"13" січня 2014 р. справа № 215/4843/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді - Головко О.В.
суддів - Суховарова А.В. Ясенової Т.І.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 28 жовтня 2013 року в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у м. Кривому Розі ради
про зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 у серпні 2013 року звернулась до суду з позовом, в якому просила зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у м. Кривому Розі ради сплатити недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 01.02.2013 по 31.07.2013 у розмірі 5052,00 грн.
Постановою Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 28 жовтня 2013 року у задоволені позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою позов задовольнити. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у м. Кривому Розі ради та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі 130,00 грн.
У липні 2013 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою, в якій просила здійснити перерахунок та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності до вимог статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» у розмірі не менше розміру прожиткового мінімуму, проте Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у м. Кривому Розі ради відмовило у здійсненні такого перерахунку та виплаті, оскільки ОСОБА_1 в момент звернення за призначенням вказаної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не було надано документів, передбачених Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001, необхідних для призначення її в розмірі, що перевищує мінімальний.
Ухвалюючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130,00 гривень.
При цьому п. 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001, передбачено, що для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).
З огляду на те, що позивачем не було надано відповідачу визначені в Порядку документи, необхідні для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, відповідно і підстави для перерахунку та виплати такої допомоги відсутні, а дії відповідача щодо призначення позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі 130,00 грн. є правомірними.
Проте суд апеляційної інстанції знаходить необґрунтованими такі висновки суду першої інстанції з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідачем призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130,00 грн. відповідно до вимог Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
При цьому судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у м. Кривому Розі ради як особа, застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення не було враховано тієї обставини, що позивач є особою, на яку поширюється дія норм спеціального закону, яким є Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
Відповідно до статті 1 вказаного Закону загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, догляду за малолітньою дитиною, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із народженням дитини, смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Згідно зі статтею 42 Закону право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованим особам у формі матеріального забезпечення у період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у період цієї відпустки.
Статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 44 Закону допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі, зазначеній у частині першій статті 42 цього Закону, яка фактично здійснює догляд за дитиною, щомісяця з дня надання відпустки для догляду за дитиною по день її закінчення, але не більш як по день досягнення дитиною трирічного віку включно.
Призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка фактично доглядає за дитиною, здійснюється за письмовою заявою цієї особи та на підставі довідки про припинення виплати зазначеної допомоги з місця роботи (служби, навчання) матері дитини або особи, яка фактично здійснювала догляд за дитиною.
Аналіз наведених норм права дає змогу дійти висновку, що мінімальний розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку для осіб, які застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, не може становити менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, який призначається на підставі письмової заяви особи та довідки з місця роботи (служби, навчання).
Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» встановлено, що у 2013 році прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить з 1 січня - 972 гривні, з 1 грудня - 1032 гривні.
Таким чином суд апеляційної інстанції доходить висновку про протиправність дій Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у м. Кривому Розі ради щодо призначення ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130,00 грн., адже мінімальний розмір допомоги для застрахованих осіб становить 972,00 грн.
При цьому колегія суддів зазначає, що необхідність подання документів, передбачених п. 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001, обумовлена зверненням особи за призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що перевищує мінімальний, тоді як ОСОБА_1 не зверталася до відповідача за призначенням такої допомоги.
Враховуючи сукупність викладених обставин колегія суддів доходить висновку, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому вбачаються підстави для скасування постанови та ухвалення нового рішення.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 28 жовтня 2013 року в адміністративній справі № 215/4843/13-а скасувати.
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у м. Кривому Розі ради здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з лютого 2013 року по липень 2013 року, відповідно до положень статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» у розмірі прожиткового мінімуму встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» та з урахуванням раніше проведених виплат.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Головуючий: О.В. Головко
Суддя: А.В. Суховаров
Суддя: Т.І. Ясенова