Справа: № 758/11495/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Богінкевич С.М. Суддя-доповідач: Шелест С.Б.
Іменем України
03 квітня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуюча суддя : Шелест С.Б.
Судді: Пилипенко О.Є., Романчук О.М.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на постанову Подільського районного суду м. Києва від 13.11.13р. у справі №758/11495/13-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсій у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 01.02.13р. та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу згідно ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення наданої Київським обласним військовим комісаріатом вх. №3/2/77431 від 01.06.12р. виходячи з: посадовий оклад: 1 200 грн., військове звання: 130 грн., процентна надбавка за вислугу років: 35% - 465,50 грн., надбавка за таємність: 20% - 240 грн., премія: 90% - 1 080 грн.
Постановою Подільського районного суду м. Києва від 13.11.13р. адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з вказаною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального права та винести нову про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Свої вимоги апелянт мотивує тим, що збільшення щомісячного преміювання військовослужбовців згідно із наказами Міністра оборони України не є підставою для перерахунку пенсій, оскільки перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється Пенсійним фондом України відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08р. №45, яким визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення саме Кабінетом Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення.
В судове засідання учасники процесу не з'явились, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання, докази чого наявні в матеріалах справи, у зв'язку з чим розгляд апеляційної скарги було проведено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст.197 КАС України.
Розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу відповідача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ у Київській області та отримує пенсію за вислугу років згідно норм ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У зв'язку з збільшенням розміру грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав до звільнення зі служби шляхом збільшення розміру посадового окладу - 1 200 грн., військове звання: 130 грн., процентна надбавка за вислугу років: 35% - 465,50 грн., надбавка за таємність: 20% - 240 грн., премія: 90% - 1 080 грн. (згідно наданої ІНФОРМАЦІЯ_2 довідки вх. №3/2/77431 від 01.06.12р.) позивач звернувся до пенсійного органу з заявою про перегляд розміру суми грошового забезпечення для перерахунку раніше призначеної пенсії.
За результатами розгляду вказаної заяви, відповідач листом від 29.08.13р. №416/ІІІ-01 повідомив позивача про відсутність правових підстав для такого перерахунку.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що наказ Міністра оборони України про встановлення розміру окладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним військовослужбовців, у зв'язку з делегуванням Кабінетом Міністрів України такого права зокрема Міністру оборони України.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92р. № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.08р. (далі - Порядок).
У відповідності до п. 5 Порядку для перерахунку пенсій враховується, зокрема, посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.07р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 5 постанови N 1294 передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою у відповідних випадках.
Враховуючи наведене та беручи до уваги те, що Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів, то наказ останнього є підставою для перерахунку пенсії, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб.
Така правова позиція узгоджується з позицією Верхового Суду України викладеною у постановах Верховного Суду України від 16.01.13р. та від 15.10.13р. у справі №21-315а13.
Так, на підставі постанови Кабінету Міністрів України №1294, наказом Міністра оборони України від 05.11.10р. №576 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 22.07.10р. №380 «Про бюджетну політику Міністра оборони України на 2010 рік» з 01.12.10р. збільшено мінімальний розмір преміювання військовослужбовців Збройних Сил України до 55 % посадового окладу.
Наказом Міністра оборони України від 25.06.11р. № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.11р. №50 «Про бюджетну політику Міністра оборони України на 2011 рік» з 01.06.11р. збільшено мінімальний розмір преміювання військовослужбовців Збройних Сил України до 90% посадового окладу.
Таким чином, відбулось фактичне збільшення розміру грошового забезпечення за посадою, яку займав позивач на час звільнення його з військової служби, шляхом збільшення розміру посадового окладу до 1 200 грн., за військове звання: 130 грн., процентної надбавки за вислугу років: 35% до 465,50 грн., надбавки за таємність: 20% до 240 грн., премії: 90% до 1 080 грн.
З врахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що наказ Міністра оборони України про встановлення розміру окладів є підставою для проведення позивачу перерахунку пенсії.
Доводи апелянта спростовуються вищевикладеним.
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст.195, 197, 200, 205, КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на постанову Подільського районного суду м. Києва від 13.11.13р. у справі №758/11495/13-а - залишити без задоволення, а постанову Подільського районного суду м. Києва від 13.11.13р. у справі №758/11495/13-а - без змін.
Дана ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особами, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуюча суддя Шелест С.Б.
Судді : Пилипенко О.Є.
Романчук О.М.
.
Головуючий суддя Шелест С.Б.
Судді: Романчук О.М
Пилипенко О.Є.