Постанова від 10.04.2014 по справі 805/4350/14

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2014 р. Справа №805/4350/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10:45

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

судді Загацької Т.В.,

при секретарі Аржанові К.С.

за участю:

представника позивача Бінецького С.С.,

розглянувши адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державна інспекція нагляду у машинобудуванні до товариства з обмеженою відповідальністю «Гірничі машини - Донецькгірмаш» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення виконання робіт та подальшої експлуатації естакад у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державна інспекція нагляду у машинобудуванні, звернувся до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Гірничі машини - Донецькгірмаш» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення виконання робіт та подальшої експлуатації естакад підприємства у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідно до направлення на перевірку № 014-65 від 20.02.2014 року у період з 11.03.2014 року по 21.03.2014 року посадовими особами теруправління проведено планову перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Гірничі машини - Донецькгірмаш», розташованого за адресою: Донецька область, м. Донецьк, вул. Івана Ткаченко, 189 на предмет дотримання вимог нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки. Під час проведення перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Гірничі машини - Донецькгірмаш» виявлено двадцять чотири порушення нормативно - правових актів з охорони праці, з яких два створює загрозу життю та здоров'ю людей.

Також позивач вказує на те, що у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, є підстави для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення виконання робіт та подальшої експлуатації естакад підприємства.

На підставі вищезазначеного позивач просив суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до товариства з обмеженою відповідальністю «Гірничі машини - Донецькгірмаш» шляхом повного зупинення виконання робіт та подальшої експлуатації естакад підприємства у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.

В судовому засіданні представник позивача надав пояснення аналогічні змісту позовних вимог, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх у повному обсязі.

Відповідач до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, будь - яких заперечень та клопотань до суду не надав. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Позивач - Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державна інспекція нагляду у машинобудуванні діє на підставі Положення про територіальне управління Держгріпромнагляду України у Донецькій області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 року №186-к.

У відповідності до пункту 1 статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарського діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

У відповідності до пункту 4 Положення територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань:

будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв;

видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях;

застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва;

забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;

виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва;

облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища;

проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.

В судовому засіданні встановлено, що Територіальним управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державна інспекція нагляду у машинобудуванні видано наказ від 29.11.2013 року №1174, згідно якого наказано: начальникам відділів, секторів та державних інспекцій теруправління забезпечити виконання Плану роботи Держгірпромнагляду у Донецькій області на 2014 рік, затвердженого першим заступником голови Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України Шайтаном В.А. 29.11.2013 року та узгоджений головою Донецької обласної державної адміністрації Шишацьким А.В. листом від 29.11.2013 року № вх. 01-11258-15л/01.

У відповідності до вищезазначеного наказу Територіальним управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державна інспекція нагляду у машинобудуванні видано направлення на проведення перевірки від 20.02.2014 року за №65 для проведення планової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки на товаристві з обмеженою відповідальністю «Гірничі машини - Донецькгірмаш».

За результатами проведення вищевказаної перевірки позивачем складений акт перевірки виробничого об'єкта від 20.03.2014 року №014-10/121.

Вищезазначеним актом перевірки посадовими особами позивача серед іншого встановлені наступні порушення відповідачем:

1) Масове аварійне відшарування та опадання захисного шару бетону на всіх колонах естакади з оголенням арматурної решітки (порушення п.2.10 НПАОП 45.2-4.01-98);

2) Аварійне об'ємне руйнування бетонного конструктіву колон по всій висоті. Наявність тріщин підкранових балок (порушення п.2.10 НПАОП 45.2-4.01-98).

У відповідності до статті 4 Закону України «Про охорону праці» державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Разом з тим, відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року №826 загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Приписами пункту 2.26 зазначеного Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Відповідно до п. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені критерії, якими керується адміністративний суд при перевірці рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень. Відповідність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень передбаченим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям перевіряється судом з урахуванням закріпленого статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України принципу законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вищенаведене суд приходить до висновку, що у зв'язку з наявними порушеннями, зазначеними в акті перевірки від 20.03.2014 року №014-10/121, та у зв'язку з існуванням на даний момент загрози життю та здоров'ю працівників відповідача необхідно застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення виконання робіт та подальшої експлуатації естакад товариства з обмеженою відповідальністю «Гірничі машини - Донецькгірмаш» розташованого за адресою: 83000, Донецька область, м. Донецьк, вул. Івана Ткаченко, 189.

Отже, суд приходить до висновку про обґрунтованість позову Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державна інспекція нагляду у машинобудуванні до товариства з обмеженою відповідальністю «Гірничі машини - Донецькгірмаш» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення виконання робіт та подальшої експлуатації естакад у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей, у зв'язку із чим задовольняє позов у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державна інспекція нагляду у машинобудуванні до товариства з обмеженою відповідальністю «Гірничі машини - Донецькгірмаш» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення виконання робіт та подальшої експлуатації естакад у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до товариства з обмеженою відповідальністю «Гірничі машини - Донецькгірмаш» (ЄДРПОУ 37790003, адреса: 83000, Донецька область, м. Донецьк, вул. Івана Ткаченко, 189) шляхом повного зупинення виконання робіт та подальшої експлуатації естакад підприємства у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.

Стягнути з Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державна інспекція нагляду у машинобудуванні на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 73,08 грн.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 10.04.2014 року, постанова в повному обсязі буде виготовлена 11.04.2014 року.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Загацька Т. В.