10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Гломб Ю.О.
Суддя-доповідач:Майор Г.І.
іменем України
"08" квітня 2014 р. Справа № 817/4633/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Майора Г.І.
суддів: Бучик А.Ю.
Одемчука Є.В.,
при секретарі Городнюк В. М. ,
за участю представників сторін:
від позивача: не з'явився
від відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "10" лютого 2014 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" до Інспекції з питань захисту прав споживачів у Рівненській області про скасування постанови, визнання дій незаконними,
У грудні 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" (далі - ТОВ "САВ-ДІСТРИБЬЮШН") звернулося до суду з позовом до Інспекції з питань захисту прав споживачів у Рівненській області про визнання протиправними та скасування постанови від 02.12.2013 року №75 про накладення штрафних санкцій, наказу №232/01-06 від 07.11.2013 року, визнання незаконними та скасування рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №131, №132 від 26.11.2013 року та визнання дій щодо проведення перевірки незаконними.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 28.01.2014 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу від 07.11.2013 року №232/01-06 залишено без розгляду.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2014 року відмовлено в задоволенні позову.
Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" до Державного бюджету України судовий збір у сумі 1310,32 грн.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, ТОВ "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення та прийняти нове, яким позов задовольнити повністю. В апеляційній скарзі позивач посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Сторони не скористалися своїм правом на участь в судовому засіданні: повноважних представників в засідання суду не направили, хоча про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Колегія суддів враховуючи те, що сторони належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги та положення частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе розглядати справу за відсутності представників сторін.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів уважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що з 14.11.2013 року по 15.11.2013 року Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Рівненській області проведено позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" з питань характеристик продукції - комп'ютерної та побутової техніки, розміщеної у магазині "Фокстрот", що знаходиться за адресою: м. Дубно, м-н. Незалежності, 3, результати якої оформлено актом перевірки характеристик продукції від 15.11.2013 року №00102 (а.с.16-23).
На підставі матеріалів перевірки відповідачем прийнято рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 26.11.2013 року №131, шляхом тимчасової заборони суб'єкту господарювання надавати продукцію на ринок, №132 - шляхом приведення суб'єктом господарювання продукції у відповідність із встановленими вимогами (а.с.12-13, 14-15);
- складено протокол від 26.11.2013 року №00075 про виявлені порушення суб'єктом господарювання вимог статті 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції".
За наслідками розгляду справи про порушення законодавства про державний ринковий нагляд Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Рівненській області винесено постанову від 02.12.2013 року №75 про накладення на ТОВ "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" штрафних санкцій у розмірі 1900 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 32300,00 грн. (а.с.10-11).
Щодо вимог про визнання незаконними дій відповідача щодо проведення перевірки, суд зазначає таке.
Відповідно до абз.2 ч.1 ст.1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року №877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з абз.3 ч.1 ст.1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року №877-V, заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Абзацом 5 частини 1 статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року №877-V передбачено, що однією з підстав для здійснення позапланових заходів є звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.
Правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції встановлені Законом України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" від 02.12.2010 року №2735-VI.
При цьому, у частині 2 статті 7 даного Закону закріплено, що суб'єкти господарювання в межах здійснення ринкового нагляду також користуються правами, визначеними Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року №877-V.
Відповідно до ч.1, ч.6 ст.10 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" від 02.12.2010 року №2735-VI, ринковий нагляд здійснюється органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності, які встановлюються Президентом України.
Згідно Переліку органів ринкового нагляду та сфер їх відповідальності, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року №573, Державна інспекція з питань захисту прав споживачів України здійснює нагляд щодо наступних видів продукції: холодильні прилади; електричне та електронне обладнання; лампи побутового використання; текстильні волокна і текстильні вироби; неавтоматичні зважувальні прилади; засоби вимірювальної техніки; обладнання; низьковольтне електричне обладнання; електрообладнання побутового призначення; водогрійні котли, що працюють на рідкому чи газоподібному паливі; прилади, що працюють на газоподібному паливі; обладнання та захисні системи, призначені для застосування в потенційно вибухонебезпечному середовищі; пересувне обладнання, що працює під тиском (крім здійснення нагляду на місцях експлуатації обладнання); машини та устаткування; мийні засоби; іграшки; радіообладнання і телекомунікаційне кінцеве (термінальне) обладнання (крім ефективного використання радіочастотного ресурсу України та підключення до телекомунікаційної мережі загального користування); інші види продукції, що не є об'єктами технічних регламентів та не включені до сфери відповідальності інших органів державного ринкового нагляду (крім продукції, нагляд за якою здійснюється відповідно до санітарного законодавства).
Абзацом 3 пунктом 1 Положення про Державну інспекцію з питань захисту прав споживачів України, яке затверджене Указом Президента України від 13.04.2011 року №465/2011, передбачено, що даний орган є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.22 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" від 02.12.2010 року №2735-VI, одним із заходів ринкового нагляду є перевірка характеристик продукції.
Згідно з ч.3 ст.23 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" від 02.12.2010 року №2735-VI, органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції. Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові - у розповсюджувачів та виробників такої продукції.
Частиною 5 статті 23 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" від 02.12.2010 року №2735-VI передбачено, що перевірки характеристик продукції проводяться на підставі наказів органів ринкового нагляду та посвідчень (направлень) на проведення перевірки, що видаються та оформляються відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". У разі одержання інформації про надання на ринку продукції, що становить серйозний ризик, відповідні накази та посвідчення (направлення) видаються і оформляються невідкладно.
Підпунктом "а" пунктом 2 частини 1 статті 24 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" від 02.12.2010 року №2735-VI встановлено, що органи ринкового нагляду проводять позапланові перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів за зверненнями споживачів (користувачів) відповідної продукції, а також органів виконавчої влади, виконавчих органів місцевих рад, правоохоронних органів, громадських організацій споживачів (об'єднань споживачів), у яких міститься інформація про розповсюдження продукції, що завдала шкоди суспільним інтересам чи має недоліки, що можуть завдати такої шкоди, і відсутня інформація, за якою виробника такої продукції може бути ідентифіковано, але міститься інформація, за якою може бути встановлено розповсюджувача, у якого було придбано (виявлено) таку продукцію.
Частиною 2 статті 24 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" від 02.12.2010 року №2735-VI визначено, що під час проведення перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів на підставах, визначених пунктом 1 і підпунктом "а" пункту 2 частини першої цієї статті:
1) на початковому етапі перевірки об'єктами перевірки є:
а) наявність на продукції Національного знака відповідності (у тому числі ідентифікаційного коду призначеного органу з оцінки відповідності), якщо його нанесення на продукцію передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, та додержання правил застосування і нанесення Національного знака відповідності;
б) наявність супровідної документації, яка має додаватися до відповідної продукції (зокрема інструкція з користування продукцією), етикетки, маркування, інших позначок, якщо це встановлено нормативно-правовими актами (у тому числі технічними регламентами), та їх відповідність встановленим вимогам;
в) наявність декларації про відповідність, якщо згідно з технічним регламентом на відповідний вид продукції продукція при її розповсюдженні має супроводжуватися такою декларацією;
2) на наступних етапах перевірки можуть бути проведені:
а) обстеження зразків відповідної продукції та ідентифікація виробника продукції;
б) відбір та експертиза (випробування) зразків продукції (у разі якщо є підстави вважати, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам).
Таким чином, Державна інспекція з питань захисту прав споживачів України виступає органом ринкового нагляду, на який відповідно до закону покладено повноваження щодо проведення перевірок характеристик певних видів нехарчової продукції.
З системного аналізу наведених норм слідує, що перевірка характеристик нехарчової продукції у її розповсюджувачів може проводитись Державною інспекцією з питань захисту прав споживачів України за зверненням споживачів та правоохоронних органів на підставі наказу органу ринкового нагляду, погодженого центральним органом виконавчої влади.
З матеріалів справи убачається, що 29.10.2013 року Державною інспекцією з питань захисту прав споживачів України отримано лист Генеральної прокуратури України від 21.10.2013 року №07/1/3-16314-13, в якому йдеться про необхідність перевірки у межах компетенції даного органу обставин, викладених у зверненні народного депутата України Бойка В.Б. від 11.10.2013 року №216-к щодо фактів продажу у торговій мережі магазинів побутової техніки "Фокстрот" несертифікованої продукції (а.с. 76, 75).
05.11.2013 року Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Рівненській області отримано лист Державної інспекції з питань захисту прав споживачів України "Щодо проведення позапланових заходів" від 05.11.2013 року №5090-2-7/6, в якому йдеться про необхідність проведення позапланових заходів з перевірки продукції, яка реалізується у торгівельній мережі магазинів побутової техніки "Фокстрот", на предмет дотримання вимог законодавства у сфері здійснення державного ринкового нагляду та захисту прав споживачів (а.с. 77).
На виконання даного листа Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Рівненській області винесено наказ від 07.11.2013 року №232/01-06 про проведення позапланових перевірок продукції з метою здійснення державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів при здійсненні господарської діяльності ТОВ "САВ-ДІСТРИБЬЮШН", магазин "Фокстрот", в тому числі, за адресою: м. Дубно, м-н. Незалежності, 3 та видано направлення від 07.11.2013 року №85/01-56 на проведення позапланової виїзної перевірки з питань характеристик продукції - комп'ютерної та побутової техніки, що розповсюджується даним суб'єктом господарювання (а.с. 78, 79).
З огляду на це, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що перевірка позивача проведена відповідачем на підставі та в межах повноважень, а також у спосіб, що передбачені законом.
Відповідно до абз.10 ч.1 ст.1 Закону України "Про підтвердження відповідності" від 17.05.2001 року №2406-III, сертифікацією - є процедура, за допомогою якої визнаний в установленому порядку орган документально засвідчує відповідність продукції, систем якості, систем управління якістю, систем екологічного управління, персоналу встановленим законодавством вимогам.
Згідно з п. 1 Правил застосування національного знака відповідності, які затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2001 року №1599, національний знак відповідності засвідчує відповідність позначеної ним продукції вимогам технічних регламентів, які поширюються на неї.
Отже, нанесення на продукцію національного знака відповідності є частиною здійснення процедури сертифікації, а перевірка наявності даного знака на продукції здійснюється органами ринкового нагляду в межах перевірки характеристик продукції, як це передбачено частиною 2 статті 24 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" від 02.12.2010 року №2735-VI.
Щодо позовних вимог про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафних санкцій від 02.12.2013 року №75 колегія суддів зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України "Про захист прав споживачів" від 12.05.1991 року №1023-XII, споживач має право на те, щоб продукція за звичайних умов її використання, зберігання і транспортування була безпечною для його життя, здоров'я, навколишнього природного середовища, а також не завдавала шкоди його майну.
Згідно з абз. 1-2 ч. 4 ст. 14 Закону України "Про захист прав споживачів" від 12.05.1991 року №1023-XII, продукція, на яку актами законодавства або іншими нормативними документами встановлено обов'язкові вимоги щодо забезпечення безпеки для життя, здоров'я споживачів, їх майна, навколишнього природного середовища і передбачено нанесення національного знака відповідності, повинна пройти встановлену процедуру оцінки відповідності. Виробник має право маркувати продукцію національним знаком відповідності за наявності декларації про відповідність та/або сертифіката відповідності, виданих згідно із законодавством. Реалізація продукції (у тому числі імпортних товарів) без маркування національним знаком відповідності та/або без сертифіката відповідності чи декларації про відповідність забороняється.
Пунктом 2 Правил застосування національного знака відповідності, які затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2001 року №1599, передбачено, що знак відповідності наноситься тільки на ті види продукції, опис яких міститься в технічних регламентах. При цьому нанесення знака відповідності є обов'язковим.
Пунктами 4-5 Правил застосування національного знака відповідності, які затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2001 року №1599 встановлено, що знак відповідності наноситься на продукцію безпосередньо її виробниками, якщо інше не передбачено відповідним технічним регламентом. Знак відповідності наноситься на виріб та/або на етикетку, тару, пакування, експлуатаційну та товаросупровідну документацію тощо, якщо інше не передбачено відповідним технічним регламентом. Місце та спосіб нанесення (друкування, наклеювання, гравірування, травлення, штампування, лиття тощо) знака відповідності визначається виробником продукції.
Пунктом 7 Правил застосування національного знака відповідності, які затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2001 року №1599 визначено, що технічними регламентами можуть встановлюватися особливості застосування знака відповідності.
Відповідно до п. 9 Технічного регламенту приладів, що працюють на газоподібному паливі, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року №856, національний знак відповідності та ідентифікаційний номер призначеного органу з оцінки відповідності повинен зазначатися на табличці з технічними даними.
Згідно з п. 24 Технічного регламенту приладів, що працюють на газоподібному паливі, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року №856, після виконання процедури оцінки відповідності виробник, або його уповноважений представник, або постачальник, що відповідає за введення приладу в обіг, складає декларацію про відповідність за формою згідно з додатком і наносить на прилади національний знак відповідності згідно з вимогами пункту 27 цього Технічного регламенту.
Пунктом 27 Технічного регламенту приладів, що працюють на газоподібному паливі, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року №856, передбачено, що на прилад, відповідність якого підтверджена в установленому порядку, виробником або його уповноваженим представником наноситься національний знак відповідності, який розміщується на табличці з технічними даними після ідентифікаційного номеру призначеного органу з оцінки відповідності із зазначенням двох останніх цифр року, в якому підтверджена його відповідність. Забороняється наносити на прилад позначення, які можуть бути помилково сприйняті як національний знак відповідності.
Як вбачається з матеріалів справи, під час перевірки характеристик продукції, відповідачем виявлено розповсюдження позивачем продукції без нанесення на табличку з технічними даними національного знаку відповідності, що підтверджується фотографіями даної продукції, знятими посадовими особами відповідача під час перевірки (а.с.93,97-98, 102,105,110,113,117-118).
Відповідно до п. 7 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 29.10.2009 року №1149, перед введенням в обіг на електрообладнання повинен бути нанесений національний знак відповідності, який підтверджує відповідність електрообладнання вимогам цього Технічного регламенту, включаючи виконання процедури оцінки відповідності (внутрішній контроль виробництва) згідно з додатком 3 до цього Технічного регламенту.
Згідно з пунктом 9 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 29.10.2009 року №1149, у разі коли на електрообладнання поширюється дія інших технічних регламентів, які передбачають нанесення національного знака відповідності, наявність на електрообладнанні національного знака відповідності означає, що воно вважається таким, що відповідає вимогам інших технічних регламентів. У разі коли протягом періоду впровадження інших технічних регламентів виробник може застосовувати той чи інший технічний регламент, національний знак відповідності свідчить про відповідність вимогам лише тих технічних регламентів, які були застосовані виробником. При цьому особливості застосування технічних регламентів наводяться в документації, повідомленнях або інструкціях, які згідно з цими технічними регламентами супроводжують електрообладнання.
Пунктом 10 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 29.10.2009 року №1149, передбачено, що Національний знак відповідності має відповідати вимогам, наведеним у додатку 4 до цього Технічного регламенту. Національний знак відповідності наноситься виробником чи уповноваженим представником виготовлювача продукції в Україні на кожний виріб електрообладнання або, якщо це неможливо, на пакування, інструкцію або документ, в якому визначені гарантійні зобов'язання, у спосіб, що забезпечує його видимість, розбірливість та незмивність.
Пунктом 17 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2009 року №785, встановлено, що на апаратуру, відповідність якої цьому Технічному регламенту було доведено із застосуванням процедури, установленої у пунктах 13 або 14 цього Технічного регламенту, наноситься національний знак відповідності. За нанесення національного знака відповідності відповідає виробник або уповноважений представник.
Пунктом 18 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2009 року №785, визначено, що зображення національного знака відповідності виконується відповідно до опису, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2001 р. № 1599. У разі зменшення або збільшення зображення національного знака відповідності необхідно дотримуватися вимог, установлених в описі національного знака відповідності.
В силу вимог пункту 19 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2009 року №785, Національний знак відповідності наносять на апаратуру або на табличку з її технічними даними згідно з правилами застосування національного знака відповідності затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2001 р. № 1599.
Як вбачається з матеріалів справи, під час перевірки характеристик продукції, відповідачем виявлено:
1) Розповсюдження продукції - газова плита TM "ВЕКО" модель CG41002. серійний №1310160104 вироблено в Туреччині; комбінована робоча поверхня TM "INDESIT" модель IP640S серійний №206115428-03574340401, д.в. 25 GIU 2012 p.. вироблено в Італії (п.1 p. 1 акту перевірки характеристик продукції №00102 від 15.11.2013), на якій не нанесений Національний знак відповідності на табличці з технічними даними, що не відповідає вимогам п.9, п.24, п.27 TP приладів, що працюють на газоподібному паливі, затверджено постановою КМУ від 24.09.2008 №856, ч.2 ст.24, п.1 ч.3 ст. 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції";
2) Розповсюдження продукції - електрична праска TM "Tefal" модель Prima 2350 д.в. 27-й тиждень 2013 p.. вироблено в Китаї; інфрачервоний обігрівач TM "DELFA" модель DHO 2300, д.в. 20.07.2013 p., вироблено в Китаї; електричний водонагрівач TM "gorenie" модель WS-U80V, тип TG80N, серійний №21530043, вироблено в Сербії (п.2 р.1 акту перевірки характеристик продукції №00102 від 15.11.2013р.) на якій не нанесений Національний знак відповідності на кожному виробі електрообладнання, що не відповідає вимогам п.7 п.10 TP низьковольтного електричного обладнання, затверджено постановою КМУ від 29.10.2009 p. №1149, п.17 п.19 TP з електромагнітної сумісності обладнання, затверджено постановою КМУ від 29.07.2009р. №785, ч.2 ст.24, п.1 ч.3 ст.44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції";
3) Введення в обіг продукції - холодильник TM "LIEBHERR" модель T1404, серійний №450940932, вироблено в Болгарії (п.3 р.1 акту перевірки характеристик продукції №00102 від 15.11.2013р.) на якій не нанесений Національний знак відповідності на маркуванні виробу (гарантійному талоні, експлуатаційному документі, пакуванні), що не відповідає вимогам п.7, п.10 ТР низьковольтного електричного обладнання, п.17, п.19 ТР з електромагнітної сумісності обладнання. ч.2 ст.25, п.2 ч.2 ст.44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції";
4) Розповсюдження продукції - міксер побутовий електричний TM "polaris" модель РНМ2010, дата випуску 11.2012, вироблено в Китаї - на якій неналежно застосований Національний знак відповідності, а саме у спосіб, що не забезпечує його незмивність, що не відповідає вимогам п.10 низьковольтного електричного обладнання, п. 18, п.19 ТР з електромагнітної сумісності обладнання, вимог "Опису Національного знаку відповідності", п.5. п.7 "Правил застосування Національного знаку відповідно затвердженого постановою КМУ від 29.11.2001р. №1599, ч.2 ст.24, п.2 ч.3 ст. 44 Закону України "Про держав ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції";
5) Розповсюдження продукції - холодильник ТМ "LIEBHERR" модель Т1404, серійний №450940932, електричний водонагрівач TM "gorenie" модель WS-U80V тип TG80N, серійний №21530043, електричний міксер TM "polaris" модель РНМ2010, дата випуску 11.2012, на маркуванні (етикетці, пакуванні, інструкції з експлуатації, гарантійному свідоцтві) яких не зазначено найменування та адреса уповноваженого представника (імпортера) - резидента України, що не відповідає вимогам п. 24 ТР з електромагнітної сумісності обладнання.
Дані обставини підтверджуються актом перевірки, під час якої посадовими особами відповідача здійснювалася фотофіксація вказаних порушень (а.с.81-84).
Досліджені судом докази є належними і допустимими та підтверджують фактичне вчинення позивачем порушень вимог законодавства, виявлених під час перевірки.
Відповідно до п.1 ч.3 ст.44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" від 02.12.2010 року №2735-VI, до розповсюджувача застосовуються штрафні санкції у разі розповсюдження продукції, на якій відсутній Національний знак відповідності, якщо його нанесення на продукцію передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, - у розмірі від ста п'ятдесяти до двохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі від двохсот до трьохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з п.2 ч.3 ст.44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" від 02.12.2010 року №2735-VI, до розповсюджувача застосовуються штрафні санкції у разі розповсюдження продукції, щодо якої неналежно застосовано Національний знак відповідності (крім нанесення Національного знака відповідності на продукцію, що не відповідає вимогам технічних регламентів), - у розмірі від сімдесяти п'яти до ста п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі від ста до двохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 2 частини 2 статті 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" від 02.12.2010 року №2735-VI передбачено, що до особи, яка ввела продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, застосовуються штрафні санкції у разі введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону), у тому числі нанесення Національного знака відповідності на продукцію, що не відповідає вимогам технічних регламентів, - у розмірі від п'ятисот до тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З огляду на це, колегія суддів приходить до висновку, що штрафні санкції за порушення вимог законодавства про ринковий нагляд застосовані до позивача за наявності для цього передбачених законом підстав.
Колегія суддів відхиляє доводи позивача щодо неможливості застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" санкцій, внаслідок того, що даний суб'єкт господарювання не вводив зазначену в акті продукцію в обіг.
Відповідно до абз.6 ч.1 ст.1 "Про загальну безпечність нехарчової продукції" від 02.12.2010 року №2736-VI, введення продукції в обіг - це перше надання продукції на ринку України.
Згідно з ч.7 ст.8 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" від 02.12.2010 року №2735-VI, у разі якщо виробник продукції не може бути ідентифікований органом ринкового нагляду, для цілей цього Закону особою, що ввела таку продукцію в обіг, вважається кожен суб'єкт господарювання в ланцюгу постачання відповідної продукції, який протягом узгодженого з органом ринкового нагляду строку (терміну) не надав документацію, що дає змогу встановити найменування та місцезнаходження виробника або особи, яка поставила суб'єкту господарювання цю продукцію.
Пунктом 1 частини 1 статті 45 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" від 02.12.2010 року №2735-VI передбачено, що виробник, уповноважений представник, імпортер або інша особа, яка відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, не несе відповідальності, встановленої статтею 44 цього Закону, якщо доведе, що вона не вводила відповідну продукцію в обіг.
Отже, в разі якщо під час проведення перевірки характеристик продукції орган ринкового нагляду не може ідентифікувати виробника продукції, щодо якої виявлено допущення порушення вимог закону, на суб'єкта господарювання покладається обов'язок доведення того, що він не є такою особою.
З акту перевірки характеристик продукції від 15.11.2013 року №00102 вбачається, що під час її проведення документи на підтвердження походження продукції (накладні, договори на придбання) позивачем не надавались (ст.7 акту, а.с.84).
15.11.2013 року директору Товариства з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" вручено лист Інспекції з питань захисту прав споживачів у Рівненській області від 15.11.2013 року №1834/01-25 із вимогою надати у строк до 22.11.2013 року завірені належним чином копії прибуткових документів, гарантійних талонів, експлуатаційних документів на продукцію, зазначену в акті перевірки (а.с. 85).
У строк, визначений органом ринкового нагляду, позивачем витребовувані документи не надавались.
Суд не бере до уваги надані позивачем суду докази походження продукції, а саме: накладні від 14.10.2013 року №168, від 28.08.2013 року №5303162524, від 07.08.2013 року №113002/113536/1; видаткові накладні від 28.08.2013 року №4344075883, від 30.09.2013 року №2509345272; товарно-транспортні накладні від 28.08.2013 року № б/н, від 04.10.2013 року №D-00004676, від б/д №200/3638; митну декларацію від 28.08.2013 року; інвойс від 01.11.2013 року (а.с. 51-66).
Оскільки вказані документи не були надані Товариством з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" на вимогу Інспекції з питань захисту прав споживачів у Рівненській області у строк до 22.11.2013 року, то згідно ч. 7 ст. 8, п. 1 ч. 1 ст.45 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" від 02.12.2010 року №2735-VI, позивач вважається особою, яка ввела дану продукцію в обіг.
З наданих доказів також вбачається, що продукція була імпортована позивачем на митну територію України, що, згідно абз.6 ч.1 ст.1 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", є введенням продукції в обіг. Крім того, з наданих документів не можливо ідентифікувати придбання позивачем саме тих одиниць продукції, які перевірялись відповідачем.
За наведених обставин, твердження позивача щодо протиправності постанови від 02.12.2013 року №75 про накладення штрафних санкцій є безпідставним.
Щодо тверджень позивача про відсутність порушень з боку Товариства з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" в зв'язку із скасуванням рішень відповідача про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 26.11.2013 року №131 та №132, суд зазначає таке.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.33 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" від 02.12.2010 року №2735-VI, рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів можуть бути прийняті за результатами проведених органами ринкового нагляду перевірок характеристик продукції.
Згідно з ч.3 ст.29 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" від 02.12.2010 року №2735-VI, у разі якщо органом ринкового нагляду встановлено, що неналежно застосовано Національний знак відповідності, не нанесено Національний знак відповідності, якщо його нанесення передбачено технічним регламентом на відповідну продукцію, не складено декларацію про відповідність, якщо її складання передбачено технічним регламентом на відповідну продукцію, декларацію про відповідність складено з порушенням встановлених вимог або органу ринкового нагляду не надано чи надано технічну документацію на відповідну продукцію не в обсязі, передбаченому технічним регламентом, орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб'єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами.
Частиною 1 статті 30 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" від 02.12.2010 року №2735-VI передбачено, що обмеження надання продукції на ринку здійснюються шляхом:
1) приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами (згідно з частинами першою і третьою статті 29 цього Закону);
2) тимчасової заборони надання продукції на ринку.
Частинами 2-3 статті 30 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" від 02.12.2010 року №2735-VI встановлено, що обмеження надання продукції на ринку, визначені у пункті 1 частини першої цієї статті, застосовуються органами ринкового нагляду у випадках, передбачених цим Законом, якщо існує можливість приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами. Зазначені обмеження можуть застосовуватися до продукції, що надається на ринку, у тому числі тієї, що зберігається на складах виробників (імпортерів), та/або продукції, що перебуває у споживачів (користувачів). Приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами здійснюється за місцем проживання (місцезнаходженням) споживачів (користувачів) або за місцезнаходженням розповсюджувачів, виробників (імпортерів) чи підприємств, що здійснюють технічне обслуговування та ремонт продукції, а також в інших місцях, у яких можливо здійснити таке приведення. Суб'єкти господарювання в ланцюгу постачання відповідної продукції зобов'язані співпрацювати між собою з метою приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами.
Оскільки дослідженими судом доказами підтверджується фактичне ненанесення та неналежне застосування позивачем національного знаку відповідності на продукцію, описану в акті перевірки та враховуючи можливість усунення ним таких порушень, у відповідача були наявні законні підстави для вжиття обмежувальних заходів.
Таким чином, рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 26.11.2013 року №№131, 132 є правомірними, прийняті відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений законом.
У частині 2 статті 34 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" від 02.12.2010 року №2735-VI закріплено, що суб'єкт господарювання, якого стосується рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, має у визначений у такому рішенні строк надати (надіслати) органу ринкового нагляду, що прийняв відповідне рішення, повідомлення про його виконання. До цього повідомлення суб'єкт господарювання може додавати документи або їх копії, що підтверджують виконання рішення.
В силу вимог частини 7 статті 34 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" від 02.12.2010 року №2735-VI, у разі якщо за результатами аналізу повідомлення суб'єкта господарювання про виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів та/або перевірки стану виконання цього рішення встановлено факт повного та результативного виконання суб'єктом господарювання відповідного рішення (крім рішення про заборону надання продукції на ринку), орган ринкового нагляду невідкладно приймає рішення про скасування такого рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, проведеним Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Рівненській області аналізом повідомлення Товариства з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" про виконання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 26.11.2013 року №№131, 132 встановлено повне виконання даних рішень, про що складено довідку від 20.01.2014 року №131/132.
20.01.2014 року Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Рівненській області прийнято рішення №16 про скасування рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 26.11.2013 року №131 та рішення №17 про скасування рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 26.11.2013 року №132 (а.с. 138-141).
Враховуючи наведене, колегія суддів не бере до уваги твердження позивача стосовного того, що скасування рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 26.11.2013 року №131 та №132 свідчить про відсутність порушень з боку Товариства з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН".
Відповідно до статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів уважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "10" лютого 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) Г.І. Майор
судді: (підпис) А.Ю.Бучик
(підпис) Є.В.Одемчук
З оригіналом згідно: суддя ________________________________ Г.І. Майор
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" вул.Дорогожицька,1, м.Київ, 04119
3- відповідачу/відповідачам: Інспекція з питань захисту прав споживачів у Рівненській області вул.С. Петлюри, 5, м.Рівне, 33028
4-третій особі: - ,