Ухвала від 15.04.2014 по справі 564/1700/13-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Олійник П.В.

Суддя-доповідач:Майор Г.І.

ПОСТАНОВА

іменем України

"15" квітня 2014 р. Справа № 564/1700/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Майора Г.І.

суддів: Бучик А.Ю.

Одемчука Є.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області на постанову Костопільського районного суду Рівненської області від "20" грудня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області про визнання дій та рішень протиправними, зобов'язати вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до Костопільського районного суду Рівненської області з позовом, в якому просив визнати протиправними дії та рішення управління Пенсійного фонду України в Костопільському район Рівненської області щодо відмови у призначені йому пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язати відповідача призначити пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із дня звернення.

В обгрунтування позовних вимог зазначив, що в період з 16.10.1986 р. по 16.12.1986 р. брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. З 2010 року звертався до відповідача за призначенням йому пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильній АЕС, із зменшенням пенсійного віку, відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", однак отримував відмову. 23 травня 2013 року повторно звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії із зменшенням пенсійного віку. 01.07.2013 року відповідачем надано відповідь, якою повідомлено про відмову у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку, так як із наданих ним документів неможливо визначити населений пункт та кількість днів роботи на забрудненій території. Крім того позивачем підтверджено лише 12 років 7 місяців і 15 днів страхового стажу. Вважає, що відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на призначенням йому пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильній АЕС, із зменшенням пенсійного віку.

Постановою Костопільського районного суду Рівненської області від 20 грудня 2013 року позов задоволено.

Визнано протиправними дії та рішення Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області щодо відмови ОСОБА_3 у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області призначити ОСОБА_3 пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 23 травня 2013 року.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову. В апеляційній скарзі відповідач посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.

04 квітня 2014 року від ОСОБА_3 надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, у зв'язку зі станом здоров'я.

Відповідач не скористався своїм правом на участь в судовому засіданні: повноважного представника в засідання суду не направив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

За таких підстав, з врахуванням приписів ч.4 ст.196 КАС України, п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд апеляційної скарги здійснюється судової колегією в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів уважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (2 категорії), про що свідчить посвідчення серії НОМЕР_1, яке видане Рівненською облдержадміністрацією.

23 травня 2013 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Листом відповідача від 01.07.2013 року позивачу відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у зв'язку з тим, що із наданих ним документів неможливо визначити населений пункт та кількість днів роботи на забрудненій території. Крім того, позивачем підтверджено лише 12 років 7 місяців і 15 днів страхового стажу.

Відповідно до ст.15 Закону України "Про пенсійне забезпечення", умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХП від 28.02.1991 року особам, які працювали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, зокрема, учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів пенсійний вік зменшується на 10 років.

Згідно статті 56 Закону України №796-ХП, згідно з якими право на пенсію в повному розмірі мають чоловіки, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за наявності стажу роботи не менше 20 років.

Частиною 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Згідно ч.1 ст.28 вищевказаного Закону мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Частиною 2 ст.28 цього ж Закону визначено, що за наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.

Крім того, ч.3 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

Позивач же звертається з позовом про призначення йому пенсії відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". У Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відсутні положення щодо можливості призначення пенсії при наявності страхового стажу меншої тривалості ніж передбачено даним Законом.

Згідно трудової книжки, стаж роботи ОСОБА_3 становить 10 років 6 місяців 9 днів:

- з 03.09.1976р. до 20.12.1977р. працював на Костопільському ордена Леніна будинкобудівному комбінаті;

- з 07.12.1977 р. по 16.11.1978 р. працював на Костопільському склозаводі;

- з 21.11.1978 р. по 22.12.1980 р. служив в Радянській Армії;

- з 11.02.1981 р. по 29.09.1981 р. працював на Костопільському склозаводі;

- з 03.11.1981 р. по 12.03.1982 р. працював в СП Костопільський міськкооппродторзі;

- з 22.05.1982 р. по 20.08.1985 р. працював на Костопільському склозаводі;

- з 24.07.1986 р. по 25.03.1988 р. у ТОВ БМУ "ПРОМБУД-3";

- з 18.06.2010 р. по 20.07.2010 р. працював у Приватного підприємця;

- з 16.08.2011 р. по 10.11.2011 р. працював на ДП "Код-захист 2";

Отже ОСОБА_3 не має достатньо страхового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів уважає, що суд першої інстанції дійшов до помилкового висновку, що ОСОБА_3 має право на отримання пенсії в розмірі, пропорційному його страховому стажу.

Відповідно до ст.198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати їх та прийняти нову постанову суду.

Відповідно до ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню з прийняттям нової про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області задовольнити.

Постанову Костопільського районного суду Рівненської області від "20" грудня 2013 р. скасувати та прийняти нову.

Відмовити повністю ОСОБА_3 у задоволенні позову.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) Г.І. Майор

судді: (підпис) А.Ю.Бучик

(підпис) Є.В.Одемчук

З оригіналом згідно: суддя ________________________________ Г.І. Майор

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу: Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області вул.Грушевського,34а, м.Костопіль, Рівненська область, 35000

- ,