13.07.06
Справа №АС2/286-06.
За позовом: Сумського обласного відділення Фонду України соціального захисту інвалідів
До відповідача: Шосткинського дочірнього агролісогосподарського підприємства «Шосткинський агролісгосп»
Про стягнення: 9625 грн. 81 коп.
Суддя СОП'ЯНЕНКО О.Ю.
Секретар судового засідання Піскова Ю.О.
Представники:
Від позивача: Груздо Т.С.
Від відповідача: Немцев В.А., довіреність від 20.06.2006р.
Суть спору: позивач просить стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції в сумі 9625 грн. 81 коп. за невиконання відповідачем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів.
Відповідач подав заперечення проти адміністративного позову, в якому зазначає, що в 2005 році відповідачем були вчинені всі дії для працевлаштування інвалідів, передбачені законодавством.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21 березня 2002 року №875-ХП (далі Закон) діяльність держави щодо інвалідів виявляється у створенні правових, економічних, соціально-побутових і соціально-психологічних умов для задоволення їх здоров'я, матеріальному забезпеченні, посильній трудовій та громадській діяльності.
Статтею 19 даного Закону для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання встановлено норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі 4% від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік у кількості 1 робочого місця.
Підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форм власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша ніж установлена нормативами зазначеними вище, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом, а якщо працює від 8 до 15 осіб - в розмірі половини середньорічної заробітної плати на відповідному підприємстві (ст.20 Закону).
Відповідно до даних статистики в 2005 році середньооблікова чисельність штатних працівників на підприємстві відповідача складала 155 чоловік, встановлено норматив створення робочих місць для працевлаштування шести інвалідів, але фактично у 2005 році на підприємстві відповідача працювали п'ять інвалідів.
Згідно Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою КМУ від 03.05.1991 року № 314 підприємства у межах нормативу, створюють за власні кошти робочі місця для працевлаштування інвалідів, розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів; робоче місце вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідно нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів.
Наказом Державного комітету статистики № 244 від 06.07.1998 року затверджена форма статистичної звітності № 3 - ПН “Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках», яка подається підприємствами, установами та організаціями щомісяця на адресу державної служби зайнятості та передбачає інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування громадян), які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці, зокрема інвалідів.
Таким чином, на підприємство хоч і не покладається обов'язок працевлаштовувати інвалідів, але покладається обов'язок створювати та належним чином атестувати робочі місця для працевлаштування інвалідів та інформувати про таку кількість створених робочих місць органи працевлаштування інвалідів.
У 2005 році відповідачем були створені шість робочих місць для працевлаштування інвалідів, а саме посади сторожа та підсобних робочих, про що свідчить наказ №4/1 від 06.01.2005р., підписаний директором Костюченком П.П. Крім того, відповідно до Звітів про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках станом на 08.04.2005р. та 29.08.2005р., направлених до Шосткинського міського центру зайнятості, на підприємстві була вакантна посада сторожа для працевлаштування інваліда ІІІ групи. Копії вказаних документів знаходяться в матеріалах справи.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідач у 2005 році виконав вимоги, передбачені Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів» та Положення про робоче місце і про порядок працевлаштування інвалідів щодо створення робочих місць для інвалідів та інформування органів працевлаштування інвалідів, в зв'язку з чим позовні вимоги щодо стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій в сумі 9625 грн. 81 коп. визнаються судом не обґрунтованими та таким, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. В задоволенні адміністративного позову - відмовити.
СУДДЯ О.Ю. СОП'ЯНЕНКО