Постанова від 14.03.2014 по справі 2а-5358/11

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2014 рокусправа № 2а-5358/11

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Головко О.В.

суддів: Суховарова А.В. Ясенової Т.І.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області на постанову Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від20 червня 2012 року в адміністративній справі № 2а-5358/11

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 у листопаді 2011 року звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області в відмові виплат згідно ст. 51, 56, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області провести призначення, перерахунок та виплату пенсії за минулий час згідно КАС України з урахуванням проведених розрахунків додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», взявши за основу розмір мінімальної пенсії за віком, визначений ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області призначити, перерахувати та виплатити пенсію згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з середньомісячного заробітку за 30 фактично відпрацьованих календарних днів липня 1986 року роботи із збільшенням розміру на % згідно перевищення трудового стажу.

Постановою Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від20 червня 2012 року позов задоволено, визнано протиправними дії та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області провести ОСОБА_1 перерахунок додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до статті ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як інваліду 2 групи у зв'язку з участю у роботах з ліквідації катастрофи на Чорнобильській АЕС в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, з урахуванням статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 12.01.2007 та забезпечити виплату з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняту нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити повністю. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково.

З матеріалів справи ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 2), з 12.01.2007 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У жовтні 2011 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області з заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст. ст. 56, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з середньомісячного заробітку за 30 календарних днів роботи на території радіоактивного забруднення в липні 1986 року виходячи з суми 844,84 рублі СРСР зі збільшенням розміру пенсії на % згідно перевищення трудового стажу та з урахуванням індексу інфляції при переведенні рубля СРСР в гривню.

Як вбачається з відповіді Управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області № 5127/12 від 31.10.2011, проводити перерахунок пенсії відповідно до положень статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» є недоцільно, оскільки такий перерахунок призведе до зменшення розміру пенсії.

Натомість при вирішенні спору суд першої інстанції визначив право позивача на отримання щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком відповідно до статті 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

При цьому суд першої інстанції залишив поза увагою ту обставину, що ОСОБА_1 звертався до УПФУ з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. ст. 56, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до п. 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, підставою для перерахунку пенсії є заява, яка подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання (реєстрації), а при необхідності - його законним представником (батьки або опікун (піклувальник)) за місцем проживання (реєстрації) представника.

Звернення до суду з позовними вимогами, які не породжували публічних правовідносин між позивачем та суб'єктом владних повноважень, є передчасним, що виключає можливість їх задоволення, оскільки позивачем не доведено порушення його прав та законних інтересів з боку відповідача.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, які виникли на підставі поданої ОСОБА_1 заяви до УПФУ в м. Нікополі про перерахунок пенсії від 21.10.2011, суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до положень статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»: до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з 1 січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком N 1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України. Право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

Згідно зі статтею 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення. Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

Аналіз наведених норм дає змогу дійти висновку, що особа, на яку поширюється дія Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у разі звернення за пенсією має право на врахування при обчисленні пенсії середньомісячного фактичного заробітку за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 у липні 1986 року працював водієм на території радіоактивного забруднення, що свідчить про наявність в останнього права на врахування при обчисленні пенсії середньомісячного фактичного заробітку отриманого за час виконання таких робіт.

Разом з тим вирішуючи питання щодо періоду, з якого необхідно здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії, суд апеляційної інстанції виходить з того, що відповідно до частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Враховуючи викладене суд апеляційної інстанції доходить висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає скасування як така, що ухвалена з порушенням норм процесуального та матеріального права, а позовна заява ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 160, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області задовольнити частково.

Постанову Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 20 червня 2012 року в адміністративній справі № 2а-5358/11 скасувати.

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області щодо відмови здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з врахуванням при її обчисленні середньомісячного фактичного заробітку за період роботи у липні 1986 року на території радіоактивного забруднення.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію відповідно до ст. ст. 56, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з врахуванням при її обчисленні середньомісячного фактичного заробітку за період роботи ОСОБА_1 у липні 1986 року на території радіоактивного забруднення, починаючи з 01 листопада 2011 року.

У задоволені решти позовних вимог відмовити.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий: О.В. Головко

Суддя: А.В. Суховаров

Суддя: Т.І. Ясенова