Справа № 463/4-с-5/13 Головуючий у 1 інстанції: Шеремета Г.І.
Провадження № 22-ц/783/2310/14 Доповідач в 2-й інстанції: Зверхановська Л. Д.
Категорія: 79
14 квітня 2014 року Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Львівської області в складі:
головуючого: Зверхановської Л.Д.
суддів: Цяцяка Р.П., Шеремети Н.О.
секретаря: Ясиновської Я.М.
з участю: ОСОБА_2, його представника - ОСОБА_3, представника Залізничного ВДВС Львівського міського управління юстиції - Гудковської Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові цивільну справу за апеляційною скаргою Залізничного відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції на ухвалу Личаківського районного суду м. Львова від 23 січня 2014 року,
Ухвалою Личаківського районного суду м. Львова від 23 січня 2014 року задоволено частково скаргу ОСОБА_2 на дії державного виконавця Залізничного відділу ДВС ЛМУЮ, боржника ДП "Львівські авіалінії", про визнання дій неправомірними, скасування постанов про закінчення виконавчого провадження та зобов'язання до виконання рішень судів.
Визнано неправомірними дії державного виконавця Залізничного відділу Державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції щодо закінчення виконавчих проваджень по виконанню рішень Личаківського районного суду м. Львова від 01.12.2011 року, від 11.06.2012 року та від 09.10.2012 року.
Скасовано постанови Залізничного відділу Державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції від 27.01.2012 року, від 30.11.2012 року та від 30.11.2012 року про закінчення виконавчих проваджень ВП № 30788895, ВП № 35234310 та ВП № 35233531.
Зобов'язано державного виконавця усунути порушення і здійснити виконання зазначених рішень відповідно до вимог чинного законодавства
Ухвалу суду оскаржив Залізничний відділ державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції.
В апеляційній скарзі зазначає, що оскаржувана ухвала є незаконною, немотивованою та необґрунтованою. Вважає, що районним судом неповно з'ясовані та неправильно встановлені обставини, що мають істотне значення для справи, не досліджені подані сторонами виконавчого провадження та органом ДВС письмові докази. Вказує, що з 14.11.2011 року ДАП «Львівські авіалінії» перебувають в стані припинення юридичної особи шляхом ліквідації відповідно до рішення державного органу - Міністерства інфраструктури України, яке створило це підприємство, а не за рішенням суду, як це заявляє скаржник. Дії ліквідаційної комісії по ліквідації ДАП «Львівські авіалінії», визначені ЦК України та наказом, тривають та ще не закінчені і цей процес правильно відображений у витязі з ЄДРПОУ.
Вважає, що державний виконавець діяла відповідно до положень п.7 ч.1 ст.49, ч.2 ст.67 Закону України «Про виконавче провадження».
Просить ухвалу суду першої інстанції скасувати.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
Відповідно до ст.124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Частинами 1, 2 ст.14 ЦПК України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів(посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів(посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно - правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Статтею 383 ЦПК України встановлено, що сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.
Згідно ч.1 ст.82 Закону України "Про виконавче провадження" рішення, дії або бездіяльність державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби можуть бути оскаржені стягувачем та іншими учасниками виконавчого провадження (крім боржника) до начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, або до керівника відповідного органу державної виконавчої служби вищого рівня чи до суду.
Частиною 1 ст. 384 ЦПК України передбачено, що скаргу може бути подано до суду безпосередньо або після оскарження рішення, дії або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби до начальника відповідного відділу державної виконавчої служби.
Згідно ч.2 ст. 387 ЦПК України у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу державної виконавчої служби задовольнити вимогу заявника та усунути порушення або іншим шляхом поновлює його порушені права чи свободи.
02.10.2013 року ОСОБА_2 звернувся до суду зі скаргою на дії державного виконавця Залізничного відділу ДВС ЛМУЮ та боржника Державного підприємства «Львівські авіалінії».
Задовольняючи частково скаргу ОСОБА_2, районний суд виходив з того, що державним виконавцем неправомірно винесено постанови про закінчення виконавчих проваджень, оскільки згідно із повідомлення ДПІ у Залізничному районі м. Львова державне підприємств «Львівські авіалінії» перебуває на обліку в ДПІ в стадії припинення - триває процедура припинення. Дане підприємство за період з 01.01.2011 року по даний час подавало податкову звітність з податку на прибуток та податку на додану вартість.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи із наступного.
Наказом Міністерства інфраструктури України №496 від 03.11.2011 року вирішено припинити ДП «Львівські авіалінії» шляхом ліквідації, створити комісію з ліквідації, головою якої призначити Кальмука Н.Б.
Державним виконавцем Залізничного відділу Державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції Гудковською Н.С. 27.01.2012 року, 30.11.2012 року винесено постанови про закінчення виконавчих проваджень ВП №30788895, ВП № 35234310 та ВП №35233531 по виконанню рішень Личаківського районного суду м. Львова від 01.12.2011 року, від 11.06.2012 року та від 09.10.2012 року у зв'язку з ліквідацією боржника - ДАП «Львівські авіалінії», а виконавчі листи передано голові ліквідаційної комісії ДАП «Львівські авіалінії».
Порядок ліквідації юридичної особи передбачений ст.111 ЦК України, а порядок задоволення вимог кредиторів визначений ст.112 цього ж Кодексу.
Частиною 11 ст.111 ЦК України визначено, що тільки після завершення розрахунків з кредиторами ліквідаційна комісія(ліквідатор) складає ліквідаційний баланс, забезпечує його затвердження учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, та забезпечує подання органам доходів та зборів.
Згідно з п.7 ч.1 ст.49 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню у разі передачі виконавчого документа ліквідаційній комісії (або ліквідатору) у разі ліквідації боржника - юридичної особи.
Згідно з вимогами ст.67 ч.2 Закону України «Про виконавче провадження», у разі ліквідації боржника - юридичної особи виконавчий документ надсилається ліквідаційній комісії (ліквідатору) для вирішення питання про подальший порядок виконання рішення у встановленому законом порядку.
Відтак, колегія суддів вважає, що районний суд не врахував, що п.7 ч.1 ст.49 Закону України «Про виконавче провадження» у якості підстави для закінчення виконавчого провадження передбачено випадок передачі виконавчого документа ліквідаційній комісії(або ліквідатору) у разі ліквідації юридичної особи. Самостійної підстави для закінчення виконавчого провадження такої як ліквідація боржника - юридичної особи, вказаною нормою не передбачено.
Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає, що дії державного виконавця були законними, а відтак відсутні підстави для задоволення вимог ОСОБА_2, а тому оскаржувана ухвала підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні скарги.
Керуючись ст.ст. 303, 304, 307 ч.1 п.2, 313, 314 ч.2, 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів
Апеляційну скаргу Залізничного відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції задовольнити.
Ухвалу Личаківського районного суду м. Львова від 23 січня 2014 року скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні скарги ОСОБА_2 на дії державного виконавця Залізничного відділу ДВС ЛМУЮ, боржника ДП "Львівські авіалінії", про визнання дій неправомірними, скасування постанов про закінчення виконавчого провадження та зобов'язання до виконання рішень судів.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржене шляхом подачі касаційної скарги протягом двадцяти днів до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Головуючий:
Судді :