Ухвала від 15.04.2014 по справі 295/18711/13-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Семенцова Л.М.

Суддя-доповідач:Майор Г.І.

ПОСТАНОВА

іменем України

"15" квітня 2014 р. Справа № 295/18711/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Майора Г.І.

суддів: Бучик А.Ю.

Одемчука Є.В.,

при секретарі Городнюк В. М. ,

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_3,

від відповідача: Погорлецький Є.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Богунського районного суду м. Житомир від "11" грудня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

12 листопада 2013 року ОСОБА_3 звернувся до Богунського районного суду м.Житомира з позовом, в якому просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок розміру суми пенсії відповідно до вимог ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", п.п.4 п.6 розділу 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" та інших законодавчих актів, з моменту подання заяви, тобто з 10 вересня 2013 року.

Постановою Богунського районного суду м.Житомира від 11 грудня 2013 року позов задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку розміру пенсії ОСОБА_3 відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру".

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_3 відповідно до ст.50-1 закону України "Про прокуратуру" з 10 вересня 2013 року.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову. В апеляційній скарзі відповідач посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.

В судовому засіданні представник відповідача доводи апеляційної скарги підтримав в повному обсязі.

Позивач надав суду письмові заперечення на апеляційну скаргу та в засіданні суду заперечив проти доводів апеляційної скарги. Вважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, а тому просив залишити її без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Заслухавши пояснення представника відповідача та позивача, розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів уважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.

24 грудня 2004 року на підставі наказу Міністра оборони України від 29.11.2004 р. №1026 (по особовому складу) наказом військового прокурора Житомирського гарнізону №222 від 24.12.2004 р. ОСОБА_3 був звільнений з військової служби в запас (у зв'язку з скороченням штатів), з правом носіння військової форми одягу, відповідно до "Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України".

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01.01.2007 року та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262.

Згідно статті 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором.

Дана стаття кореспондується з ч.10 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" згідно якої прокурорам і слідчим, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їхнім вибором, у тому числі на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу". Військові прокурори і слідчі військових прокуратур при звільненні з військової служби мають право на одержання пенсії відповідно до цієї статті або на одержання пенсії, встановленої законом для військовослужбовців.

У відповідності до положень статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особа, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до п.4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. №3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Заява про припинення виплати пенсії у зв'язку з виїздом за кордон, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні тощо, подається пенсіонером, або його законним представником особисто до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання.

Тобто, для реалізації свого права на пенсійне забезпечення згідно Закону України "Про прокуратуру" позивачеві необхідно відмовитися від пенсійного забезпечення на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та звернутися із заявою про призначення пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру".

Позивачем приписи вищевказаного Порядку не дотримані.

Колегія суддів також зазначає, що призначення пенсії на умовах Закону України "Про прокуратуру" не відноситься до компетенції головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Так, п.п.5 п.2.2 розділу 2 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 11-2 від 27.06.2002, головне управління ... здійснює призначення (перерахунок) пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Крім того, керуючись до п.п.3 п.2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Пенсійного фонду України №8-2 від 30.04.2002 року функції призначення пенсій відповідно до Закону України "Про прокуратуру" належить до виключної компетенції рай (міськ) управлінь Пенсійного фонду України, в даному випадку - управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області.

Враховуючи вище вищевикладене, суд першої інстанції дійшов передчасного висновку про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_3 відповідно до ст.50-1 закону України "Про прокуратуру", оскільки позивачем не дотримано процедури переходу з одного виду пенсії на іншій.

Відповідно до ст.198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати їх та прийняти нову постанову суду.

Відповідно до ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

За таких підстав апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити.

Постанову Богунського районного суду м. Житомир від "11" грудня 2013 р. скасувати та прийняти нову.

Відмовити повністю ОСОБА_3 у задоволенні позову.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) Г.І. Майор

судді: (підпис) А.Ю.Бучик

(підпис) Є.В.Одемчук

З оригіналом згідно: суддя ________________________________ Г.І. Майор

Повний текст cудового рішення виготовлено "16" квітня 2014 р.

Роздруковано та надіслано: р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1, 10029

3- відповідачу/відповідачам: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул. Ольжича,7, м.Житомир, 10003

- ,