вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
02.06.09Справа №2а-3082/08/4
о 15:21
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю. , при секретарі судового засідання Кравченко О.І., за участі представників сторін:
від позивача - Воронов О.В.;
від відповідача - Носач П.А;.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Крименерго"
до Державного підприємства "Національна Енергетична Компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд в Кримському регіоні"
про визнання постанови протиправною та її скасування
Суть спору: Відкрите акціонерне товариство «Крименерго»(далі - позивач) звернулось до адміністративного суду із позовом до Державного підприємства «Національна Енергетична Компанія «Укренерго» (далі - відповідач) в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд в Кримському регіоні» про визнання протиправною та скасування постанови №73-кр від 24.04.2007 року.
Позов мотивовано тим, що спірною постановою на позивача накладено штраф на підставі ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», проте позивача не віднесено до кола осіб, на яких поширюється дія вказаної норми. Крім того позивач просить відновити строк звернення до адміністративного суду.
Ухвалами суду від 18.09.2008 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення по суті спору.
Представник відповідача проти позову заперечував, надав письмові заперечення, в яких вказав, що дії посадових осіб відповідача по винесенню спірної постанови здійсненні без перевищення компетенції, наданої законодавством України у сфері електроенергетики. Позивач є суб'єктом господарювання в розумінні ст. 79 Господарського кодексу, є суб'єктом відносин, пов'язаних із виробництвом, передачею, поставкою і використанням електричної енергії, які врегульовано Законом України «Про електроенергетику».
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд, -
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пункту 1 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття справи адміністративної юрисдикції, - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до статті 9 Закону України від 16 жовтня 1997 року за №575/97-ВР «Про електроенергетику» (далі - Закон №557), державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.
Судом встановлено, що посадовими особами відповідача проведено перевірку дотримання законодавства про електроенергетику, за наслідками якої встановлено не виконання вимог припису №03/31 від 02.10.2006 року, про що складено акт №03/01 від 02.02.2007 року. На підставі цього акту старшим державним інспектором по енергетичному нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії - заступником начальника інспекції Держенергонагляду в Кримському регіоні, Рукіним О.В. винесено спірну постанову №73-кр про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 3400,00 грн.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року № 929 затверджено Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії незалежно від форм власності та видів діяльності (далі - Положення). Згідно із п. 1 цього Положення державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (далі - Держенергонагляд). Відповідно до пп. 1 п. 11 цього Положення (в редакції, яка діяла на момент винесення спірної постанови) Держенергонагляд має право застосовувати до суб'єктів господарської діяльності штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством; Головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій користувались правом надавати суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи відносно усунення порушень нормативно-правових актів, приведення засобів обліку у відповідність з нормами, правилами та стандартами в електроенергетиці, недопущення продовження експлуатації електроустановок, які створюють загрозу життю та здоров'ю (п. 13 Положення).
Право старших державних інспекторів з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії накладати на суб'єктів господарської діяльності відповідні штрафи передбачено також п. 5 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. N 1312 (в редакції, яка діяла на момент винесення спірної постанови).
Судом встановлено, що відповідно до підпункту 4.1.2 Положення про відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Кримському регіоні» державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», відповідач застосовує у своїй діяльності права, надані чинним законодавством України Державній інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Таким чином, відповідач у справі є суб'єктом владних повноважень, який у відносинах із позивачем стосовно виконання функцій державного енергетичного нагляду за технічним станом та організацією експлуатації електричних установок і мереж, режимами споживання електричної суб'єктів електроенергетики; застосування штрафних (фінансових) санкцій за правопорушення в сфері електроенергетики виконує владні управлінські функції, тому даний спір є публічно-правовим і справу належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Судом встановлено, що в постанові № 73-кр від 24.04.2007 року вказано про застосування до Відкритого акціонерного товариства «Крименерго» штрафу, відповідно до статті 27 Закону України «Про електроенергетику».
Частиною 3 статті 27 Закону України «Про електроенергетику» встановлено, що відповідальність за правопорушення в електроенергетиці несуть суб'єкти господарської діяльності.
Стаття 1 цього Закону до споживачів електроенергії відносить суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб, які використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю.
Суб'єктами електроенергетики є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від відомчої належності та форм власності, що займаються виробництвом, передачею, постачанням електричної енергії та теплової енергії при централізованому постачанні.
Вказані поняття не є рівнозначними, тому, Відкрите акціонерне товариство «Крименерго», як суб'єкт електроенергетики, не може бути суб'єктом відповідальності за правопорушення, встановлені статтею 27 Закону України «Про електроенергетику».
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 27 січня 2009 року у справі К-9858/07 (в суді першої інстанції №2-14/12672-2006А) за позовом Відкритого акціонерного товариства «Крименерго» до Державного підприємства «Національна електроенергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Кримському регіоні» про визнання постанови недійсною.
Доводи відповідача, викладені в запереченнях на адміністративний позов таких висновків не спростовують.
Що стосується клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду, то воно не потребує судового розгляду, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Оскільки відповідач не наполягав на застосуванні наслідків пропуску цих строків, у суду не має підстав для їх застосування.
Відповідно до ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
У зв'язку із складністю справи в судовому засіданні 02.06.2009 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 05.05.2009 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 158-163 КАС України, суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправною і скасувати постановустаршого державного інспектора по енергетичному нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії - заступника начальника інспекції Держенергонагляду в Кримському регіоні Рукіна О.В. від 24.04.2007 року №73кр про накладення на Відкрите акціонерне товариство «Крименерго» штрафу у розмірі 3400,00 грн. за порушення законодавства про електроенергетику.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «Крименерго» 3,40 грн. судових витрат.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення в повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може біти подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Циганова Г.Ю.