Постанова від 27.02.2014 по справі 804/2180/14

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2014 р. Справа № 804/2180/14

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Неклеса О.М., при секретарі судового засідання Колесник І.О.,

за участі

представника позивача Земляного О.Ю.,

представника відповідача Колупаєва О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КОРСІС ЛТД» до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «КОРСІС ЛТД» (далі - ТОВ «КОРСІС ЛТД», позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі - ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, відповідач), в якому просить:

- скасувати податкове повідомлення повідомлення-рішення ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська № 0000262204 від 22.01.2014 р., яким ТОВ «КОРСІС ЛТД» зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 1704394, 00 грн.;

- скасувати податкове повідомлення повідомлення-рішення ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська № 0000272204 від 22.01.2014 р., яким ТОВ «КОРСІС ЛТД» збільшено суму податкових зобов'язань з податку на додану вартість на 8744, 00 грн., в т.ч. за основним платежем 5829, 00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 2915, 00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за результатами камеральної перевірки даних ТОВ «КОРСІС ЛТД» з питань достовірності визначення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду по податковій декларації з ПДВ за листопад 2013 р. складено акт від 30.12.2013 р. № 1362/22-4-16/35202225, за висновками якого встановлено завищення залишку від'ємного значення за листопад 2013 р., який після бюджетного відшкодування включається до податкового кредиту наступного податкового періоду у сумі 1704394, 00 грн., заявленого в податковій декларації з податку на додану вартість за листопад 2013 р. з урахуванням уточнюючого розрахунку) та заниження суми податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за листопад 2013 р. в сумі 5823, 00 грн. 11.01.2014 р. ТОВ «КОРСІС ЛТД» були подані заперечення на акт перевірки, які відповідно до листа ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська від 27.01.2014 р. залишено без задоволення. На підставі акту перевірки відповідачем винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення, з якими позивач не погоджується, вважає протиправними та такими, що підлягають скасуванню, а висновки, викладені в акті перевірки, такими, що не відповідають положенням діючого податкового законодавства. Представник позивача зазначає, що висновки акту перевірки від 30.12.2013 р. складені з урахуванням висновків акту камеральної перевірки ТОВ «КОРСІС ЛТД» від 25.10.2013 р. № 849/224/35202225, на підставі якого контролюючим органом було прийняте податкове повідомлення-рішення від 15.11.2013 року № 00001222204, яким позивачу зменшено залишок від'ємного значення на 1710223, 00 грн. Проте, податкове повідомлення-рішення від 15.11.2013 року оскаржується позивачем, факт правомірності зменшення залишку від'ємного значення з ПДВ за актом камеральної перевірки декларації за вересень 2013 р. не встановлено. Позивач наголошує, що жодною нормою законодавства України платнику податків не заборонено відображати суму від'ємного значення ПДВ в податковій звітності в тому разі, коли сума така сума була зменшена податковим повідомленням-рішенням, яке оскаржується в судовому порядку, а отже є неузгодженим. У зв'язку з цим, позивач вважає, що прийняті податкові повідомлення-рішення від 22.01.2014 р. № 0000262204 та № 0000272204 підлягають скасуванню. Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити.

Представником відповідача в судовому засіданні надані заперечення проти адміністративного позову, в яких зазначено наступне. ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська проведено камеральну перевірку уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість, за результатами якої складено акт від 30.12.2013 р. № 1362/22-4-16/35202225 та встановлено порушення п. 200.1, п. 200.2, п. 200.3, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України (далі - ПК України), а саме завищення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду за листопад 2013 р. у сумі 1704394, 00 грн. На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення форми «В4», яким зменшено суму від'ємного значення по ПДВ та форми «Р», яким збільшено суму податкових зобов'язань з ПДВ. Представник відповідача зазначив, що якщо контролюючим органом зменшено суму від'ємного значення з податку на додану вартість шляхом винесення податкових повідомлень-рішень форми «В4» та які оскаржуються платником податків в адміністративному або судовому порядку, дані суми можуть бути використані підприємством у наступних податкових періодах лише при наявності судового рішення, яке набрало законної сили. Враховуючи наведене, відповідач вважає, що податкові повідомлення-рішення від 22.01.2014 р. № 0000262204 та № 0000272204 винесені правомірно та обґрунтовано. Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні адміністративного позову повністю.

Дослідивши письмові докази по справі та заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що ТОВ «КОРСІС ЛТД» зареєстроване 11.07.2007 р. Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради, перебуває на податковому обліку в ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська. Підприємство зареєстроване платником податку на додану вартість (свідоцтво 100060737).

30.12.2013 року посадовими особами ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська в порядку ст. 76 глави 8 розділу ІІ ПК України проведено камеральну перевірку уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за листопад 2013 р. ТОВ «КОРСІС ЛТД».

За результатами проведеної перевірки ТОВ «КОРСІС ЛТД» відповідачем 30.12.2013 р. складено акт № 1362/22-4-16/35202225 про результати камеральної перевірки з питань достовірності визначення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду по податковій декларації з ПДВ за листопад 2013 р. з урахуванням уточнюючого розрахунку, в якому зафіксовано порушення ТОВ «КОРСІС ЛТД» п.п. 4.6.7 п. 4.6.7. V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 25.11.2011 р. № 1492 (далі - Порядок № 1492) за листопад 2013 р. (№ 9077775830 від 03.12.2013 р. з урахуванням уточнюючого розрахунку), зокрема:

- в рядку 21.3 декларації не відображена сума 1713033, 00 зі знаком «-» (за результатами акту № 849/22-4-16/35202225 від 25.10.2013 р., податкового повідомлення-рішення № 0001222204 від 15.11.2013 р.);

- завищено значення рядка 24 декларації на 1704394, 00 грн.;

- занижено значено рядка 25 декларації на 5829, 00 грн.

Актом перевірки № 1362/22-4-16/35202225 від 30.12.2013 р. встановлено наступні порушення ТОВ «КОРСІС ЛТД»:

- завищення залишку від'ємного значення за листопад 2013 р., який після бюджетного відшкодування включається до податкового кредиту наступного податкового періоду у сумі 1704394, 00 грн., заявленого в податковій декларації з податку на додану вартість за листопад 2013 р. (№ 9077775830 від 03.12.2013 р. з урахуванням уточнюючого розрахунку);

- заниження суми податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за листопад 2013 р. в сумі 5823, 00 грн.

Не погодившись з висновками акту перевірки позивачем подані заперечення від 10.01.2014 р. за вих. № 02, в яких позивач висловлює незгоду з висновками акту перевірки та просить їх переглянути та скасувати.

Листом ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська від 17.01.2014 р. № 751/10/22-4-9 позивача повідомлено про залишення без змін висновків, викладених у акті перевірки від 30.12.2013 р. № 1362/22-4-16/35202225.

На підставі акту перевірки від 30.12.2013 р. № 1362/22-4-16/35202225 відповідачем винесено податкові повідомлення-рішення від 22.01.2014 р.:

- № 0000262204, яким ТОВ «КОРСІС ЛТД» згідно з п. 54.3 ст. 54 та п. 58.1 ст. 58 глави 4 розділу ІІ ПК України за порушення п. 200.1, п. 200.2, п. 200.3, п. 200.4 ст. 200 ПК України зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 1704394, 00 грн.;

- № 0000272204, яким ТОВ «КОРСІС ЛТД» згідно п. 54.3 ст. 54 глави 4 розділу ІІ ПК України та абз. 2 п. 123.1 ст. 123 ПК України за порушення п. 200.1, п. 200.2, п. 200.3, п. 200.4 ст. 200 ПК України збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 8744, 00 грн., в т.ч. за основним платежем 5829, 00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на 2915, 00 грн.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Статтею 200 ПК України визначено порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків.

Відповідно до пункту 200.1 цієї статті сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. (пункт 200.2)

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду. (пункт 200.3)

Згідно пункту 200.4, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;

б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Позивачем за листопад 2013 року було подано податкову звітність та уточнюючий розрахунок з відображенням в рядку 21 залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду суму 1707193, 00 грн.

Підпунктом 4.6.7. Порядку № 1492, який діяв станом на час подання податкової декларації, встановлено, що рядок 21.3 передбачений для відображення збільшення або зменшення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24) за результатами камеральної чи документальної перевірки, проведеної органом державної податкової служби.

Як вбачається з акту перевірки від 30.12.2013 р. № 1362/22-4-16/35202225 та підтверджено представником відповідача в судовому засіданні, підставою для зменшення залишку від'ємного значення з податку на додану вартість стали обставини, відображені в акті від 25.10.2013 р. № 849/22-4-16/35202225 про результати камеральної перевірки даних ТОВ «КОРСІС ЛТД» з питань достовірності визначення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду по податковій декларації з ПДВ за вересень 2013 р., на підставі якого винесено податкове повідомлення-рішення від 15.11.2013 р. № 0001222204,

яким ТОВ «КОРСІС ЛТД» зменшено розмір від'ємного значення суми ПДВ за вересень 2013 р. у розмірі 1710223,00 грн.

29.11.2013 р. ТОВ «КОРСІС ЛТД» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення від 15.11.2013 р. № 0001222204. Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2014 р. у справі № 804/16300/13-а адміністративний позов ТОВ «КОРСІС ЛТД» задоволено, податкове повідомлення-рішення від 15.11.2013 р. № 0001222204 скасоване. Станом на день розгляду справи № 804/2180/14, постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2014 р. у справі № 804/16300/13-а не набрала законної сили.

Згідно п. 57.3. ст. 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У відповідності до абзацу 3 пункту 56.18 статті 56 ПК України, при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу, грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Враховуючи приписи абзацу 3 пункту 56.18 статті 56 ПК України у взаємозв'язку із обставинами даної справи, суд дійшов висновку, що станом на дату проведення камеральної перевірки та станом на дату прийняття оскаржуваних податкових повідомлень - рішень, відповідач був обізнаний про те, що сума податкового зобов'язання, яка визначена позивачу податковим органом, є неузгодженою.

У зв'язку з цим, суд дійшов висновку, що у позивача у листопаді 2013 року був відсутній обов'язок сплачувати визначену у податковому повідомленні - рішенні від 15.11.2013 р. № 0001222204 суму грошового зобов'язання та відображати її у податковій звітності до дня набрання судовим рішенням законної сили за результатами їх оскарження. Отже, і в формуванні податкової звітності за листопад 2013 року позивачем правомірно відображені суми від'ємного значення з податку на додану вартість в розмірі 1707193, 00 грн.

Суд критично оцінює твердження представника контролюючого органу про використання позивачем суми від'ємного значення з податку на додану вартість у наступних податкових періодах лише після набрання законної сили судових рішень. Відповідачем не наведено жодної норми та підстави, яка б свідчила про заборону позивачеві відображати суму залишку від'ємного значення у наступних податкових періодах у разі оскарження ним рішення контролюючого органу про зменшення суми залишку від'ємного значення у наступних податкових періодах.

Аналогічна правова позиція викладена також в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 26.02.2013 р. по справі К/9991/50678/12, від 19.12.2013 р. по справі № К/800/32557/13, в яких зазначено, що до набрання законної сили судовим рішенням за результатами оскарження податкового повідомлення-рішення підприємство правомірно не вносить суму, зменшену податковим повідомленням-рішенням в рядок 21.3 податкової декларації з ПДВ.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст. 7 КАС України, є принцип законності, який відповідно до ст. 9 КАС України, полягає в наступному: суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідачем не доведено правомірності прийнятих рішень всупереч вимог ч. 2 ст. 71 КАС України, в той час як докази, якими позивач обґрунтовував свої вимоги, є законними, допустимими, обґрунтованими та такими, що відповідають дійсним обставинам справи.

За таких обставин, проаналізувавши норми чинного законодавство та дослідивши докази, долучені до матеріалів справи, суд дійшов висновку, що контролюючим органом без достатніх правових підстав зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість позивача у розмірі 1704394, 00 грн. та збільшено суму грошового зобов'язання позивача з податку на додану вартість на 8744, 00 грн., при винесенні податкових повідомлень-рішень від 22.01.2014 р. № 0000262204 та № 0000272204 відповідач діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

В позовній заяві позивач також просить судові витрати покласти на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Таким чином, документально підтверджені позивачем судові витрати - судовий збір сплачений згідно платіжного доручення від 03.02.2014 р. № 17 у розмірі 487, 20 грн. підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.

За таких підстав, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Скасувати податкове повідомлення повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області № 0000262204 від 22.01.2014 р., яким Товариству з обмеженою відповідальністю «КОРСІС ЛТД» зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 1704394, 00 грн.

Скасувати податкове повідомлення повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області № 0000272204 від 22.01.2014 р., яким Товариству з обмеженою відповідальністю «КОРСІС ЛТД» збільшено суму податкових зобов'язань з податку на додану вартість на 8744, 00 грн., в т.ч. за основним платежем 5829, 00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 2915, 00 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КОРСІС ЛТД» судовий збір у розмірі 487, 20 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови складено 04 березня 2014 року.

Суддя О.М. Неклеса