03 березня 2014 рокусправа № 189/2197/13-а(2а-189/5/14)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Головко О.В.
суддів: Суховарова А.В. Ясенової Т.І.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Покровському районі Дніпропетровської області на постанову Покровського районного суду Дніпропетровської області від 14 січня 2014 року в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Покровському районі Дніпропетровської області
про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
ОСОБА_1 у грудні 2013 року звернулась до Покровського районного суду Дніпропетровської області з позовом, в якому просила визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Покровському районі Дніпропетровської області щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії позивача матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань у сумі 13777,60 грн., індексації заробітної плати в сумі 3991,43 грн., грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 212 від 24.02.2003 у сумі 10854,90 грн. та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Покровському районі Дніпропетровської області здійснити позивачу з 23 травня 2011 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Покровського районного суду Дніпропетровської області від 14 січня 2014 року позов задоволено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Покровського районного суду Дніпропетровської області та закрити провадження у справі. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення. Судом також порушені норми процесуального права, адже позивачем пропущений строк звернення до суду, що не взято до уваги судом першої інстанції.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з 23 травня 2011 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Покровському районі Дніпропетровської області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу».
У листопаді 2013 року ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Покровському районі Дніпропетровської області з заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії з дати її призначення (24.05.2011) з урахуванням суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди відповідно до довідки Головного управління статистики у Дніпропетровській області № 266 від 01.11.2013, проте вказану заяву залишено без задоволення, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, грошова допомога за сумлінну безперервну працю в органах влади, не включаються до заробітної плати державним службовцям при обчисленні пенсії.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам колегія суддів зазначає, що відповідно до положень статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» № 268 від 09.03.2006 встановлено, що керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, у межах затвердженого фонду оплати праці надано право надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу).
Згідно з частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно з положеннями постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків» № 212 від 24.02.2003 грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків видається особам, які пропрацювали безперервно на посадах державних службовців в одному або кількох органах державної влади не менше ніж 10 років.
Сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.
Аналіз наведених положень законодавства дає можливість дійти висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків відповідно до довідки Головного управління статистики у Дніпропетровській області № 266 від 01.11.2013, УПФУ в Покровському районі Дніпропетровської області діяло всупереч вимогам чинного законодавства.
Разом з тим задовольняючи позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 23 травня 2011 року суд першої інстанції дійшов невірного висновку, адже відповідно до пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Згідно з частиною 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
З викладених норм випливає, що підставою для перерахунку пенсії є подання особою до УПФУ заяви та довідки про заробітну плату, яка видаються за останнім місцем роботи.
Враховуючи, що заява про перерахунок пенсії та довідка про складові заробітної плати № 266 від 01.11.2013 була подана позивачем до УПФУ в Покровському районі Дніпропетровської області лише 18 листопада 2013 року, колегія суддів дійшла висновку, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 необхідно здійснювати відповідно до положень статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 01 грудня 2013 року.
З огляду на викладене колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому вбачаються підстави для скасування постанови та ухвалення нового судового рішення.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Покровському районі Дніпропетровської області задовольнити частково.
Постанову Покровського районного суду Дніпропетровської області від 14 січня 2014 року в адміністративній справі № 189/2197/13-а - скасувати.
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Покровському районі Дніпропетровської області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки Головного управління статистики у Дніпропетровській області про складові заробітної плати № 266 від 01.11.2013.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Покровському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки Головного управління статистики у Дніпропетровській області про складові заробітної плати № 266 від 01.11.2013, починаючи з 01 грудня 2013 року.
У задоволенні позову в іншій частині відмовити.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Головуючий: О.В. Головко
Суддя: А.В. Суховаров
Суддя: Т.І. Ясенова