15 квітня 2014 р.Справа № 820/6277/13-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бондара В.О.
Суддів: Кононенко З.О. , Калитки О. М.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Лозівськаої об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 20.02.2014р. за заявою про зміну сторони виконавчого провадження по справі № 820/6277/13-а
за позовом Управління Пенсійоного фонду України у Первомайському районі Харківської області
до Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1
про стягнення заборгованості,
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 02.09.2013 року позовні вимоги по справі № 820/6277/13-а за адміністративним позовом Управління Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості 1194,03 грн. задоволено у повному обсязі.
10.02.2014 року до суду надійшла заява Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області про заміну сторони виконавчого провадження на Лозівську об'єднану державну податкову інспекцію ГУ Міндоходів у Харківській області.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 20.02.2014 року заяву Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області про заміну сторони виконавчого провадження - задоволено.
Замінено сторону виконавчого провадження - стягувача Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області у виконавчому провадженні, відкритому на підставі виконавчого листа № 820/6277/13-а, виданого 26.11.2013 року на Лозівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Харківській області.
Не погодившись із судовим рішенням, Лозівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Харківській області подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану ухвалу та постановити нову, якою відмовити в задоволенні заяви про заміну сторони виконавчого провадження.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Вказує, що задовольняючи заяву, суд першої інстанції дійшов до помилкового висновку про наявність встановлених законом підстав для заміни сторони виконавчого провадження Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області на Лозівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Харківській області.
У судове засідання представники сторін не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись.
Виходячи з приписів п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується наявними в ній доказами, постанова суду по справі № 820/8690/13-а за адміністративним позовом Управління Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 набрала законної сили і 26.11.2013 року за даною справою було видано виконавчий лист про стягнення з відповідача на користь Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області заборгованість у розмірі 1194,03 грн.
10.02.2014 року до суду надійшла заява Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області про заміну сторони виконавчого провадження на Лозівську об'єднану державну податкову інспекцію ГУ Міндоходів у Харківській області.
Задовольняючи заяву про заміну сторони виконавчого провадження, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки на підставі положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку із проведенням адміністративної реформи" Міністерству доходів і зборів України були передані права та обов'язки в частині адміністрування єдиного внеску, то Лозівська об'єднана державна податкова інспекція ГУ Міндоходів у Харківській області є правонаступником Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області з приводу адміністрування єдиного внеску.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 264 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Аналогічні приписи закріплені також ч. 4 ст. 8 Закону України "Про виконавче провадження", відповідно до якої, у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Тобто, під час виконавчого провадження заміна сторони виконавчого провадження є аналогом інституту процесуального правонаступництва, встановленого статтею 55 КАС України, яка визначає процесуальні наслідки переходу прав і обов'язків від однієї особи до іншої у відносинах, щодо яких виник спір.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується заявником, Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області не виключено з Єдиного Державного юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, відомостей щодо знаходження управління в стані припинення також не міститься.
Таким чином, відсутні підстави вважати Лозівську об'єднану державну податкову інспекцію ГУ Міндоходів у Харківській області правонаступником Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області.
Колегія суддів вважає необґрунтованими висновки суду першої інстанції про те, що адміністрування у сфері єдиного внеску станом на час розгляду заяви має здійснюватись податковими органами, відповідно, виконавцем (стягувачем у даному виконавчому провадженні) має бути саме Державна податкова інспекція у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, враховуючи наступне.
Відповідно до абз. 1 п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін в деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративних реформ", процедури адміністрування, які здійснюють органи доходів і зборів, встановлені цим Законом, поширюються на періоди до набрання чинності цим Законом.
Згідно із підпунктом 14.1.1-1 пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об'єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом.
Отже, Законом України "Про внесення змін в деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративних реформ" не передбачено правонаступництва державними податковими інспекціями Міндоходів України в частині обов'язків управлінь Пенсійного фонду України щодо виконання рішень судів.
При цьому, відповідно до приписів абзацу 3 п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін в деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративних реформ" органи Пенсійного фонду України продовжують адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування.
Враховуючи наведене, зважаючи на фактичні обставини справи, колегія суддів дійшла висновку про відсутність встановлених законом підстав для заміни сторони виконавчого провадження, а тому надана Управлінням Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області заява є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.
У відповідності до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотримання норм процесуального права.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 199 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати ухвалу суду і постановити нову ухвалу.
З урахуванням встановлених обставин у справі та допущених судом першої інстанції порушень норм процесуального права, колегія суддів вважає, що ухвала Харківського окружного адміністративного суду від 20.02.2014 року не відповідає вимогам ст.159 КАС України, а тому відповідно до вимог п. 6 ч. 1 ст. 199 КАС України підлягає скасуванню з прийняттям нової, про відмову в задоволенні заяви про заміну сторони виконавчого провадження.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області - задовольнити.
Ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 20.02.2014р. по справі №820/6277/13-а - скасувати.
Прийняти нову ухвалу, якою відмовити в задоволенні заяви Управлінням Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області про заміну сторони виконавчого провадження по справі №820/6277/13-а за позовом Управлінням Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Бондар В.О.
Судді(підпис) (підпис) Кононенко З.О. Калитка О.М.