23 квітня 2014 р.м.ОдесаСправа № 1504/1478/12
Категорія: 10.3 Головуючий в 1 інстанції: Лебединський С.Й.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:
Судді доповідача - Потапчука В.О.
суддів - Семенюка Г.В.
- Коваля М.П.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Березівського районного суду Одеської області від 14 січня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Березівської районної державної адміністрації, Кабінету Міністрів України про утримання недоплаченої одноразової щорічної грошової допомоги учасникам бойових дій
12 жовтня 2012 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом про стягнення недоплаченої щорічної допомоги учаснику бойових дій за 2012 рік.
В обґрунтування позову ОСОБА_2 зазначив, що буз звільнений з військової служби наказом заступника Міністра оборони України від 28.02.1995 року за станом здоров'я та є учасником бойових дій відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1.
Постановою Березівського районного суду Одеської області від 14 січня 2013 року відмовлено у задоволенні адміністративного позову.
В апеляційній скарзі позивачем ставиться питання про скасування постанови суду в зв'язку з тим, що вона постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Оскільки від усіх осіб, які беруть участь у справі, відсутні клопотання про розгляд справи за їх участю, то колегія суддів приходить до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 являється учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 і відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на щорічну разову грошову допомогу до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог позивача, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що у 2012 році позивач як учасник бойових дій отримав 675 грн., відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2012 рік».
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Згідно із статтею 171 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах. передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення.
Статтею 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» встановлено, що у 2012 році норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 у справі №1-11/2012 встановлено, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
У свою чергу, згідно із вказаним рішенням Конституційного Суду України в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
З метою здійснення у 2012 році заходів щодо поетапного до 2015 року підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 28.12.2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», підпунктом 2 пункту 5 якої встановлено, що у 2012 році розмір щорічної разової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій встановлено у розмірі 675,00 грн.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті оскаржуваної постанови суд першої інстанції дійшов вірних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Берзівського районного суду Одеської області від 14 січня 2013 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту постановлення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Суддя-доповідач: Потапчук В.О.
Судді: Семенюк Г.В.
Коваль М.П.