Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
09 квітня 2014 року Справа № 805/4409/14
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Михайлик А.С., за адресою суду: м. Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17, ознайомившись з адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Торезької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання неправомірним нарахування штрафних санкцій, -
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Торезької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання неправомірним нарахування штрафних санкцій.
Дослідивши подані матеріали, суд дійшов висновку, що дана позовна заява не відповідає вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно частини 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Правові засади справляння судового збору, платники, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, умови звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір».
Згідно статті 4 цього Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлені ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову, розмір яких залежить від характеру наданого позову. За подання позову майнового характеру ставка судового збору встановлена у розмірі 2 відсоток розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальних заробітних плат, за подання адміністративного позову немайнового характеру - у розмірі 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
За змістом наведеного в позові позивач заперечує правомірність застосування відповідачем до нього штрафних санкцій в сумі 19612,00 грн. за рішенням № 1/05-24-24-14-9/НОМЕР_1 від 21 січня 2014 року.
Наведене рішення має своїм наслідком зміну майнового стану позивача, зокрема, його реалізація призведе до зменшення майна позивача. Отже, оскарження позивачем зазначеного рішення спрямовано на захист порушеного права у публічно-правових відносинах з метою збереження належного особі майна, а тому вимога про визнання неправомірним нарахування штрафних санкцій, що впливає на склад майна позивача, є майновою.
Зазначена правова позиція відповідає практиці Європейського суду з прав людини, що викладена у рішенні від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України», в якому визначено, що збільшення податковим органом зобов'язань особи з податку є втручанням до його майнових прав.
З огляду на наведене, виходячи з того, що заявлені позивачем вимоги є майновими, судовий збір має бути сплаченим, виходячи із ставок судового збору встановлених за подання до адміністративного суду позову майнового характеру
В порушення зазначених вимог позивач до позовної заяви взагалі не додав документів на підтвердження сплати судового збору. Отже, судовий збір в розмірі, встановленому за подання адміністративного позову, позивачем не сплачений.
Крім того, у відповідності до частини 4 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.
Згідно з частиною 5 цієї статті, якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
В порушення зазначеної норми, серед доданих до адміністративного позову відсутній документ, що підтверджує повноваження представника, яким підписано позовну заяву.
Відповідно до частини 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
З огляду на наведене та керуючись ч. 1 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Торезької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання неправомірним нарахування штрафних санкцій, - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду оригіналу документу про сплату судового збору у повному розмірі, що встановлений Законом України «Про судовий збір» за належними реквізитами сплати та документу, що підтверджує повноваження представника, яким підписано позовну заяву, протягом 7 днів з дня отримання цієї ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що у разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута позивачу.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Михайлик А.С.