Ухвала від 08.04.2014 по справі 816/378/14

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2014 р.Справа № 816/378/14

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Чалого І.С.

Суддів: Зеленського В.В. , П'янової Я.В.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління державної казначейської служби України в Решетилівському районі Полтавської області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 18.02.2014р. по справі № 816/378/14 за позовом ОСОБА_1 до Управління державної казначейської служби України в Решетилівському районі Полтавської області; 3-тя особа - Підрозділ примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИЛА:

27 січня 2014 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Державної казначейської служби України в Решетилівському районі Полтавської області , третя особа: Підрозділ примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області про визнання дій щодо відмови у прийнятті до виконання виконавчого листа № 2а-/546/26/13, виданого Решетилівським районним судом Полтавської області 26 грудня 2013 року протиправними; зобов'язання прийняти згідно Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» оформлений в установленому законодавством порядку виконавчий лист № 2а-/546/26/13, виданий Решетилівським районним судом Полтавської області 26 грудня 2013 року.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 18.02.2014р. адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Державної казначейської служби України в Решетилівському районі Полтавської області, третя особа: Підрозділ примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії було задоволено частково.

Визнано дії Управління Державної казначейської служби України в Решетилівському районі Полтавської області стосовно повернення заяви ОСОБА_1 від 13 січня 2014 року щодо прийняття виконавчого листа № 2а-546/26/13, виданого Решетилівським районним судом Полтавської області 26 грудня 2013 року, до виконання, протиправними.

Зобов'язано Управління Державної казначейської служби України в Решетилівському районі Полтавської області розглянути заяву ОСОБА_1 щодо прийняття виконавчого листа № 2а-546/26/13, виданого Решетилівським районним судом Полтавської області 26 грудня 2013 року, з урахуванням вимог пункту 47 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 року № 45).

У задоволенні іншої частини позовних вимог було відмовлено.

Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 18.02.2014р. та прийняти нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.

Сторони в судове засідання не з'явились, були повідомлені належним чином про дату, час та місце слухання справи.

Суд апеляційної інстанції розглядає справу відповідно до ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що постановою Решетилівського районного суду Полтавської області від 07 червня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2013 року, по справі № 546/1254/13-а задоволено позовні вимоги ОСОБА_1: визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Решетилівському районі Полтавської області протиправними; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Решетилівському районі Полтавської області здійснити перерахунок та нарахування пенсії позивачу відповідно до вимог статтей 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, за період з 10 листопада 2010 року по 07 червня 2011 року /а. с. 27/.

Ухвалою Решетилівського районного суду Полтавської області від 21 жовтня 2013 року у справі № 2-а/546/26/13 (546/1254/13-а) змінено порядок і спосіб виконання постанови Решетилівського районного суду Полтавської області від 07 червня 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Решетилівському районі Полтавської області про визнання дій протиправними та перерахунок пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи (справа № 2-а-1641/11) та стягти з управління Пенсійного фонду України в Решетилівському районі Полтавської області донараховану, але не виплачену державну та додаткову пенсію у розмірі 2 455 грн. 05 коп. /а. с. 28/.

Решетилівським районним судом Полтавської області 26 грудня 2013 року було видано виконавчий лист у справі № 2-а/546/26/13 (546/1254/13-а) /а. с. 5/.

13 січня 2014 року позивач звернулась до Управління ДКС України у Решетилівському районі з заявою про виконання рішення суду відповідно до приписів Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» /а. с. 25/. До заяви позивачем було додано наступні документи: оригінал виконавчого листа по справі № 2-а/546/26/13 (546/1254/13-а) (на 1-му арк.), ксерокопію ухвали Решетилівського районного суду Полтавської області від 21 жовтня 2013 року (на 2-х арк.), ксерокопію ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2013 року (на 1-му арк.).

Листом від 16 січня 2014 року за вих. № 02-59/46 відповідач повернув позивачу додані до заяви від 13 січня 2014 року документи: оригінал виконавчого листа по справі № 2-а/546/26/13 (546/1254/13-а) (на 1-му арк.), ксерокопію ухвали Решетилівського районного суду Полтавської області від 21 жовтня 2013 року (на 2-х арк.), ксерокопію ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2013 року (на 1-му арк.). Підставою для повернення, відповідно до вказаного листа /а. с. 24/, стало те, що управління ДКСУ у Решетилівському районі не здійснює розрахунково-касового обслуговування УПФУ в Решетилівському районі за видатками (тобто видаткові рахунки не відкриті), тому, відповідно до пункту 9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, виконавчий лист Решетилівського районного суду Полтавської області від 21 жовтня 2013 року не підлягає виконанню органами казначейської служби.

Суд першої інстанції, задовольняючи частково позов, виходив з того, що повертаючи заяву ОСОБА_1 щодо прийняття виконавчого листа № 2а-546/26/13, виданого Решетилівським районним судом Полтавської області 26 грудня 2013 року Управління Державної казначейської служби України в Решетилівському районі Полтавської області діяло протиправно.

В частині відмови в задоволенні позову постанова суду першої інстанції не оскаржується.

Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів погоджується з таким висновками суду першої інстанції та зазначає.

Гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження" (далі - рішення суду), та особливості їх виконання встановлено Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05 червня 2012 року № 4901, який набрав чинності 01 січня 2013 року.

Держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган (стаття 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»).

Управління Пенсійного фонду України у районах, в тому числі і Управління Пенсійного фонду України в Решетилівському районі Полтавської області, є державними органами, отже на них поширюються вимоги Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Частиною 2 ст. 14 КАС України встановлено, що постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Тобто, навіть у випадку відсутності відповідного рахунку боржника в органах казначейської служби, стягнення коштів відбувається за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду.

Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, є Державна казначейська служба України.

В Державну казначейську службу України входять всі її територіальні органи, включаючи Управління Державної казначейської служби України у Решетилівському районі.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. N 845 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 року N 45).

Відповідно до пункту 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 року № 45), рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Пунктом 4 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників визначено, що органи Казначейства: 1) забезпечують у випадках, передбачених цим Порядком, зберігання виконавчих документів та ведення їх обліку. Після виконання виконавчого документа суду в повному обсязі такий документ повертається до суду з відміткою про його виконання; 2) вживають заходів до виконання виконавчих документів протягом установленого строку; 3) розглядають письмові звернення (вимоги) осіб, які беруть участь у справі, щодо виконання виконавчих документів, а також звернення (вимоги) прокурорів.

Відповідно до пункту 6 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб: заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних про перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового зв'язку, якщо зазначений рахунок відсутній; оригінал виконавчого документа; судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності); оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Згідно з абз.2 п.35. Порядку, казначейство здійснює безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування (компенсації) шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових чи службових осіб під час здійснення ними своїх повноважень.

Пунктом 36 Порядку передбачено, що у разі здійснення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 35 цього Порядку стягувачі подають документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку, до органу Казначейства за місцезнаходженням органу державної влади, внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності якого заподіяно шкоду.

Як вбачається з вищезазначеного та матеріалів справи, заява ОСОБА_1 про виконання Постанови Решетилівського районного суду Полтавської області від 07 червня 2011 року по справі № 546/1254/13-а з доданими документами та виконавчим листом подана до належного органу Казначейства за місцезнаходженням органу державної влади, внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності якого заподіяно шкоду.

На підставі вищезазначеного колегія судів зазначає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують.

Таким чином, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 196, 197, п.1 ч.1 ст. 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління державної казначейської служби України в Решетилівському районі Полтавської області залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 18.02.2014р. по справі № 816/378/14 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Чалий І.С.

Судді Зеленський В.В. П'янова Я.В.