ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
14 квітня 2014 року № 813/1755/14
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Качур Р.П. розглянув в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Червоноградська» про застосування заходів реагування, -
28 лютого 2014 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Червоноградська» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов'язання невідкладно зупинити виконання робіт по демонтажу механізованого комплексу КД-80 з лави № 561 на ВП «Шахта «Червоноградська» до усунення порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.
Позовні вимоги мотивовані тим, що під час проведення планової перевірки відповідача на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при веденні робіт дільницею монтажу-демонтажу гірничошахтного обладнання і ремонтно-відновлюваних робіт на ВП Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля» були виявлені порушення чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих. У зв'язку з виникненням умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик загрози життю працівників, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працюючих на ВП «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля» існують передбачені Законом підстави для зупинення виконання робіт дільницею монтажу-демонтажу гірничошахтного обладнання і ремонтно-відновлюваних робіт на ВП «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля».
Відповідачу скеровувалась копія ухвали про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі від 13.03.2014 року за його зареєстрованим місцезнаходженням, проте конверт з ухвалою повернувся до суду з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання». Адресою відповідача, зазначеною у позовній заяві, є вул. Промислова, 27, м. Червоноград, Львівська область .
Згідно з ч. 11 ст. 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
26.03.2014 року до суду надійшла заява відповідача (вх. № 10878) про визнання адміністративного позову.
На підставі ч. 4, 5 ст. 183-2 КАС України суд оцінив повідомлені сторонами обставини, розглянув справу одноособово без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, встановив наступне.
Судом встановлено, що на підставі наказу ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області № 52 від 17.01.2014 року та направлення на проведення перевірки № 1489/6.2 від 20.01.2013 року позивачем було проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки ВП «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля». За результатами перевірки складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) № 07-02-11/22 від 19.02.2014 року.
У акті перевірки зазначено наступні порушення вимог законодавства, які були виявлені під час перевірки:
- при контрольному опитуванні на знання «Проекту демонтажу механізованого кріплення КД-80 з лави № 561», що стосується місця роботи працівники дільниці МДГО і РВР ОСОБА_1, ОСОБА_2, показали незадовільні знання, що є порушенням п. 1, гл. 5, розд. IV, НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- відсутня копія графічної частини «Проекту демонтажу механізованого кріплення КД-80 з лави № 561» у місці ведення робіт на 560-му конвеєрному штреку, що є порушенням п. 6 НПАОП 10.0-5.36-96 «Інструкції зі складанням паспортів…»;
- на рамках металевого аркового кріплення відсутні верхні металеві стяжки, або деревяні розпірки на ПК-1 по 561-му бортовому штреку, що є порушенням п.1, п.5, гл.3. розд. V, НПАОП 10.0.-1.01-10 «ПБ».;
- в окремих місцях на окремих рамах металевого аркового кріплення у між рамному просторі відсутня дерев'яна затяжка ПК-1 по ПК-2 на 560-му конвеєрному штреку, що є порушенням п. 5, гл. 3, розд. V, НПАОП 10.0.-1.01-10 «ПБ»;
- в окремих місцях на окремих рамах аркового кріплення поломана дерев'яна затяжка на ПК-4 по 560-му конвеєрному штреку, що є порушенням п. 1, гл. 6, розд. V, НПАОП 10.0.-1.01-10 «ПБ»;
- на закладені (не забучені) порожнини, що утворилися за кріпленням на ПК-1 по північній збійці № 3, що є порушенням п. 11, гл. 3, розд. V, НПАОП 10.0-1.01-10 «ПБ»;
- у місці завантаження матеріалів і обладнання лебідкою ЛПК-10Б встановленою на ПК-6 по 560-му конвеєрному штреку, не вивішено список працівників, які пройшли відповідне навчання і мають право на виконання завантажувально-розвантажувальних робіт, що є порушенням п. 1.2, гл. 1, розд. V, НОП 1.1.30-6.02-86 «Керівництва по безпечному веденню монтажно-демонтажних робіт механізованих комплексів», п. 19, гл. 1, розд. IV, НПАОП 10.0.-1.01.10 «ПБ» та «Проекту демонтажу механізованого кріплення КД-80 з лави № 561»;
- місце завантаження обладнання на ПК-6 по 560-му конвеєрному штреку не огороджено спеціальними знаками, які встановлюються на відстані не менше 80 м. від місця ведення робіт, що є порушенням п. 2.6, гл. 2, розд. V, НОП 1.1.30-6.02-86 «Керівництва по безпечному веденню монтажно-демонтажних робіт механізованих комплексів», п. 19, гл. 1, розл. IV, НПАОП 10.0-1.01-10 «ПБ» та «Проекту демонтажу механізованого кріплення КД-80 з лави № 561»;
- відсутнє освітлення у місці завантаження обладнання на ПК-6 по 560-му конвеєрному штреку, що є порушенням п. 2.4, гл. 2, розд. V, НАОП 1.1.30-6.02-86 «Керівництва по безпечному веденню монтажно-демонтажних робіт механізованих комплексів». П. 19, гл. 1, розд. IV, НПАОП 10.0-1.01-10 «ПБ» та «Проекту демонтажу механізованого кріплення КД-80 з лави № 561»;
- допускається експлуатація рейкової колії з зауваженням її більше ніж 2 мм. На ПК-2 по 561-му бортовому штреку, що є порушенням п. 2, гл. 3, розд. VII, НПАОП 10.0-1.01-10 «ПБ»;
- не запанцирована кінцева ділянка канату на лебідці ЛПТ-5,5 № 1, яка експлуатується н а ПК-8 по 560-му конвеєрному штреку, що є порушенням п. 3, гл. 14, розд. VII, НПАОП 10.0-1.01-10 «ПБ»;
- не внесено відповідні зміни в «Схему електропостачання демонтажу механізованого кріплення КД-80 з лави № 561», що є порушенням п. 8, гл. 1, розд. VIII, НПАОП 10.0-1.01-10 «ПБ»;
- не підвішений броньований кабель на ПК-4 по 560-му конвеєрному штреку, що є порушенням п. 13, гл. 3, розд. VIII, НПАОП 10.0-1.01-10 «ПБ»;
- не доступні для огляду заземлюючі провідники й місця їх приєднання на розподільчому пункті лави № 561, який встановлено на ПК-7 по 560-му конвеєрному штреку, що є порушенням п. 40, п. 42, НПАОП 10.0-5.40-13 «Інструкції з облаштування, огляду й вимірювання опору шахтних заземлень»;
- рами металокріплення, що використовуються, як місцеве заземлення розподільчого пункту лави № 561, який встановлено на ПК-7 по 560-му конвеєрному штреку, не укомплектовані кріпильними та розпірними елементами «відсутні верхні металеві розпірні стяжки), зо є порушенням п. 1, гл. 10, розд. VIII, НПАОП 10.0-1.01-10 «ПБ», п. 19, НПАОП 10.0-5.40-13 «Інструкції з облаштування, огляду й вимірювання опору шахтних заземлень»;
- відсутні пломби на пристроях ручного пуску двох порошкових вогнегасників встановлених біля насосу ШН-50 на ПК-60 по 2-му північному магістральному конвеєрному штреку пл. П8в, що є порушення п. 3, гл. 1, розд. IX, НПАОП 10.0-1.01-10 «ПБ», п. 4.1, НПАОП 10.0-5.18-04 «Інструкції з протипожежного захисту вугільних шахт».
Позивач вважає, що дані порушення створюють загрозу життю працівників ВП «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля».
Примірник акта перевірки вручено директору ВП «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля» Смеречанському С.С., який підписався про його отримання, без жодних зауважень. Актом перевірки у зв'язку з виявленими порушеннями попереджено відповідача про необхідність негайного зупинення робіт дільницею монтажу-демонтажу гірничошахтного обладнання і ремонтно-відновлюваних робіт, однак відповідачем не надано жодних доказів щодо усунення виявлених порушень, зазначених у акті перевірки № 07-02-11/22 від 19.02.2014 року. Крім того, відповідач вважає правомірним встановлення порушень у акті перевірки та не заперечує проти зупинення виконання робіт по проведенню 562 конвеєрного штреку на ВП «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля».
Приймаючи рішення суд виходив з наступного.
Відповідно до ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з пунктами 1, 6 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.
Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Пунктом 1 Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Львівській області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 року №186-к, визначено, що територіальне управління є територіальним органом, який діє у складі Держгірпромнагляду України у та їй підпорядковується.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з п. 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 року за № 1531/20269 (далі - Положення № 826), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Відповідно до п. 2.1 Положення № 826 державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення посадовими особами Держгірпромнагляду України згідно з цим Положенням перевірок (обстежень) установ, підприємств, організацій, їх відокремлених підрозділів, філій, представництв, юридичних осіб, фізичних осіб, що використовують найману працю (далі - суб'єкти господарювання), у тому числі окремих виробничих об'єктів суб'єктів господарювання - виробничих цехів та дільниць, машин і механізмів, промислових майданчиків, інших відокремлених виробничих структурних підрозділів (далі - об'єкти перевірки).
Пунктом 2.26 Положення № 826 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Як зазначалось, актом перевірки у зв'язку з виявленими порушеннями, попереджено відповідача про необхідність негайного зупинення робіт дільницею монтажу-демонтажу гірничошахтного обладнання і ремонтно-відновлюваних робіт, однак відповідачем не надано жодних доказів щодо усунення виявлених порушень, зазначених у акті перевірки № 07-02-11/22 від 19.02.2014 року.
Враховуючи наведене, у зв'язку з виникненням умов, за яких подальше продовження робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик загрози життю працівників, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працюючих на ВП «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля», ненаданням відповідачем жодних доказів щодо усунення виявлених порушень, зазначених у акті перевірки № 07-02-11/22 від 19.02.2014 року, Суд дійшов висновку, що адміністративний позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до державного підприємства «Львіввугілля» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов'язання невідкладно зупинити виконання робіт по демонтажу механізованого комплексу КД-80 з лави № 561 на ВП «Шахта «Червоноградська» до усунення порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2014 року відстрочено сплату судового збору до прийняття рішення у справі. Оскільки спір вирішено на користь позивача - суб'єкта владних повноважень, судові витрати (судовий збір) стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163, 167, 183-2, 256 КАС України, суд -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Червоноградська», а саме зупинити виконання робіт по демонтажу механізованого комплексу КД-80 з лави № 561 на ВП «Шахта «Червоноградська» до усунення порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.
3. Судовий збір з позивача не стягувати.
4. Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, встановлені ст. 186 КАС України.
Суддя Качур Р.П.