Ухвала від 10.04.2014 по справі 520/17077/13-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

10 квітня 2014 р.м.ОдесаСправа № 520/17077/13-а

Категорія: 3.1.2 Головуючий в 1 інстанції: Огренич І.В.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Алєксєєва В.О.

суддів - Милосердного М.М.,

- Ступакової І.Г.

в зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, справу розглянуто згідно з п.2 ч.1 ст. 197 КАС України,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Київського районного суду м. Одеси від 06 лютого 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Київському районі Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Київському районі Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції про:

- зобов'язання відповідача внести зміни в актовий запис про її народження №1846 від 26 грудня 1929 року, складений міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану ГУЮ Херсонській області, а саме: в графі "дитина" змінити прізвище дитини з "ОСОБА_2" на "ОСОБА_2", ім'я з "ОСОБА_2" на "ОСОБА_2", в графі "батько" змінити прізвище батька з "ОСОБА_4" на "ОСОБА_4", по-батькові з "ОСОБА_4" на "ОСОБА_4", в графі "мати" прізвище матері з "ОСОБА_5" на "ОСОБА_5";

- зобов'язання відповідача видати їй копію свідоцтва про народження з виправленими даними.

Постановою Київського районного суду м. Одеси від 06 лютого 2014 року у задоволенні позовних вимоги відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_2 ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки судом першої інстанції не було досліджено обставини справи, що мають значення для справи, наслідком чого стало постановлення необґрунтованого та неправомірного рішення суду.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції встановив, що за результатами розгляду заяви ОСОБА_3, яка є представником позивачки ОСОБА_2 за довіреністю, та на підставі наданих документів, відповідачем було складено висновок від 25 липня 2013 року про відмову у внесенні змін до актового запису про народження ОСОБА_2 за №1846 від 26 грудня 1929 року, складену міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану ГУЮ Херсонській області, у зв'язку з неможливістю встановлення правильності написання родового прізвища та правильності написання по-батькові батька довірителя.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач відмовляючи у внесенні змін до актового запису про народження ОСОБА_2 діяв у межах та у спосіб повноважень визначених законом, а відтак відсутні правові підстави для задоволення адміністративного позову.

Судова колегія погоджується з цими висновками суду першої інстанції та вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 2 КАС України - завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно із п.1 ч.1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 2 ст. 17 КАС України встановлено, що компетенція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Державна реєстрація подій та дій, пов'язаних із народженням фізичної особи, її походженням, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть регулюється Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану".

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" - для реалізації державної політики у сфері державної реєстрації актів цивільного стану діє система органів державної реєстрації актів цивільного стану, до якої віднесено і відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції.

Відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх (ч.1 ст. 6 вказаного Закону).

Така реєстрація проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті і проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану (ст. 9 Закону).

Згідно із п.1.15 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року №96/5 - відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.

Таким чином, відділ реєстрації актів цивільного стану є суб'єктом владних повноважень, а спір з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів реєстрації актів цивільного стану, є публічно-правовим, а тому підлягає розгляду в порядку, передбаченому КАС України, так як в даному випадку має місце спір між фізичною особою та суб'єктом владних повноважень.

Отже, позивачка (чи її представник) може звернутися з даним позовом до Одеського окружного адміністративного суду, що помилково не було встановлено судом першої інстанції.

Згідно ч.1 ст. 203 КАС України - постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155 і 157 цього Кодексу.

Враховуючи, що суд першої інстанції при вирішенні спірного питання порушив норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання, судова колегія, відповідно до п.4 ч.1 ст. 202 КАС України, вважає необхідним скасувати постанову суду першої інстанції з постановленням ухвали про закриття провадження у справі.

Керуючись ст.ст. 195, 197, п.4 ч.1 ст. 198, п.3, п.4 ч.1 ст. 202, ч.1 ст. 203, п.4 ч.1 ст. 205; ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.

Постанову Київського районного суду м. Одеси від 06 лютого 2014 року скасувати.

Провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Київському районі Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити дії - закрити.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий:

Суддя:

Суддя: