10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції:
Суддя-доповідач:Жизневська А.В.
іменем України
"02" квітня 2014 р. Справа № 2-а-1182/11
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Жизневської А.В.
суддів: Кузьменко Л.В.
Малахової Н.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області на ухвалу Олевського районного суду Житомирської області від "14" лютого 2014 р. про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,
У січні 2014 року ОСОБА_3 звернулася до суду із заявою, в якій просила змінити спосіб та порядок виконання постанови Олевського районного суду Житомирської області від 23.06.2011 року. Заяву мотивовано тим, що зазначене судове рішення в частині зобов'язання виконано, однак виплату коштів не проведено, у зв"язку з відсутністю відповідного фінансування з Державного бюджету на виплату доплат по рішенню судів.
Ухвалою Олевського районного суду Житомирської області від 14 лютого 2014 року заяву задоволено. Змінено спосіб та порядок виконання постанови Олевського районного суду Житомирської області від 23.06.2011 року шляхом стягнення на користь ОСОБА_3 неотриманих коштів, а саме: з управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області (далі - управління ПФУ) - неотриманого підвищення пенсії та додаткової пенсії, згідно ст.39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в сумі 11719,50 грн, з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області (далі - УПСЗН) - допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, визначеної ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в сумі 2211, 00 грн.
В апеляційній скарзі управління ПФУ, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить вказану ухвалу скасувати та прийняти нову - про відмову у задоволенні заяви.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає до задоволення з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що постановою Олевського районного суду Житомирської області від 23.06.2011 зобов'язано відповідачів здійснити нарахування і виплату ОСОБА_3 доплат, згідно ст.37, 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.10.2010 року по 01.04.2011 року.
На виконання постанови від 23.06.2011 року управлінням ПФУ та УПСЗН проведено донарахування позивачу неотриманих коштів, проте їх не виплачено, у зв'язку з відсутністю відповідного фінансування з Державного бюджету.
Саме вказані обставини стали підставою для задоволення судом першої інстанції заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення відповідно до вимог ст. 263 КАС України.
Проте, колегія суддів не погоджується з таким висновком, виходячи з наступного.
Відповідно до приписів ч.1 ст.263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Зазначена норма кореспондується з ч.1 ст.36 Закону України "Про виконавче провадження", відповідно до якої, за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звертатися до суду, який видав виконавчий документ із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання.
Виходячи з приписів вказаних норм, підставою для зміни способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що унеможливлюють його виконання, зокрема, внаслідок відсутності, пошкодження або знищення об'єкта стягнення або з інших причин.
Проте, з матеріалів справи вбачається, що виконання постанови суду фактично можливе, хоча й за певних умов, а саме, за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Саме посилання на листи УПФ та УПСЗН без надання розпорядження щодо здійснення перерахунку доплат на виконання судового рішення, доказів щодо наявності на розрахункових рахунках кошторисних призначень на виплату вказаних доплат, не є достатньою підставою для задоволення заяви.
Крім того, відповідно до положень ч. 1 та ч. 2 ст. 11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець, зокрема, здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Однак, матеріали справи не містять доказів вжиття державним виконавцем всіх необхідних заходів для встановлення відсутності коштів на рахунку у відповідача та забезпечення виконання судового рішення.
Відтак, ухвалу судом постановлено з порушенням вимог закону, тому вона підлягає скасуванню з ухваленням нової - про відмову в задоволенні заяви про зміну способу і порядку виконання постанови.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 199, 202, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області задовольнити, ухвалу Олевського районного суду Житомирської області від "14" лютого 2014 р. скасувати та постановити нову ухвалу.
Відмовити ОСОБА_3 у задоволенні заяви про зміну способу і порядку виконання постанови Олевського районного суду Житомирської області від 23.06.2011 року у справі №2-а-1182/2011.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.В. Жизневська
судді: Л.В. Кузьменко
Н.М. Малахова
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області вул.Свято-Миколаївська,31,м.Олевськ,Житомирська область,11002
Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області вул. Привокзальна, 5,м. Олевськ,Житомирська область,11002
4-третій особі: - ,