Справа №: 148/7265/13-а
(винесена в скороченому провадженні)
07 квітня 2014 року Тульчинський районний суд
Вінницької області
Суддя Тульчинського районного суду Вінницької області Ковганич С.В. розглянув у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Тульчинському районі Вінницької області про перерахунок та виплату пенсії,
24.10.2011 року позивачка звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Тульчинському районі Вінницької області про зобов'язання здійснити перерахунок доплати до пенсії, як непрацюючій пенсіонерці, проживаючій в зоні посиленого радіоекологічного контролю та виплатити різницю між перерахованою та виплаченою доплатою до пенсії. Свої вимоги мотивує тим, що вона, як пенсіонерка, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Тульчинському районі Вінницької області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ч. 1 статті 46 Конституції України має право на соціальний захист, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначений та закріплений в Законі України " Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні посиленого радіоекологічного контролю пенсії підвищуються на одну мінімальну заробітну плату.
Станом на 18.10.2011 року вона одержує пенсію за віком відповідно до Закону України" Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та отримує доплату до пенсії за проживання в зоні посиленого радіекологічного контролю.
Позивачка вважає, що виплата їй підвищення до пенсії в розмірах не як це визначено в Законі, а згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.1996р. є незаконним і це призвело до порушення її прав, за захистом яких вона звернулась з даним позовом до суду.
Просить визнати дії управління Пенсійного фонду України у Тульчинському районі Вінницької області, щодо відмови їй у перерахунку пенсії протиправними та зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Тульчинському районі Вінницької області здійснити перерахунок та виплату заборгованості по пенсії.
Відповідач не надав суду відповіді на позовну заяву, у встановлений судом строк. В зв'язку цим суд розглянув справу відповідно до ч.5 ст.183-2 КАС України.
Дослідивши докази та давши їм належну правову оцінку, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 являється пенсіонеркою і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України" Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Згідно представленої копії паспорта громадянина (а.с.5), позивачка зареєстрована і проживає з 25.08.2011 року в м.Тульчин Вінницької області, що згідно постанови Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991 року №106 відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Про те, у своєму позові позивачка просить стягнути заборгованість по недоплаченій пенсії, починаючи з 25.02.2011 року з урахуванням раніше виплачених сум до збільшення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати. Однак, враховуючи представлені докази та вимоги позивача, доказів про те, що ОСОБА_1 і раніше була зареєстрована чи проживала в м.Тульчині Вінницької області чи в іншому населеному пункті, який відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю позивачем не надано.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до ч.2 ст.39 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні посиленого радіоекологічного контролю пенсії підвищуються на одну мінімальну заробітну плату.
25.01.2012 року Конституційний Суд України ухвалив рішення № 3-рп/2012, відповідно до якого визначено, що однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного Бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості. Повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України. Суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Кабінетом Міністрів України 06.07.2011 року прийнято постанову №745 "Про встановлення деяких витрат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23.07.2011 року.
А тому до набрання чинності зазначеною постановою Кабінету Міністрів України, тобто до 23.07.2011 року, при вирішенні справ цієї категорії щодо розміру пенсії постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, особам проживаючим в зоні посиленого радіоекологічного контролю, застосуванню підлягають положення ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Із 23.07.2011 року правомірність дій суб'єктів владних повноважень у зазначених категоріях справ судам необхідно перевіряти на відповідність вимогам Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" та Постанови Кабінету Міністрів від 06.07.2011 року №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету".
Згідно ч.4 Постанови №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" від 06.07.2011 року підвищення пенсій непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, передбачене статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", здійснюється в таких розмірах: тим, що проживають у зоні посиленого радіоекологічного контролю, - 5,2 гривні, що і виплачує відповідач.
Таким чином, суд при вирішенні справи керується Конституцією України, як Основним Законом, також Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" та враховує прийняту 06.07.2011 року Кабінетом Міністрів України Постанову №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", якою встановлено розміри виплат особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та прийняту 23.11.2011 року Кабінетом Міністрів України Постанову №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
За таких обставин в судовому засіданні не встановлено протиправність дій відповідача, натомість судом з'ясовано, що УПФ у Тульчинському районі діяли у спосіб та в межах встановлених чиним законодавством України.
На підставі викладеного, керуючись, ст. 19 Конституції України, ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії", ст. 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", Постановою КМУ №745 "Про встановлення деяких витрат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" від 06.07.2011 року, Постановою КМУ №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 року, ст. ст. 8-11, 18, 99, 161-163, 183-2 КАС України суд,
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Тульчинському районі Вінницької області про перерахунок та виплату пенсії - відмовити.
Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Тульчинський районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя: