27 березня 2014 року м. Львів Справа № 876/379/14
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Рибачука А.І.,
суддів - Іщук Л.П., Сапіги В.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Золочівському районі Львівської області на ухвалу Золочівського районного суду Львівської області від 09 грудня 2013 року по справі № 445/2459/13-а за заявою відділу державної виконавчої служби Золочівського районного управління юстиції Головного управління юстиції у Львівській області про зміну способу виконання судового рішення,
Відділ державної виконавчої служби Золочівського районного управління юстиції Головного управління юстиції у Львівській області звернувся до суду із заявою, в якій просив змінити спосіб виконання судового рішення від 06 грудня 2011 року по справі № 2-а-1864/11, шляхом стягнення з управління Пенсійного фонду України в Золочівському районі Львівської області на користь ОСОБА_1 підвищення до пенсії як дитині війни за період з 23 листопада 2010 року по 30 квітня 2011 року включно у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з врахуванням частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплачених сум за цей період, що становить 919.90 грн.
Ухвалою Золочівського районного суду Львівської області від 09 грудня 2013 року заяву відділу державної виконавчої служби Золочівського районного управління юстиції Головного управління юстиції у Львівській області задоволено. Змінено спосіб виконання постанови Золочівського районного суду Львівської області від 06 грудня 2011 року на стягнення з управління Пенсійного фонду України в Золочівському районі Львівської області в користь ОСОБА_1 підвищення до пенсії в розмірі 919.90 грн.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, управління Пенсійного фонду України в Золочівському районі Львівської області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану ухвалу та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні заяви про зміну способу виконання судового рішення.
Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що суд першої інстанції, задовольняючи заяву про зміну способу виконання судового рішення, фактично змінив суть цього рішення, а також не врахував, що розпорядженням управління перераховано пенсію ОСОБА_1 відповідно до судового рішення, що свідчить про його виконання в межах наданих йому повноважень.
Особи, які беруть участь в справі, в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому на підставі пункту 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, оскаржувану ухвалу - скасувати та прийняти нову ухвалу, якою відмовити в задоволенні заяви про зміну способу виконання судового рішення з огляду на наступне.
Статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з пунктом 2 частини 4 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії. У разі задоволення адміністративного позову суд на підставі пункту 2 частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Постановою Золочівського районного суду Львівської області від 06 грудня 2011 року зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Золочівському районі Львівської області провести нарахування та виплату підвищення до пенсії як дитині війни ОСОБА_1 за період з 23 листопада 2010 року по 30 квітня 2011 року включно у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з врахуванням частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплачених сум.
Тобто, вказане рішення містить вимоги зобов'язального характеру.
Натомість, відділ державної виконавчої служби Золочівського районного управління юстиції Головного управління юстиції у Львівській області фактично просив змінити не спосіб виконання постанови суду, а судове рішення по суті позовних вимог і вирішити додаткову позовну вимогу про стягнення коштів, яка не була предметом розгляду та дослідження адміністративного суду під час прийняття цієї постанови. Хоча в адміністративному судочинстві повноваження щодо зміни постанови суду в частині задоволення позовних вимог мають тільки адміністративні суди апеляційної та касаційної інстанцій.
Таким чином, суд першої інстанції, задовольняючи заяву про зміну способу виконання рішення, не врахував відмінності між вимогою адміністративного позову як можливим видом захисту порушених прав позивача та способом виконання судового рішення, чим змінив постанову суду по суті за відсутності на це процесуальних повноважень.
Частиною 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для застосування цієї норми є наявність обставин, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі.
Під зміною способу і порядку виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації вже ухваленого ним рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, встановленими раніше. Таким чином, суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, у виняткових випадках може змінити спосіб та порядок виконання судового рішення, не змінюючи при цьому його змісту.
Як видно з матеріалів справи, виконання постанови суду першої інстанції неможливе через відсутність коштів, виплата яких буде здійснена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Отже, виконання постанови суду фактично можливе, хоча й за певних умов, тому відсутні підстави для зміни способу виконання рішення суду першої інстанції.
Суд першої інстанції не звернув уваги на вказані особливості, що стосуються зміни способу виконання судового рішення, та помилково задовольнив заяву відділу державної виконавчої служби Золочівського районного управління юстиції Головного управління юстиції у Львівській області про зміну способу виконання судового рішення, змінивши при цьому його суть, що належить до повноважень суду апеляційної або касаційної інстанції.
Враховуючи те, що фактичні обставини справи судом першої інстанції встановлено повно та правильно, але допущено порушення норм процесуального права, яке призвело до неправильного вирішення питання, відповідно до повноважень наданих статтями 199, 202 Кодексу адміністративного судочинства, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне скасувати ухвалу суду першої інстанції та постановити нову ухвалу про відмову в задоволенні заяви про зміну способу виконання судового рішення.
Керуючись статтями 160, 195, 197, 199, 202, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Золочівському районі Львівської області задовольнити, ухвалу Золочівського районного суду Львівської області від 09 грудня 2013 року по справі № 445/2459/13-а - скасувати і постановити нову ухвалу, якою відмовити в задоволенні заяви відділу державної виконавчої служби Золочівського районного управління юстиції Головного управління юстиції у Львівській області про зміну способу виконання судового рішення.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: А.І. Рибачук
Судді Л.П. Іщук
В.П. Сапіга