Головуючий у 1 інстанції - Білецький М. В.
Суддя-доповідач - Блохін А. А.
23 квітня 2014 року справа №259/12414/13-а
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Блохіна А.А., суддів: Міронової Г.М., Юрко І.В., при секретарі Куленко О.Д., за участю позивача особисто, представника відповідача Голобородько О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Куйбишевського районного суду м. Донецька від 03 лютого 2014 року у справі № 259/12414/13-а за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька стосовно відмови їй у включені в розрахунок пенсії державного службовця по 2 групі інвалідності відповідно до ст.ст. 33,37 ЗУ «Про державну службу» індексації заробітної плати, та матеріальної допомоги на оздоровлення за період з серпня 2009 року по липень 2011 року на які нараховувались та сплачувались страхові внески, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, згідно наданої довідки від 30.10.2013 року № 03/40, що зменшило нараховану пенсію на 798,78 грн., зобов'язати УГІФУ в Куйбишевському районі м. Донецька здійснити перерахунок призначеної пенсії державного службовця по 2 групі інвалідності з 15.08.2011 року в розмірі 90 відсотків з урахуванням суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення, відповідно до норм ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-Х11 у редакції чинній на час призначення пенсії, тобто до 01.10.2011 року початку пенсійної реформи та виплатити їй 21979,38 гривень із розрахунку 798,78 гривень х 27 місяців 15 днів, які було не доплачено з моменту виходу на пенсію 15.08.2011 року по 30.11.2013 року, внаслідок не включення в розрахунок пенсії сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення.
Постановою Куйбишевського районного суду м. Донецька від 03 лютого 2014 року у справі № 259/12414/13-а позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_3 з урахуванням індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька зробити перерахунок пенсії призначеної ОСОБА_3 з 01.12.2013 року з урахуванням індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Позивач з постановою суду першої інстанції не погодився в частині якою відмовлено в задоволенні позовних вимог, подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи. Просив постанову скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
В судовому засіданні позивач доводи апеляційної скарги підтримав, просив її задовольнити. Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги позивача.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення позивача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановила наступне.
Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_3 з серпня 1990 року працювала в Департаменті соціального захисту населення на різних посадах державного службовця. З 2011 року позивач перебуває на обліку та отримує пенсію в управлінні Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька.
ОСОБА_3, 27.11.2013 року звернулась з заявою до УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька про перерахунок пенсії державному службовцю з урахуванням інших виплат (індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки).
Рішенням УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька № 253 від 28.11.2013 року ОСОБА_3 було відмовлено в перерахунку пенсії на підставі того, що індексація, матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, не входять до інших надбавок, передбачених ст. 33 Закону України «Про державну службу».
Відповідно до довідки, виданої Департаментом соціального захисту населення від 30.10.2013 року, ОСОБА_3 здійснювалась виплата матеріальної допомоги за вересень 2009 року - 5285,63 гривень, за квітень 2010 року - 5551,11 гривень, за липень 2011 року - 5359,77 гривень та індексація доходів на загальну суму 5104,28 гривень на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, які не є спірними між сторонами, та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) на одержання пенсії держслужбовців мають право особи, що досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявністю страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, що мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є держслужбовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Розпорядженням УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька №190690 від 22.08.2011 року позивачу перерахована пенсія з пенсі по інвалідності на пенсію відповідно по Закону України «Про державну службу». Пенсія розрахована у розмірі 90% від заробітку позивача.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно ч. 7 ст. 33 цього ж Закону умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частина 2 ст. 2 Закону України «Про оплату праці» вказує, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Аналогічні положення містяться й в п. 2.2.2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за № 114/8713, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в т.ч. за вислугу років, які мають систематичний характер.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції на підставі вищезазначених нормативно - правових актів, правильно прийшов до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та соціально побутові потреби, а також суми індексації грошових доходів громадян, інші премії та надбавки на які нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування слід враховувати при призначенні пенсії позивачці.
Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей 33, 37 Закону № 3723-XII і в постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня 2013 року (справи №№ 21-430а11, 21-125а13, 21-97а13, 21-350а13 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Таким чином, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції в частині задоволення позову про зобов'язання відповідача зробити перерахунок пенсії позивача, оскільки аналіз вищевикладеного дає підстави для висновку, що матеріальна допомога та індексація грошових доходів входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, колегія суддів зазначає, що при визнанні неправомірними дій відповідача слід скасувати протиправне рішенні Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька № 253 від 28 листопада 2013 року про відмову позивачу в перерахунку пенсії.
Крім того, відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. З Рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1/99-рп вбачається, що частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
З огляду на викладене перерахунок пенсії позивачу повинен бути здійснений у розмірі у розмірі 90% від заробітку, як зазначено у розпорядженні відповідача №190690 від 22.08.2011 року.
З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що вимоги про зобов'язання У1ІФУ в Куйбишевському районі м. Донецька виплатити позивачу 21979,38 не підлягають задоволенню.
Суд першої інстанції при розгляді справи та винесенні рішення допустив порушення норм матеріального та процесуального права. У зв'язку з цим прийняте судом першої інстанції рішення не може вважатися законним та обґрунтованим.
З огляду на викладене, судова колегія приходить до висновку, що судом першої інстанції порушені норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи і, відповідно до ст.202 КАС України, є підставою для скасування судового рішення.
Керуючись статтями 195 - 197, п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Куйбишевського районного суду м. Донецька від 03 лютого 2014 року у справі № 259/12414/13-а - задовольнити частково.
Постанову Куйбишевського районного суду м. Донецька від 03 лютого 2014 року у справі № 259/12414/13-а - скасувати.
Позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити частково.
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька № 253 від 28 листопада 2013 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька зробити перерахунок пенсії призначеної ОСОБА_3 з 01.12.2013 року в розмірі 90% заробітку з урахуванням індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі.
Повний текст постанови виготовлено 28 квітня 2014 року.
Головуючий: А.А.Блохін
Судді: Г.М.Міронова
І.В.Юрко