Постанова від 09.04.2014 по справі 2а-7023/09

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2014 року м. Львів № 9104/2554/10

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого-судді: Савицької Н.В.

суддів: Костіва М.В., Шавеля Р.М.

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради Львівської області на постанову Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 18.09.2009 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради Львівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

14.07.2009 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради Львівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій щодо нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період 2007 року.

Постановою Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 18.09.2009 року позов задоволено. Суд визнав протиправними дії відповідача щодо призначення позивачу державної допомоги по догляду за дитиною за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року.

Крім того, суд зобов'язав відповідача провести позивачу перерахунок та грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року з урахуванням сум, що отримані нею згідно ст.56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» та з врахуванням компенсаційних витрат.

Не погодившись із даною постановою, апелянт Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради Львівської області подав апеляційну скаргу, покликаючись на те, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Апелянт просить суд, постанову Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 18.09.2009 року скасувати, та прийняти нову якою відмовити в задоволенні позову.

Особи, які беруть участь у справі в судове засідання на виклик суду не з'явились хоча, належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи, що не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності відповідно до ч.4 ст.196 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість постанови суду, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення виходячи з наступних підстав.

Постановляючи оскаржувану постанову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач протиправно не здійснював виплату позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період 2007 року.

Проте, колегія суддів вважає такі висновки суду першої інстанції помилковими, виходячи з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_1 є матір'ю малолітньої дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, належить до незастрахованих осіб та перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради Львівської області, яке здійснює нарахування та виплату їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Частиною 1 статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" вказано, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-V, зокрема пунктом 14 статті 71, було зупинено на 2007 рік дію статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Протягом указаного періоду діяли приписи статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які по-іншому регулювали спірні правовідносини в частині визначення розміру проведення нарахувань та виплат допомоги. Оскільки вказана норма Закону була прийнята пізніше в часі, вона мала пріоритет по відношенню до норм Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року в справі № 1-29/2007 були визнані неконституційними положення п.7 ст.71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік", отже, з цього часу відновлено дію ст.15 Законом України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Проте, всупереч рішенню Конституційного Суду України вказана допомога позивачу в 2007 році виплачувалась не в повному розмірі.

Колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги за період з 01 квітня по 08 липня 2007 року включно не підлягають до задоволення оскільки, в цей період дію норми, яка визначала право позивача на допомогу у зазначеному розмірі, було зупинено.

Таким чином, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що позивач має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, оскільки з 09 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Разом з тим, не підлягає до задоволення вимога позивача про проведення нарахування компенсації втрати частини доходу.

Відповідно до пункту 2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою КМ України від 21.02.2001 року № 159 компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.

Оскільки недоплачені відповідачем суми допомоги не були нарахованими відповідачем та не можуть вважатися затримкою в розумінні вищезазначеного пункту Порядку, стягнення судом першої інстанції суми компенсації є безпідставним, а тому позов у цій частині задоволенню не підлягає.

У відповідності до вимог ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи тому, колегія суддів приходить до висновку що постанову слід скасувати та прийняти нову якою позов задовольнити частково.

Керуючись ст.160, ст.195, ст. 198, ст.202, ст. 207, ст.212, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради Львівської області задовольнити часткового.

Постанову Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 18.09.2009 року у справі за № 2а-7023/09 скасувати та прийняти нову постанову якою позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради Львівської області щодо відмови позивачу у нарахуванні та виплаті державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради Львівської області провести нарахування та виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року відповідно до 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" з врахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: Н.В. Савицька

Судді: М.В. Костів

Р.М. Шавель