09.01.07р.
Справа № А3/447-06
За позовом Науково-виробничої дослідної агрофірми "Наукова", с. Таромське, Дніпропетровський район, Дніпропетровська область
до Фонду державного майна України, м. Київ
3-я особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні Позивача: Відділення Державного казначейства у Дніпропетровському районі, смт Ювілейне, Дніпропетровська область
про зобов'язання вчинити дії
Суддя Юзіков С.Г.
Представники сторін:
позивача - Чернишов О.В., дов. №351 від 27.06.2006р.
відповідача - не з'явився (про час і місце засідання суду сповіщений належно)
3-ї особи - не з'явився (про час і місце засідання суду сповіщений належно)
Справа розглядається на підставі ч.6 Розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач просить зобов'язати Відповідача видати довідку про повернення перерахованих до державного бюджету 30% від орендних платежів за оренду державного майна, яке передавалось в оренду Позивачем в сумі 45 521,75 грн. за липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2004р. січень 2005р. (код платежу 22080300), з обов'язковим зазначенням необхідності такого повернення, зазначенням реквізитів платіжних доручень, що підтверджують перерахування зазначеної суми, з метою пред'явлення її до органу Державного казначейства України.
Відповідач позов заперечує, мотивуючи тим, що Законом України "Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу" врегульовані відносини щодо нерухомого державного майна та об'єктів майнового комплексу Науково-виробничої дослідної агрофірми "Наукова", в тому числі орендні відносини. Крім цього, Відповідач здійснює контроль за надходженням платежів до державного бюджету України лише за договорами оренди державного майна, які укладені або погоджені органами приватизації. В листі №10-16-10684 від 26.07.2006р., адресованому Позивачеві, Відповідач зазначив, що перерахування Позивачем коштів здійснювалося відповідно до договору, стороною якого не виступав орган приватизації. Крім того, умови такого договору органи приватизації не погоджували.
04.12.2006р. та 09.01.2007р. від 3-ї особи надійшли пояснення, в яких повідомлено, що її ліквідовано, Управління Державного казначейства у Дніпропетровському районі Головного управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області не є юридичною особою і правонаступником ліквідованого Відділення Державного казначейства у Дніпропетровському районі та надано довідку №3699 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій (ЄДРПОУ) Головного управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області.
Справа розглядається за наявними у ній матеріалами.
Згідно ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника Позивача, суд
Позивачем платіжними дорученнями №1118 від 01.11.2004р., № 1385 від 03.12.2004р., № 189 від 03.02.2005р., № 193 від 03.02.2005 р., № 401 від 03.03.2005р. за липень - грудень 2004 року, січень 2005 року, код платежу 22080300 перераховано 45 421,75 грн. до державного бюджету на розрахунковий рахунок № 31112091800079 (одержувач Державне казначейство Дніпропетровського району, Банк одержувача Управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області), що являє 30 % орендних платежів за оренду нерухомого майна (держмайна), яке передавалось в оренду Позивачем.
Додатком № 8 до Закону України "Про державний бюджет України на 2006 рік" встановлено Перелік органів, за якими закріплено контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджету (далі -Перелік). Відповідно до цього Переліку, контроль за кодом бюджетної класифікації 22080300 закріплено за Фондом державного майна України. Контроль за вищезазначеним кодом бюджетної класифікації закріплено за Фондом державного майна України з 17.06.2004р. (Закон України "Про державний бюджет України на 2004 рік").
Тобто, контроль за справлянням (стягненням) вищезазначеного платежу до державного бюджету, здійсненого Позивачем, закріплено за Відповідачем.
Частиною 4 п. 4 Тимчасового положення про Фонд державного майна України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 07 липня 1992 року № 2558-ХІІ (далі -Положення) передбачено, що основними завданнями Фонду є здійснення повноважень орендодавця майна державних підприємств і організацій, їх структурних підрозділів.
В зазначених платіжних дорученнях вказано призначення та код платежу: оплата 30 % орендної плати за оренду державного майна, код платежу 22080300.
Відповідно до п. 17 "Методики розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна", затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. № 786 (далі -Методика), у разі коли орендодавцем майна є державне підприємство, організація, крім підприємств, установ та організацій, які перебувають у віданні Національної академії наук орендна плата спрямовується: за окреме індивідуально визначене майно підприємства, організації (крім нерухомого) - підприємству, організації; за цілісний майновий комплекс структурного підрозділу підприємства, організації, нерухоме майно - 70 відсотків орендної плати підприємству, організації, 30 відсотків - до державного бюджету. Кошти, отримані від оренди об'єктів майнового комплексу Національної академії наук, в повному обсязі спрямовуються на виконання статутних завдань Національної академії наук і підприємств, установ та організацій, які перебувають у віданні Національної академії наук.
Дія вищезазначеної норми Методики розповсюджувалась на орендні відносини щодо нерухомого майна Науково-виробничої дослідної агрофірми "Наукова" до 29.06.2004р.
29.06.2004р. набрав чинності Закон України "Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу" № 1911-IV. Цей Закон визначає особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, галузевих академій наук - Української академії аграрних наук, Академії медичних наук України, Академії педагогічних наук України, Академії правових наук України, Академії мистецтв України - та особливості управління державним майном, яке закріплено за установами, організаціями та підприємствами, які перебувають у віданні Національної академії наук України та галузевих академій наук.
Частиною 7 ст. 1 Закону України "Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу" передбачено, що у віданні Національної академії наук України та галузевих академій наук перебувають установи, організації, підприємства (далі - організації, що віднесені до відання Національної академії наук України та галузевих академій наук) згідно з переліком, що затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням Національної академії наук України та галузевих академій наук.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 1999р. № 1089 затверджено Перелік установ, організацій та підприємств, які входять до складу Української академії аграрних наук. Двадцять восьмою за списком цього Переліку зазначена Науково-виробнича дослідна агрофірма "Наукова" Української академії аграрних наук, код ЄДРПОУ 03374617.
Тобто, з 29.06.2004р. орендні відносини щодо рухомого та нерухомого майна (держмайна), об'єктів майнового комплексу Науково-виробничої дослідної агрофірми "Наукова" регулюються Законом України "Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу".
Частиною 2 ст. 1 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачається, що відносини оренди рухомого та нерухомого майна, об'єктів майнового комплексу Національної академії наук України та галузевих академій наук регулюються цим Законом з урахуванням особливостей, передбачених Законом України "Про особливості правового режиму майнового комплексу Національної академії наук України" (частина друга статті 1 із змінами, внесеними згідно із Законом України від 29.06.04р. № 1911-IV).
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендодавцями є: Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є державною власністю, крім майна, що належить до майнового комплексу Національної академії наук України та галузевих академій наук.
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу" майновий комплекс Національної академії наук України та майновий комплекс галузевих академій наук складають усі матеріальні та нематеріальні активи (далі - об'єкти майнового комплексу), що обліковуються на балансах Національної академії наук України та на балансах відповідних галузевих академій наук і організацій, віднесених до відання Національної академії наук України та галузевих академій наук, і які закріплені державою за Національною академією наук України та за галузевими академіями наук в безстрокове користування, або придбані за рахунок бюджетних коштів, а також коштів від фінансово-господарської діяльності та/або набуті іншим шляхом, не забороненим законом. Об'єкти майнового комплексу Національної академії наук України та об'єкти майнового комплексу галузевих академій наук належать відповідно Національній академії наук України та галузевим академіям наук на праві господарського відання і передаються ними організаціям, що віднесені до відання Національної академії наук України та до відання галузевих академій наук, на праві оперативного управління з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Згідно з ч. 1, абз. 8 ч.2 ст. 4 Закону України "Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу" галузеві академії наук, здійснюючи повноваження з управління об'єктами майнового комплексу галузевих академій наук, забезпечують реалізацію прав держави як власника цих об'єктів, ефективно їх використовують та розпоряджаються цими об'єктами майнового комплексу у межах, визначених законодавством. Галузеві академії наук виступають орендодавцями цілісних майнових комплексів та нерухомого майна, що передано державою у безстрокове користування галузевим академіям наук.
Абзацом 12 ч.2 ст. 4 Закону України "Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу" передбачається, що кошти, що отримані від оренди об'єктів майнового комплексу галузевих академій наук, у повному обсязі спрямовуються на виконання статутних завдань галузевих академій наук та організацій, що віднесені до відання галузевих академій наук.
Таким чином, помилково перераховані Позивачем 45 421,75 грн. до державного бюджету на розрахунковий рахунок №31112091800079, що являє 30 % орендних платежів, отриманих за оренду нерухомого майна (держмайна), яке передавалось в оренду Позивачем за липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2004 року, січень 2005 року (після набрання чинності Закону України від 29.06.2004р. № 1911-IV), код платежу 22080300, сплачені у супереч вимог ст. 4 Закону України "Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу", підлягають поверненню.
Згідно з п. 1.3. Порядку повернення платникам помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого Наказом Державного казначейства України від 10 грудня 2002 року № 226, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2002 р. за № 1000/7288 (далі -Порядок) повернення платникам помилково та/або надміру сплачених платежів, надходження яких забезпечується іншими державними органами, здійснюється органами Державного казначейства на підставі заяви платника про повернення, оригіналу довідки відповідного державного органу, на який покладено справляння платежу, що повертається, з обов'язковим зазначенням необхідності повернення та оригіналу документа (квитанції, платіжного доручення та ін.), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Листом від 05.07.2006р. № 544 Позивачем направлена Відповідачеві вимога про видачу відповідної довідки, з метою пред'явлення її до органу Державного казначейства України.
Листом Фонду державного майна України від 26.07.2006 року № 10-16-10684, Позивачеві відмовлено у видачі довідки, посилаючись на те, що перерахування коштів здійснювалось за договором, який не укладався і не погоджувався Фондом або його РВ ФДМУ по Дніпропетровській області, тому надати довідку на повернення коштів, зазначених у листі, Фонд не має можливості. З наведеної довідки вбачається, що Відповідач не заперечує факт перерахування Позивачем вказаних платежів до держбюджету.
Відповідно до п. 1, 4 Положення про Державне казначейство, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31 липня 1995р. № 590, чинного на момент проведення спірних платежів, Державне казначейство є системою органів державної виконавчої влади і діє при Мінфіні, Державне казначейство організовує виконання Державного бюджету України і здійснює контроль за цим.
Аналогічні повноваження й обов'язки Державне казначейство має відповідно до Положення про Державне казначейство України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2005р. N 1232, згідно з п. 1 якого Державне казначейство України (далі - Казначейство) є урядовим органом державного управління, що діє у складі Мінфіну і йому підпорядковується. Казначейство є учасником системи електронних платежів Національного банку.
Пунктами 10, 17 вказаного Положення визначено, що Казначейство для виконання покладених на нього завдань може за погодженням з Міністром фінансів утворювати територіальні органи у межах граничної чисельності працівників Казначейства. Казначейство є юридичною особою, має самостійний баланс, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
Згідно з п. 1 Тимчасового положення про Фонд державного майна України, Фонд державного майна України є державним органом, який здійснює державну політику в сфері приватизації державного майна, виступає орендодавцем майнових комплексів, що є загальнодержавною власністю.
І той факт, що перерахування коштів здійснювалось за договорами, які не укладались і не погоджувались Фондом або його регіональним відділенням, як вказано у відповіді Фонду Позивачеві та у відзиві на позовну заяву, не може впливати на надання необхідної довідки Позивачеві, так як кошти Позивачем фактично перераховані із зазначенням у платіжних документах коду платежу 22080300, контроль за яким закріплено за Фонд державного майна України, згідно з Додатками до Законів України "Про державний бюджет України на 2004 рік", "Про державний бюджет України на 2006 рік".
Відповідно до ч. 2 ст. 19 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які стосуються інтересів конкретної особи, вирішується адміністративним судом за місцем проживання, перебування, знаходження Позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
На підставі викладеного суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно зі ст. 94 КАС України судові витрати покласти на Відповідача.
Керуючись ст. 17, 19, 71, 94, 158-163, п.6 Розділу УІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати Фонд державного майна України, 01133, м. Київ, вул. Кутузова,18/9 видати для Науково-виробничої дослідної агрофірми "Наукова", 49131, Дніпропетровська область, Дніпропетровський р-н, с. Таромське, вул. Наукова, 8 (код ЄДРПОУ 03374617) довідку про повернення перерахованих до державного бюджету 30 % орендних платежів за оренду державного майна, яке передавалось в оренду Позивачем, у сумі 45421,75 грн. за липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2004 року, січень 2005 року (код платежу 22080300), з обов'язковим зазначенням необхідності такого повернення, зазначенням реквізитів платіжних доручень, що підтверджують перерахування зазначеної суми, з метою пред'явлення її до органу Державного казначейства України.
Стягнути з Фонду державного майна України, 01133, м. Київ, вул. Кутузова,18/9 на користь Науково-виробничої дослідної агрофірми "Наукова", 49131, Дніпропетровська область, Дніпропетровський р-н, с. Таромське, вул. Наукова, 8 (код ЄДРПОУ 03374617) судові витрати -3,40 грн.
Постанова набирає чинності відповідно до ст. 254 Кодексу Адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.Г. Юзіков
Постанова оформлена в повному обсязі 27.01.2007р.