Справа № 487/971/14-а
Провадження № 2-а/487/101/14
Іменем України
17.03.2014 року Суддя Заводського районного суду м. Миколаєва Притуляк І. О., при секретарі Будикіній А. Л., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціальних виплат і компенсацій Заводського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської Ради, третя особа Управління Державної казначейської служби України у м.Миколаєві Миколаївській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
28.01.2013 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом Управління соціальних виплат і компенсацій Заводського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської Ради, третя особа Управління Державної казначейської служби України у м.Миколаєві Миколаївській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, а саме визнати неправомірними дії Управління соціальних виплат і компенсацій Заводського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської Ради щодо нарахування та виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, просила здійснити донарахування та виплату недоплаченої допомоги, стягнення державної допомоги по догляду за дитиною за період з 14.09.2012 року до дати досягнення дитиною трирічного віку. В позові вказала, що є матір'ю малолітньої дитини - сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та знаходиться на обліку у відповідача та отримує грошову допомогу по догляду за дитиною. Вважає, що отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі меншому від законодавчо встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідач своїми діями порушив її права на гарантовану державою матеріальній підтримці материнства та належний соціальний захист, який гарантується державним соціальним забезпеченням, що має забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму.
Ухвалою суду від 06.02.2014 року позовні вимоги в частині стягнення державної допомоги по догляду за дитиною за період з 14.09.2012 року по 27.07.2013 рік залишено без розгляду в зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Позивачка до судового засідання не з'явилася, в позовній заяві зазначила, що позов підтримую у повному обсязі та просить розглянути справу за її відсутності.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, надав до суду письмові заперечення на позовну заяву, в яких просив залучити до участі у справі належного відповідача, а саме Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської Ради, та зазначено, що Відповідач не визнає позовні вимоги, посилаючись на те, що відповідно до ст.. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», у редакції до внесення змін Законом країни «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-VI, які Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 визнані неконституційними, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленому Законом. Законом, що встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми є Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року №2811-ХІІ, (надалі Закон України), ст.. 5 якого визначає, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною; ст. 14 Закону України вказує, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця, зо дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно; призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка фактично доглядає за дитиною, здійснюється за письмовою заявою цієї особи; ст. 15 Закону України в якій вказано, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним "доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень. Відповідно до п.3 розділу VIII Прикінцевих положень Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50%, з 1 січня 2009 року - 75%, з 1 січня 2010 року - 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну за попередні шість місяців. Так, позивачці було призначено допомогу у розмірі 130 грн. та вона не зверталась із відповідною заявою до Управління про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Як вбачається із п.22 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» від 27.12.2001 року № 1751 (надалі Постанова), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину, незалежно від кількості народжених дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога; для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан.
Згідно належного діючого законодавства України, граничний розмір зазначеної допомоги у 2011, 2012, 2013 роках залишився без змін.
Позивачці допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у встановленому розмірі, призначалась та виплачувалась щомісячно, згідно до вимог чинного законодавства України.
В запереченні просив суд у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Представник третьої особи до судового засідання не з'явився, надав до суду заяву, в якій просив розгляд справи проводити за його відсутності.
Дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_1, є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 05.06.2012 року.
Позивач здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку, рішенням Управління праці та соціального захисту населення Заводського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської Ради позивачу призначено допомогу в розмірі 130 грн. щомісячно.
Позивач є особою, застрахованою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, що підтверджується свідоцтвом про загальнообовязкове державне соціальне страхування №3249413786 від 05.12.2012 року.
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» №2811-XII від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Частиною 1 статті 1 вказаного Закону встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» №2811-XII від 21 листопада 1992 року передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» №2811-XII від 21 листопада 1992 року.
Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
До ст.15 Закону №2811-ХII вносились зміни, а дія статті зупинялась іншими Законами.
Так, Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ст.15 Закону №2811-ХII викладено в наступній редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень".
Проте, відповідно до Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" Розділ I цього Закону набирає чинності з 01.01.2008 року і діє по 31.12.2008 року.
Тобто до 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом № 2811-ХІІ, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13).
З 01.01.2009 року ст.15 Закону №2811-ХII відновила попередню редакцію, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Проте, ст. 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" встановлено, що у 2009 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. Аналогічним чином врегульовано спірні правовідносини у 2010 році ст.45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік".
При цьому Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" від 22 грудня 2011 року N 4282-VI та Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" від 6 грудня 2012 року № 5515-VI зміни до ст.15 Закону «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» №2811-ХII не вносились, дія статті не зупинялась.
Таким чином, відповідно до норм чинного законодавства позивачу має бути нарахована та виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому ст.15 Закону «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» №2811-XII від 21 листопада 1992 року.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 6-11, 71, 128, 159-163 КАС України, суд,-
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати дії Управління соціальних виплат і компенсацій Заводського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської Ради щодо відмови здійснити перерахунок та нарахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - неправомірними.
Зобов'язати Управління соціальних виплат і компенсацій Заводського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської Ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок та нарахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років на поточний рік за період з 28.07.2013 року та досягнення дитиною трирічного віку, тобто до 18.05.2015 року.
Повернути з місцевого бюджету - Управління Державного Казначейства у м.Миколаєві ОСОБА_1 понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 73,08 грн.(квитанція №13 від 28.01.2014 року).
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Заводський районий суд м.Миколаєва у строк та порядок, передбачений ст.186 КАС України
СУДДЯ: підпис ПРИТУЛЯК І. О.
З оригіналом згідно.
Суддя: