Справа № 159/2168/14-а
Провадження № 2-а/159/86/14
м. Ковель 11 квітня 2014 року
Ковельський міськрайонний суд Волинської області під головуванням судді Лесика В.О., розглянувши в приміщенні Ковельського міськрайонного суду в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Ковелі та Ковельському районі про зобов'язання до вчинення певних дій, -
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у м. Ковелі та Ковельському районі про перерахунок та виплату призначеної пенсії як державному службовцю з урахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески, включаючи суми матеріальної допомоги, індексації заробітної плати та інші фактично отримані суми, як складові заробітної плати, з яких проводиться нарахування пенсії згідно норм чинного законодавства, починаючи з 31.12.2010 року. В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує, що 31.12.2010 року звернулась в УПФУ в м. Ковелі та Ковельському районі із заявою про призначення їй пенсії по інвалідності відповідно до ЗУ «Про державну службу». З 31.12.2010 року УПФУ в м. Ковелі та Ковельському районі було прийнято рішення про призначення їй пенсії по ІІ групі інвалідності відповідно до ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» у розмірі 2491, 85 грн. Згодом позивач дізналася, що УПФУ в м. Ковелі та Ковельському районі під час призначення їй пенсій по інвалідності не було враховано матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати.
В березні 2014 року звернулася до відповідача з заявою, в якій просила пояснити причину не врахування матеріальної допомоги на оздоровлення та індексацію заробітної плати, на які були нараховані та сплачені страхові внески. У відповідь 06.03.2014 року УПФУ в м. Ковелі та Ковельському районі зазначило, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премії, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Такі види виплат як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань індексація не передбачена ст. 33 ЗУ «Про державну службу» як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються при обчисленні пенсії. Не зважаючи на таку відповідь, позивач ще раз звернулась з такою ж заявою до УПФУ в м. Ковелі та Ковельському районі та повторно отримала відмову. За вказаних обставин, просить суд зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Ковелі та Ковельському районі здійснити їй перераху нок та виплату пенсії, як державному службовцю. Крім того, прохає поновити пропущений строк звернення до суду.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, подала до суду письмову заяву в якій просить справу розглядати у її відсутності, заявлені позовні вимоги підтримує з підстав, викладених у заяві, прохає їх задовольнити.
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України у м. Ковелі та Ковельському районі в судове засідання не з'явився, подав до суду письмову заяву, в якій просить справу розглядати у його відсутності в порядку письмового провадження. Позовні вимоги ОСОБА_1 не визнає повністю та просить відмовити в задоволенні позову з мотивів викладених у поданому запереченні, - в якому вказано, що позивач перебуває на обліку в УПФ в м. Ковелі та Ковельському районі та отримує пенсію за віком, яка їй призначена відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу". Пенсія обчислена із заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг та вислугу років, середньомісячної суми надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи та премій) за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією (в період з 01.12.2008 рогку по 30.11.2010 року) на підставі довідки № 107 від 30.01.2010 року. Ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу», передбачено, що перерахунки державним службовцям проводяться у двох випадках: 1) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям та 2) у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця. В таких впадках перерахунок пенсій здійснюється виходячи із сум заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсій. Останнє підвищення розміру заробітної плати було здійснено - 01.02.2008 року на підставі постанови КМУ «Про внесення змін до деяких постанов КМУ» № 34 від 06.02.2008 року, якою було передбачено підвищення на 45% посадових окладів керівних працівників, спеціалістів і службовців.
За таких обставин управління ПФУ в м. Ковелі та Ковельському районі вважає, що у позивача були відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсій державного службовця через відсутність підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця.
Суд, дослідивши письмові докази у справі, приходить до висновку, що позов підставний та підлягає до задовлення з наступних підстав.
Ухвалою суду від 11.04.2014 року, відповідно до вимог ч. 2 ст. 99 КАС України, позовні вимоги ОСОБА_1 управління ПФУ в м. Ковелі та Ковельському районі в частині перерахунку та виплати пенсій, як державному службовцю починаючи з 31.12.2010 року - залишено без розгляду та призначено до розгляду адміністративний позов про зобов'язання перерахунку та виплати пенсій як державному службовцю за період з 02.10.2013 року.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, в тому числі, органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У розумінні ст. 92 КУ виключно законами Країни визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов'язки громадянина.
Згідно принципу верховенства права, який визначається і діє в Україні права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, органів законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України (стаття 1, ч. 2 ст. 3, ч. 2 ст.6, ч. 1 ст. 8 Конституції України).
Судом встановлено, що позивач з 10.11.2010 року по 30.12.2010 року отримувала пенсію по ІІ групі інвалідності, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Неодноразово в березні місяці 2014 року позивач зверталась з заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Ковелі та Ковельському районі про перерахунок пенсії за віком, призначеної відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", із врахуванням складових заробітної плати, згідно поданої довідки про заробітну плату.
Як вбачається з листа Управління від 06.03.2014 року № 53/Г-01, позивачу було відмовлено в проведенні такого перерахунку та повідомлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію з 10.11.2010 року по ІІ групі інвалідності, яка їй призначена відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в розмірі 2491, 85 грн. Заробітну плату при призначенні їй пенсії було включено посадовий оклад, надбавки за ранги та вислугу років, станом на 30.12.2010 року по посаді заступника начальника відділу комунального господарства виконавчого комітету Ковельської міської ради, яку вона обіймала перед зверненням за пенсією. Відповідно до ст. 33 ЗУ «Про державну службу», такі види виплат як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація не передбачена цим законом як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються при обчисленні пенсії.
Згідно довідки виконавчого комітету Ковельської міської ради Волинської області від 06.03.2014 р. № 109 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», до складових заробітної плати позивача з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування входили інші виплати, що складались з: матеріальної допомоги на оздоровлення і індексації доходів.
Отже судом встановлено, що на момент виходу на пенсію позивача до складових його заробітної плати з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування входили, у тому числі, і матеріальна допомога на оздоровлення і індексація доходів, які не були враховані відповідачем.
Статтею 37 Закону України "Про державну службу України" визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенси не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до ст. 37-1 вказаного Закону, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці", заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частинами 2, 6 ст. 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлено постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону № 3723-ХІІ мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІV "Про внесення змін до Закону № 3723-ХІІ".
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІУ "Про внесення змін до Закону №3723-ХП" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.
Стаття 33 Закону України "Про державну службу України" визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, а тому, якщо державний службовець під час перебування на державній службі отримував грошову винагороду, то зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні пенсії державного службовця.
За змістом ст. 37 даного Закону пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналіз наведених норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того ст. 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 статті 66 вказаного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Оскільки на індексацію, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, нараховано відповідний збір на державне пенсійне страхування та вказані виплати включаються до складу заробітної плати державного службовця, тому пенсійний орган повинен враховувати їх при призначенні відповідної пенсії.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 06.11.2013 року (справа № 21-350а13).
За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески, включаючи суми матеріальних допомог, індексації заробітної плати та інших фактично отриманих сум, як складових заробітної плати, з яких проводиться нарахування (чергові перерахунки) пенсії згідно норм чинного законодавства, а тому такі вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 2, 11, 71, 86, ч. 2 ст. 99, 128 ч.6, 159, 160, 161, 162, 163, 183-2, 186, 254 Кодексу Адміністративного судочинства України, на підставі ст.ст.1, 2 Закону України "Про оплату праці", ст. 33, 37, 37-1 Закону України "Про державну службу", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м.Ковелі та Ковельському районі про перерахунок та виплату призначеної пенсії як державному службовцю задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі Волинської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, як державному службовцю, з урахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески, включаючи суми матеріальної допомоги, індексаці заробітної плати та інші фактично отримані суми, як складові заробітної плати, з яких проводиться нарахування пенсії, згідно норм чинного законодавства, починаючи з 02.10.2013 року.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ковельський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий:В. О. Лесик