Ухвала від 28.04.2014 по справі 815/2503/14

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2014 р. Справа № 815/2503/14

Категорія: 1.1.1 Головуючий в 1 інстанції: Андрухів В. В.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Лук'янчук О.В.

суддів - Ступакової І.Г.,

- Шевчук О.А.

при секретарі - Троян І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційними скаргами Одеської міської організації Республіканської Християнської партії, Одеської міської організації Народного руху України, Одеської міської територіальної організації Громадянської партії "Пора", Одеської міської організації Української партії, Одеської міської організації Конгресу Українських Націоналістів на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2014 року у справі за позовом Одеської міської організації Республіканської Християнської партії, Одеської міської організації Народного руху України, Одеської міської територіальної організації Громадянської партії "Пора", Одеської міської організації Української партії, Одеської міської організації Конгресу Українських Націоналістів до Одеської Міської виборчої комісії Одеської області про визнання неправомірними дій, встановлення факту грубого порушення закону, скасування постанови, та зобов'язання усунути порушення, допущені час жеребкування кандидатур до складу виборчих комісій,-

ВСТАНОВИЛА:

22 квітня 2014 року до суду звернулися позивачі з позовами до Одеської Міської виборчої комісії Одеської області про визнання неправомірними дій, встановлення факту грубого порушення закону, скасування постанови, та зобов'язання усунути порушення, допущені під час жеребкування кандидатур до складу виборчих комісій.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2014 року у задоволенні позовних вимог Одеської міської організації Республіканської Християнської партії, Одеської міської організації Народного руху України, Одеської міської територіальної організації Громадянської партії "Пора", Одеської міської організації Української партії, Одеської міської організації Конгресу Українських Націоналістів до Одеської Міської виборчої комісії Одеської області про визнання неправомірними дій, встановлення факту грубого порушення закону, скасування постанови, зобов'язання усунути порушення, допущені під час жеребкування кандидатур до складу виборчих комісій - відмовлено повністю.

В апеляційних скаргах апелянтів ставиться питання про скасування судового рішення , в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки судом першої інстанції не було досліджено обставини справи, що мають значення для справи, наслідком чого стало постановлення необґрунтованого та неправомірного рішення суду.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційних скарг, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню.

Відмовляючи у задоволені позову, суд першої інстанції виходив з відсутності порушень з боку відповідача ст.22 та 36 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу територіальних виборчих комісій з виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії України №271 від 14.04.2014 року.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Організація і порядок проведення виборів міського голови регулюється Конституцією України, Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» № 2487-VI від 10 липня 2010 року (далі - Закон України № 2487-VI від 10 липня 2010 року) та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

Згідно Постанови Верховної Ради України «Про призначення позачергових виборів Одеського міського голови (місто Одеса Одеської області)» від 27 лютого 2014 року № 808-VII, у зв'язку з достроковим припиненням повноважень Одеського міського голови ОСОБА_2 (місто Одеса Одеської області) та відповідно до пункту 30 частини першої статті 85 Конституції України, частини третьої статті 14, частин першої та п'ятої статті 15, статей 60, 61 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" Верховною Радою України постановлено призначити позачергові вибори Одеського міського голови (місто Одеса Одеської області) на неділю 25 травня 2014 року.

Згідно ч.1 ст.11Закону України № 2487-VI, виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Один із етапів виборчого процесу відповідно до Закону України №2487-VI: утворення виборчих округів.

Відповідно до ч.1 ст. 12 Закону України № 2487-VI , суб'єктами виборчого процесу є також позивачі.

Згідно ч. 10 ст.22 Закону України № 2487-VI, подання щодо кандидатур до складу територіальної виборчої комісії вноситься за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, не пізніше дня початку виборчого процесу, на паперовому носії та в електронній формі. Подання щодо кандидатур до складу територіальної виборчої комісії вноситься до відповідної виборчої комісії за підписом керівника місцевої організації партії та засвідчується печаткою місцевої організації партії або печаткою місцевої організації цієї політичної партії вищого рівня.

Як вбачається із матеріалів справи 15.04.2014 року Одеською міською організацією Народного руху України та Одеською міською організацією Республіканської Християнської партії внесені подання до Одеської міської виборчої комісії Одеської області щодо кандидатур до складу Малиновської районної у м. Одесі виборчої комісії Одеської області, Київської районної у м. Одесі виборчої комісії Одеської області, Суворовської районної у м. Одесі виборчої комісії Одеської області, Приморської районної у м. Одесі виборчої комісії Одеської області.

16.04.2014 року Одеською міською організацією Української партії, Одеською міською територіальною організацією Громадянської партії "Пора" та Одеською міською організацією Конгресу Українських Націоналістів внесені подання до Одеської міської виборчої комісії Одеської області щодо кандидатур до складу Малиновської районної у м. Одесі виборчої комісії Одеської області, Київської районної у м. Одесі виборчої комісії Одеської області, Суворовської районної у м. Одесі виборчої комісії Одеської області, Приморської районної у м. Одесі виборчої комісії Одеської області.

18.04.2014 року проведено засідання Одеської міської виборчої комісії Одеської області, на якому проводилось жеребкування та формування складу районних виборчих комісій у місті Одесі.

За результатами жеребкування відповідачем сформовано склад районних у м. Одесі виборчих комісій Одеської області, що оформлено Одеською міською виборчою комісією Одеської області Постановою від 18.04.2014 року за № 6 «Про формування складу районних у місті виборчих комісій Одеської області».

Разом з цим, 18.04.2014 року на засіданні комісії подання позивачів, зокрема, Одеської міської організації Республіканської Християнської партії, Одеської міської територіальної організації Громадянської партії "Пора", Одеської міською організації Української партії, Одеської міської організації Конгресу Українських націоналістів, відхилені, з підстав невідповідності зазначених в поданнях прізвищ керівників - інформації, отриманій від реєстраційної служби Головного управління юстиції в Одеській області.

Абзацом 3 ч.10 ст.22 Закону України № 2487-VI від 10 липня 2010 року передбачено, що подання щодо кандидатур, яке не відповідає вимогам цієї статті, підлягає відхиленню; запропоновані в ньому кандидатури до складу виборчої комісії не включаються; рішення про відхилення подання не приймається.

Згідно ч.11 ст.36 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, не пізніш як за 35 днів до дня виборів передає до Центральної виборчої комісії та відповідних територіальних виборчих комісій відомості щодо зареєстрованих місцевих організацій партій із зазначенням керівників таких організацій, а також дат їх реєстрації.

Таким чином, правильним є висновок суду першої інстанції, що відповідач, не отримавши на момент жеребкування від Укрдержреєстру відомостей щодо міських організацій політичних партій, правомірно керувався відомостями територіального органу Укрдержреєстру Реєстраційної служби Головного управління юстиції в Одеській області та правомірно відхилив подання Одеської міської організації Республіканської Християнської партії, Одеської міської територіальної організації Громадянської партії "Пора", Одеської міської організації Української партії, Одеської міської організації Конгресу Українських Націоналістів, в яких містилася інша інформація.

Щодо процедури проведення Одеською Міською виборчою комісією Одеської області жеребкування, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно абз.3 ч.3 ст.22 Закону України № 2487-VI від 10 липня 2010 року, кандидатури від місцевих організацій партій (по одній кандидатурі від місцевої організації однієї політичної партії), зазначених у пункті 3 частини другої цієї статті, включаються до складу територіальних виборчих комісій за результатами жеребкування, що проводиться виборчою комісією, яка формує склад відповідної територіальної виборчої комісії, щодо кожної виборчої комісії окремо, не пізніш як на другий день після закінчення строку внесення подань щодо кандидатур до складу такої комісії, визначеного відповідно частинами четвертою - восьмою цієї статті.

Відповідно до п.17 Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу територіальних виборчих комісій з виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії України №271 від 14.04.2014 року (далі - Порядок), згідно з установленою жеребкуванням черговістю визначається послідовність включення кандидатур до складу територіальних виборчих комісій.

Особи, що внесені до списків кандидатур до складу територіальних виборчих комісій під номерами, зазначеними у відомості, підлягають включенню до складу територіальних виборчих комісій у черговості, визначеній жеребкуванням.

Для цього два визначені для опрацювання результатів жеребкування члени територіальної виборчої комісії (працівники Секретаріату Центральної виборчої комісії) послідовно щодо кожної територіальної виборчої комісії в порядку черговості, визначеної жеребкуванням, встановлюють у списку кандидатур до складу відповідної комісії наявність кандидатури за відповідним номером і в графі для фіксації результатів жеребкування проти зазначеної кандидатури роблять відповідну відмітку.

Після заповнення всіх вакантних місць у складі відповідної територіальної виборчої комісії список передається головуючому на засіданні виборчої комісії, який оголошує прізвища осіб, які включаються до складу комісії за результатами жеребкування, зазначаючи суб'єктів їх подання.

Під час оголошення головуючим списку кандидатур, які включаються до складу однієї територіальної виборчої комісії, процедура опрацювання результатів жеребкування членами виборчої комісії (працівниками Секретаріату Центральної виборчої комісії) продовжується щодо наступних комісій.

Така процедура повторюється щодо кожної територіальної виборчої комісії.

Жеребкування щодо включення кандидатур до складу територіальних виборчих комісій завершується після заповнення вакантних місць у всіх територіальних виборчих комісіях.

Центральна виборча комісія може визначати кандидатури, які включаються до складу територіальних виборчих комісій, з використанням інформаційно-аналітичної системи "Місцеві вибори" Єдиної інформаційно-аналітичної системи "Вибори".

Абзацом 2 пункту 14 Порядку визначено, що необхідна кількість жеребків повинна дорівнювати найбільшій кількості кандидатур, запропонованих для включення до складу територіальних виборчих комісій.

Отже, доводи апелянтів щодо необхідності проведення чотирьох жеребкувань, колегія суддів не бере до уваги, оскільки Порядком це не передбачено, що було вірно встановлено судом першої інстанції.

Щодо тверджень позивачів про можливість визначити номери жеребків, що містилися у конвертах, до моменту діставання їх з пристрою для жеребкування, колегія суддів зазначає наступне.

Пунктом 14 Порядку визначено, що жеребкування проводиться за допомогою барабана, скриньки або іншого пристрою, який дає змогу провести жеребкування (далі - пристрій), з використанням однакових за розміром та кольором аркушів паперу, карток, кульок тощо (далі - жеребки) з нанесенням на кожному жеребку одного з порядкових номерів згідно зі списком кандидатур, які відповідають вимогам Закону та можуть бути включені до складу комісії шляхом жеребкування.

Необхідна кількість жеребків повинна дорівнювати найбільшій кількості кандидатур, запропонованих для включення до складу територіальних виборчих комісій.

Якщо жеребки виготовляються чи запаковуються у спосіб, що унеможливлює ознайомлення з їх змістом до моменту діставання їх з пристрою, жеребкування проводиться за допомогою пристрою з прозорого матеріалу.

Якщо жеребки виготовляються у спосіб, що дає можливість ознайомитися з їх змістом до моменту діставання їх з пристрою, жеребкування проводиться за допомогою пристрою з непрозорого матеріалу.

Види матеріалу пристрою (прозорий чи непрозорий) та жеребків для проведення жеребкування визначаються виборчою комісією до її засідання, на якому відбувається жеребкування.

Колегія суддів приймає до уваги встановлені судом першої інстанції обставини, що номери жеребків, що містилися у конвертах унеможливлювали ознайомлення з їх змістом до моменту діставання з пристрою для жеребкування. Вказані обставини апелянтами не спростовані .

Відтак, вірно не взято до уваги судом першої інстанції акти складені 18.04.2014 року за участю представників партій позивачів щодо порушення законодавства під час формування складу районних виборчих комісій.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржувана постанова є правомірною та не підлягає скасуванню.

Інші доводи апеляційних скарг колегія суддів не бере до уваги, оскільки вони повністю спростовуються матеріалами справи та обставинами, які повно та об'єктивно були встановлені судом першої інстанції при вирішенні спірного питання.

Враховуючи вищевикладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції повно і всебічно встановив обставини справи, дав їм належну юридичну оцінку, правильно застосував норми матеріального і процесуального права та прийшов до вірного висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову .

Керуючись ст.177, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційні скарги Одеської міської організації Республіканської Християнської партії, Одеської міської організації Народного руху України, Одеської міської територіальної організації Громадянської партії "Пора", Одеської міської організації Української партії, Одеської міської організації Конгресу Українських Націоналістів залишити без задоволення, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2014 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий:

Судді: