Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
08 квітня 2014 р. №820/4762/14
Харківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді -Волошина Д.А.,
за участю секретаря судового засідання Ільницької І.Л.
представників: позивача - ОСОБА_1, відповідача - Дудкіна Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Харківської області Луценка Павла Геннадійовича про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії ,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_3 , з адміністративним позовом до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Харківської області Луценка Павла Геннадійовича , в якому просить суд, з урахуванням збільшених позовних вимог, скасувати рішення державного реєстратора реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Харківської області Луценко Павла Геннадійовича №11604808 від 13 березня 2014 р. про зупинення розгляду заяви №11488662 від 07.03.2014р. про державну реєстрацію прав; скасувати рішення державного реєстратора реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Харківської області Луценко Павла Геннадійовича №12029444 від 31 березня 2014р. про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень; зобов'язати державного реєстратора реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Харківської області Луценко Павла Геннадійовича розглянути заяву №11488662 від 07.03.2014р. про державну реєстрацію прав та здійснити державну реєстрацію прав на підставі заяви №11488662 від 07.03.2014р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується з прийнятими Державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Луценко П.Г. рішеннями що оскаржуються, оскільки документи для реєстрації прав були зібрані в повному обсязі, відповідно до Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 р. N 868 та дають змогу встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
Представник позивача в судове засідання з'явився, позов просив задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Харківської області Луценка Павла Геннадійовича, в судове засідання з'явився, проти позову заперечував, зазначивши, що оскаржувані рішення були прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені нормативними актами України.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступне.
Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року №1952-ІV (зі змінами та доповненнями), Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень та Порядком надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно в редакції Постанови Кабінету Міністрів України №868 від 17.10.2013, Порядком ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1141.
Статтею 6 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що систему органів державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав; органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку.
Згідно п. 7 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться за місцем розташування об'єкта нерухомого майна в межах території, на якій діє відповідний орган державної реєстрації права власності та інших речових прав, крім випадків, встановлених абзацами другим і третім частини п'ятої цієї статті.
Як вбачається з матеріалів справи, 07.03.2014 року позивач звернувся до Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції з заявою про державну реєстрацію прав власності на житловий будинок розташований за адресою: АДРЕСА_1, на підставі рішення Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 29.11.2013 року.
Згідно картки прийому заяви №11488662, разом з заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень було подано паспорти, довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру на позивача та його представника, довіреність від 05.03.2014р. на представника, рішення Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 29.11.2013 року по справі № 644/11251/13-ц, технічний паспорт від 13.02.2014р.
Рішенням відповідача № 11604808 від 13.03.2014 року було зупинено розгляд зазначеної вище заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, у зв'язку з неподанням усіх необхідних документів, а саме: документа про присвоєння адреси об'єкту нерухомого майна - житловий будинок літ. «Б-2» або документу який надасть можливість визначити розмір частки в домоволодінні яка відповідає літ. «Б-2».
Рішенням відповідача №12029444 від 31 березня 2014 року позивачу будо відмовлено в державній реєстрації прав та їх обтяжень на підставі того, що не усунено обставин , що були підставою для прийняття рішення про зупинення з посиланням на статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", пунктів 20 та 28 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року № 868.
В судовому засіданні представник відповідача пояснив, що при виготовленні рішенням № 11604808 від 13.03.2014 року яким було зупинено розгляд заяви було допущено технічну помилку в зазначенні номеру та дати Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень замість № 868 від 17.10.2013р. зазначено № 703 від 22.06.2011р., оскільки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень проводилась заміна даних щодо Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень в ручному режимі. Суд приймає до уваги вказані пояснення, що свідчать про наявність технічної помилки, оскільки повноваження державного реєстратора щодо зупинення розгляду заяви передбачені саме п. 16 Порядку № 868, а не Порядку № 703.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, які покладені суб'єктом владних повноважень в основу оскаржуваних рішень на відповідність вимогам ч.3 ст.2 КАС України, суд зазначає наступне.
Порядок проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень передбачений ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", згідно якої державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Орган державної реєстрації прав, державні реєстратори зобов'язані надати до відома заявників інформацію про необхідний перелік документів для здійснення державної реєстрації прав.
Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Згідно п. 13 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 17.10.2013 року № 868 заявник подає разом із заявою органові державної реєстрації прав, нотаріусові необхідні для державної реєстрації прав документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита.
Статтею 19 ч. 5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що державна реєстрація прав проводиться на підставі, зокрема рішень судів, що набрали законної сили.
Як вбачається з матеріалів справи позивач звернувся з заявою про державну реєстрацію права власності на об'єкт нерухомого майна житловий будинок літ. «Б-2» за адресою: АДРЕСА_1, право власності на який визнано за позивачем згідно рішення Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 29.11.2013р. у справі №644/11251/13-ц.
Відповідно до п. 1 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав. Аналогічне положення вимог чинного законодавства передбачено п. 15 Порядку № 868 від 17.10.2013 року.
Відповідно до ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у разі якщо документи для державної реєстрації прав та їх обтяжень подано не в повному обсязі, передбаченому нормативно-правовими актами, державний реєстратор у строк, встановлений частинами п'ятою, сьомою і восьмою статті 15 цього Закону для розгляду заявлених прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і письмово повідомляє про це заявника. Якщо заявник протягом п'яти робочих днів після отримання письмового повідомлення виконав вимоги державного реєстратора, загальний строк розгляду заявленого права продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення. У разі невиконання зазначених вимог державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.
Згідно п. 1, 7, 8 ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" свідоцтво про право власності на нерухоме майно, що підтверджує виникнення права власності при здійсненні державної реєстрації прав на нерухоме майно, видається : фізичним та юридичним особам на новозбудовані, реконструйовані об'єкти нерухомого майна; у разі виділення окремого об'єкта нерухомого майна зі складу об'єкта нерухомого майна, що складається із двох або більше об'єктів; фізичним та юридичним особам на об'єкти нерухомого майна, які в установленому порядку переведені з житлових у нежитлові і навпаки;
Згідно п. 49 Порядку № 868 від 17.10.2013 року для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на реконструйований об'єкт нерухомого майна (в тому числі в результаті переведення об'єкта нерухомого майна з житлового у нежитловий або навпаки) заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає:документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку (крім випадків реконструкції об'єктів нерухомого майна без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані); документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта; технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна; письмову згоду співвласників багатоквартирного будинку (в разі добудови аттикових і мансардних поверхів та приєднання місць загального користування), справжність підпису яких засвідчується відповідно до Закону України "Про нотаріат"; документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси (в разі коли в результаті реконструкції об'єкта нерухомого майна змінилася його адреса). У разі проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на об'єкт нерухомого майна, який до проведення реконструкції перебував у спільній власності, заявник, крім документів, що зазначені в цьому пункті, подає письмову згоду всіх співвласників об'єкта нерухомого майна на проведення його реконструкції. Якщо у зв'язку з проведенням реконструкції об'єкта нерухомого майна змінився розмір часток у праві спільної власності, заявник, крім документів, що зазначені в цьому пункті, подає письмову заяву співвласників про розподіл часток у спільній власності на реконструйований об'єкт нерухомого майна. Справжність підпису співвласників засвідчується відповідно до Закону України "Про нотаріат".
Судом встановлено, що 18 жовтня 1955 р. рішенням виконкому Орджонікідзевської райради №28 ОСОБА_5 батьку позивача надано в безстрокове користування земельну ділянку площею 485 кв.м. для будівництва будинку.
У зв'язку зі смертю ОСОБА_5 домоволодіння АДРЕСА_1, успадкували в рівних частинах ОСОБА_6 - дружина померлого, ОСОБА_3 та ОСОБА_7 - доньки померлого, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину від 05.08.1986р. зареєстрованим Харківським міським бюром технічної інвентаризації.
14.04.1995 року між позивачем, ОСОБА_7 та ОСОБА_6 укладено договір конкретного користування житловим будинком з надвірними будівлями, розташованими за адресою: АДРЕСА_1, з якого вбачається, що літня кухня літ. Б успадкована в рівних частинах та використовується всіма спадкоємцями.
Як вбачається з рішення Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 29.11.2013 року у справі №644/11251/13 за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_7, ОСОБА_6, третя особа: Харківська міська рада про визнання права власності з 2007 року позивачем розпочато будівельні роботи з метою поліпшення умов проживання за адресою: АДРЕСА_1 та за власні кошти здійснено реконструкцію літньої кухні літ. Б в житловий будинок літ. Б-2, у зв'язку з чим визнано за ОСОБА_3 право власності на житловий будинок літ. Б-2, з надвірними будівлями: вбиральню літ. В, льох літ. Д, сарай літ. Г, сарай літ. П, сарай літ. К, гараж літ. З, ганок літ. б, паркани №№1,2, ворота №5, водопровід №3, навіс літ. Н, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1. Рішення Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 29.11.2013 року набрало законної сили.
Згідно з ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Як вбачається з матеріалів справи право власності на літню кухню літ. Б, яка в подальшому була реконструйована, згідно свідоцтва про спадщину належить в рівних частинах ОСОБА_6, ОСОБА_3 та ОСОБА_7
Відповідно до п. 2.1. Інструкції щодо проведення поділу, виділу та розрахунку часток об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 18.06.2007 №55, об'єкти нерухомого майна, які підлягають технічній інвентаризації відповідно до Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Держбуду України від 24.05.2001 N 127, а також єдині майнові комплекси, що належать на праві власності і розташовані на одній земельній ділянці, можуть бути поділені на самостійні об'єкти нерухомого майна.
Відповідно до п. 2.2. Інструкції №55 від 18.06.2007 року поділ на самостійні об'єкти нерухомого майна провадиться відповідно до законодавства з наданням кожному об'єкту поштової адреси.
Право кожного співвласника в спільній частковій власності визначається часткою, яка виражається в простих правильних дробах (1/2; 1/3; 3/5 тощо). При цьому вказані в правовстановлювальних документах розміри часток співвласників на об'єкт нерухомого майна в сумі повинні становити одиницю (п. 3.2. Інструкції №55 від 18.06.2007 року) За відсутності згоди всіх співвласників щодо зміни часток питання вирішується в судовому порядку (п. 3.3. Інструкції №55 від 18.06.2007 року)
Харківською міською радою від 06.07.2011 року №325/11 прийнято рішення про затвердження Порядку присвоєння адреси об'єктам нерухомості, розташованим на території міста Харкова. Відповідно до п. 1.3 вказаного рішення на території міста Харкова, кожному об'єкту нерухомого майна присвоюється унікальна адреса.
Відповідно до п. 1.6 рішення сесії Харківської міської ради від 06.07.2011 №325/1, присвоєння, зміна, анулювання адрес здійснюється на підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради, крім адрес земельних ділянок.
З технічного паспорта на садибний (індивідуальний) житловий будинок АДРЕСА_1, вбачається, що об'єкт нерухомого майна за вказаною адресою складається із житлового будинку літ. «А-1» та житлового будинку літ. «Б-2», тобто з двох окремих об'єктів нерухомого майна.
З метою усунення вказаних вище недоліків заяви про державну реєстрацію та суперечностей між поданими на державну реєстрацію документів, було запропоновано додатково надати документи про присвоєння адреси об'єкту нерухомого майна житловому будинку літ. «Б-2», або документа який надасть можливість визначити розмір часток співвласників в домоволодінні яка відповідала би житловому будинку літ. «Б-2», розташованого за адресою: АДРЕСА_1.
Вказане рішення отримано позивачем 07.03.2014 року, представник позивача підтвердив, що витребувані відповідачем документи надані не були.
Згідно п. 5-4 ч. 1 ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо, зокрема, після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення.
Таким чином, державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Харківської області Луценко П.Г. прийнято рішення від 31 березня 2014р. про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень.
Будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень має бути законними та обґрунтованими , прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до п. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку. Також рішення суб'єкта владних повноважень на може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно з ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В судовому засіданні представником відповідача доведено, що при прийнятті оскаржуваних рішень відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, враховуючи вищевикладені обставини справи, з огляду на недоведеність та необґрунтованість позовних вимог позивача, суд дійшов до висновку, що в їх задоволенні слід відмовити в повному обсязі.
Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України у разі ухвалення судового рішення на користь сторони, яка є суб'єктом владних повноважень, сплачений судовий збір позивачу не повертається.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 94, 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд -
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Харківської області Луценка Павла Геннадійовича про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 11.04.2014 року.
Суддя Волошин Д.А.