№256/1604/14а
2а/256/100/14
Іменем України
17 квітня 2014 р. Калінінський районний суд м. Донецька у складі:
головуючого - судді Гавриленка О.М.
при секретарі - Ткачі А.Г,
за участі представника позивача ОСОБА_1 та представника відповідача - Качмара В.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, про перерахунок пенсії, -
Звернувшись до суду у березні п.р. позивачка просила визнати протиправними дії УПФУ в Калінінському районі м. Донецька щодо відмови в перерахунку пенсії з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, винагороди за вислугу років, відповідно до довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 21.11.2013 № 26012/10/05-63-05- 012-10 виданої ДПІ у Калінінському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області; довідки від 28.11.2013 № 26571/10/05-63-05-012-10 про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» виданої ДПІ в Калінінському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області. Скасувати рішення УПФУ в Калінінському районі м. Донецька від 06.12.2013 № 227. Зобов'язати УПФУ в Калінінському районі м. Донецька зробити перерахунок пенсії призначеної позивачці з 01.12.2013 з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, винагороди за вислугу років в розмірі 518,70 грн. (35% від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання). Позовні вимоги позивачка обґрунтувала тим, що з 24 травня 2013 року вона перебуває на обліку та отримує пенсію в УПФУ в Калінінському районі м. Донецька. 29.11.2013 р. вона подала до відповідача заяву про перерахунок пенсії державному службовцю з урахуванням інших виплат (індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби), а також винагороди за вислугу років в розмірі 518,70 грн. (35% від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання). Проте, рішенням відповідача за № 227 від 06.12.2013 їй було відмовлено в перерахунку пенсії, у зв'язку з відсутністю підстав для перерахунку пенсії, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу». Підставою такої відмови в перерахунку її пенсії з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби послугувала ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», на думку УПФУ відсутні підстави для перерахунку їй пенсії як державному службовцю.
Відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі та заперечував проти їх задоволення, вважаючи, що визначення заробітної плати для обчислення пенсії позивачу проведено у відповідності до Закону України "Про державну службу".
Як встановлено в судовому засіданні, позивачка з 24 травня 2013 року перебуває на обліку та отримує пенсію в УПФУ в Калінінському районі м. Донецька.
29.11.2013 позивачка подала до відповідача заяву про перерахунок пенсії державному службовцю з урахуванням інших виплат (індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби), а також винагороди за вислугу років в розмірі 518,70 грн. (35% від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання). Проте, рішенням відповідача № 227 від 06.12.2013 р. їй було відмовлено в перерахунку пенсії, у зв'язку з відсутністю підстав для перерахунку пенсії, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу».
В період з 18.05.1993 р. по 23.05.2013 р. позивачка працювала в Державній податковій інспекції у Калінінському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби на різних посадах державного службовця.
До заяви про перерахунок пенсії від 29.11.2013 р. позивачкою були додані довідка про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 21.11.2013 № 26012/10/05-63-05-012-10 видана ДПІ у Калінінському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області. Згідно стовбцю 9 вказаної довідки позивачці здійснювалися інші виплати за період з травня 2008 року по квітень 2013 року на загальну суму 44970,12 грн. (індексація, матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога на соціально-побутові потреби) на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Крім того, до заяви про перерахунок пенсії позивачкою була додана довідка від 28.11.2013 № 26571/10/05-63-05-012-10 про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», відповідно до якої я отримувала винагороду за вислугу років в розмірі 518,70 грн. (35% від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання) видана ДПІ в Калінінському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області.
Перевіривши матеріали справи, суд вважає позов ОСОБА_3 обґрунтованим та підлягаючим задоволенню у повному обсязі виходячи з наступного.
Відповідно до преамбули Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон України № 1058) зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Згідно ч. 3 ст. 4 Закону України № 1058 виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.
Статтею 5 Закону України № 1058 задекларовано, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Відповідно до ст. 33 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу" (далі - Закон України № 3723) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно зі ст. 37 Закону України 3723 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків суми їхньої заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Частиною другою статті 33 Закону № 3723 передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Крім того, статтею 66 Закону від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону № 1058 визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Отже суд дійшов висновку, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, має враховуватись при обчисленні пенсії державного службовця. До спірних правовідносин слід застосовувати норми спеціальних норм, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, та містяться в статтях 41 Закону № 1058 та статті 66 Закону № 1788.
При цьому судом ураховані висновки Верховного Суду України, викладені в рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 237 КАС України (справи 21-97а13 від 28 травня 2013 року, 21-125а13 від 14 травня 2013 року).
Таким чином позовні вимоги ОСОБА_3 підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст,ст 160-164 КАС України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_3 до Управління пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, про перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька щодо відмови в перерахунку ОСОБА_3 пенсії з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, винагороди за вислугу років, відповідно до довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 21.11.2013 р. № 26012/10/05-63-05- 012-10 виданої ДПІ у Калінінському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області; довідки від 28.11.2013 р. № 26571/10/05-63-05-012-10 про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» виданої ДПІ в Калінінському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області.
Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька від 06.12.2013 р. за № 227.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька зробити перерахунок пенсії призначеної ОСОБА_3 з 01.12.2013 р. з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, винагороди за вислугу років в розмірі 518,70 грн. (35% від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання).
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути до Донецького апеляційного адміністративного суду через місцевий суд протягом 10 днів з дня проголошення постанови суду.
Суддя -
17.04.2014