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2014 року становив 1 218,00 грн.
Із врахуванням викладеного сума судового збору, що мала бути сплаченою позивачем за подання позову про скасування рішень від 31 березня 2014 року, якими до позивача застосовані фінансові санкції в сумі 10 440,05 грн. складає 1827,00 грн. (1218 * 1,5 м.з.п.), 10 відсотків якої складає 182,70 грн.
Відповідно до квитанції № 12030.48.1 від 07 квітня 2014 року при поданні позову позивач сплатив судовий збір в сумі 121,80 грн., що не відповідає встановленому розміру судового збору за подання позову майнового характеру. Отже, судовий збір в розмірі, встановленому за подання позову із майновими вимогами позивачем не сплачений.
Відповідно до частини 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
З огляду на наведене та керуючись ч. 1 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька про визнання незаконними та скасування рішень про застосування фінансових санкцій, - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду оригіналу документу про доплату судового збору до повного розмірі, що встановлений Законом України «Про судовий збір» за належними реквізитами сплати, протягом 7 днів з дня отримання цієї ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що у разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута позивачу.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Михайлик А.С.